مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

خدمات فیزیوتراپی در منزل و کاردرمانی در منزل

ارائه خدمات درمان بیماران در منزل

بیمارانی که به دلایل مختلفی مانند تصادف، زمین خوردن و مانند این ها دچار ناراحتی ها و مشکلاتی در ناحیه های اسکلتی خود می شوند و یا ضعف و اختلال در ماهیچه های خود احساس می کنند و دیگر موارد از این دسته، ابتدا به یک پزشک معالج و متخصص رجوع می کنند و بعد از معاینه شدن و تشخیص دکتر باید به یک فیزیوتراپ خبره مراجعه نمایند.

معالجه گر باید با انجام فیزیوتراپی و کاردرمانی، بیمار را در جهت پیشگیری از درد هایش یاری برساند، حدالامکان با انجام ورزش و توسط دستگاه از انجام جراحی های مختلف جلوگیری کند و از استفاده دارو هایی که باید طولانی مدت استفاده شوند و عوارضی را نیز در پی دارند، جلوگیری به عمل آورد.

فیزیوتراپی در خانه و کاردرمانی در خانه توسط مرکز خدمات پزشکی طب نو

ما در مرکز خدمات پزشکی طب نو  کاری متفاوت و البته متنوع را به شما ارائه خواهیم کرد. افرادی که به هر دلیلی توانایی رفتن به یک مرکز درمانی را ندارند، نگران نباشند ما خدمات فیزیوتراپی در منزل و همچنین کاردرمانی در منزل را برای شما به راحتی انجام خواهیم داد.

به دلایلی مختلف مانند فلج نخاعی و مغزی، ام اس، پوکی استخوان، درد های شدید کمری و مانند این ها می باشد که افراد توانایی مراجعه به مراکز درمانی را ندارند و خود بیمار و یا اطرافیان بیمار ترجیح می دهند که یک فیزیوتراپ کاملا حرفه ای و متخصص را به خانه خود بیاورند و فیزیوتراپی در منزل انجام شود که تنها با یک تماس کاملا ساده می توانید کاردرمانی در منزل خود را آغاز کنید و این نکته را مد نظر داشته باشید که شما به راحتی می توانید انتخاب کنید که به یک درمان گر مرد نیاز دارید یا خانم.

طب نو این خدمات جهت مداوا را به چه طریقی انجام می دهد

فیزیوتراپی در منزل و کاردرمانی در منزل به طرق مختلفی انجام می شود که بستگی به وضعیت جسمانی بیمار دارد. در ادامه چند روش را به شما معرفی خواهیم کرد.

تمرین درمانی در منزل
تمرین درمانی در منزل شامل ماساژ درمانی، انجام ورزش ها و حرکات های گوناگون و مناسب برای کاهش درد می باشد که در ابتدا توسط فیزیوتراپ آموزش داده می شود و سپس تمریناتی به بیمار داده می شود که برای بهبود درد خود باید آن ها را روزانه انجام دهد. این اقدام برای افرادی مفید می باشد که درد چندانی ندارند و یا مراحل پایانی درمان خود را طی می کنند.

دستگاه الکتروتراپی در منزل
بیمارانی که درد های بسیار شدید دارند و یا آسیب جدی دیده اند و از گرفتگی و درد های ناشی از عضلات مانند درد های ناحیه مفصل، کمر درد و مانند این ها رنج می برند، استفاده از دستگاه الکتروتراپی برای آن ها بسیار مناسب است. این دستگاه با امواج الکتریکی کار می کند و سبب کاهش درد های از این نوع می شود.

یکی از دلایل بسیار بارزی که سبب شده استفاده از این وسیله معنا پیدا کند این می باشد که دستگاه الکتروتراپی به صورت پرتال در دسترس است و تبدیل به یکی از مهم ترین و بارز ترین شاخه های مداوای این چنینی شده است که قابلیت حمل دارد و امکانات زیادی از جمله امکانات وسیله های موجود در مراکز درمانی را دارا می باشد و به راحتی مشکل شما در حمل و جا به جایی بیمارانتان که توانایی حرکت کردن را به خوبی ندارند، رفع می کند.

روش ها و ابزار های فیزیوتراپی

چنانچه شما دچار آسیب اسکلتی عضلانی یا هرگونه اختلال حرکتی شوید ممکن است پزشکان شما را به منظور کاهش درد و بهبود حرکتتان به فیزیوتراپی ارجاع دهد. ممکن است مشکلات شما خفیف یا شدید و مخل زندگی شما باشد. در این حالت درمانگر شما از روش ها و ابزار های خاصی جهت تقویت پروسه درمانی به منظور دستیابی به اهداف بازتوانی استفاده خواهد کرد. گزینه های درمانی با توجه به شرایط بیمار و نیازتان توسط فیزیوتراپیست انتخاب خواهد شد. این ابزار ها ممکن است باعث کاهش درد و التهاب شما شده و یا مثل تمرین درمانی باعث افزایش استقامت، قدرت، دامنه حرکتی و چالاکی شما خواهد شد. معالجه گر شما باید در مورد علت کاربرد هرکدام از این ابزار و نحوه اثرگذاری آن و انتظاراتی که از آن می توان داشت اطلاعات و توضیح کافی به شما دهد.

1-    تمرین درمانی چیست و به چه صورت هایی انجام می شود

 

فیزیوتراپی - تمرین فعال - فعال کمکی - غیر فعال - تمرین درمانی

 

تمرین درمانی یک استرس و فشار فیزیکی کنترل شده و معین است که به منظور افزایش قدرت، دامنه حرکتی و یا انعطاف به بدن اعمال می شود.

  • - فعال
  • - غیر فعال
  • - فعال کمکی


تمرین غیر فعال زمانی است که شما به حالت آرام استراحت می کنید و فرد دیگری فشاری به یک قسمت بدن شما می آورد که ممکن است باعث حرکت آن قسمت شود و یا نشود. مثلا کشش همسترینگ برای افرادی ورزشکاری که دچار حادثه و کشیدگی این عضله شده اند. در این حالت فرد پای بیمار را در حالت طاق باز به سمت بالا می آورد تا پشت ران کشیده شود. مثال دیگر این نوع تمرین حرکات انجام شده برای بیماران بستری است تا آنها دچار سفتی مفصلی نشده و از کوتاهی عضلانی و اختلال خونی عروق جلوگیری شود.

تمرین فعال زمانی انجام می شود که شما با نیروی خود حرکتی کرده و یا فشار یا کششی به بدن خود وارد می کنید. مثل حرکت دادن دست و پا، دویدن، بلند کردن وزنه و ... .

تمرین فعال کمکی زمانی هست که فرد به تنهایی قادر به شروع یا انجام کامل و صحیح تمرین نبوده، اما با مقداری کمک این کار را به خوبی انجام می دهد. مثلا بلند شدن از روی صندلی با کمک یک فرد دیگر و یا بلند کردن دست یا پا با کمک فرد یا ابزار دیگر مثل فنر و ... .

اگر شما در یک کلینیک، بیمارستان و یا به صورت فیزیوتراپی در منزل  تحت این خدمات درمانی قرار گیرید حتما به تنوع و اهمیت این تمرینات پی خواهید برد. برای بهبود سریع وضعیت سلامتی باید یک برنامه تمرین خانگی نیز داشته و چند وعده در منزل تمرینات طراحی شده توسط درمانگر را انجام دهید. این بخش از تمرینات بسیار مهم بود و سهم حداکثری را در درمان شما خواهد داشت‌.

2-     فراصوت چیست

 

فراصوت - ابزار و روش فیزیوتراپی

 

فراصوت یک روش بی خطر و بدون عوارض جانبی برای انتقال انرژی به داخل بافت بدن بوده و با توجه به پارامتر های آن می تواند باعث تولید گرما، ماساژ بافتی و تحریک ترمیم و آزادسازی مواد ضد درد شود. از این ابزار برای درمان مشکلات اسکلتی عضلانی مثل التهاب تاندون، پیچ خوردگی یا کشیدگی استفاده می شود. امواج فراصوت توسط دستگاه فراصوت تولید شده و با توجه به تنظیمات فیزیوتراپیست اثرات خود را نشان خواهد داد. این دستگاه یک دسته اعمال موج داشته و از طریق پروپ موجود بر روی دسته امواج را ساطع خواهد کرد. برای عبور بهتر این امواج باید سطح بدن با ژل اولتراسوند آغشته شود. این پروپ در مسیرهای دایره ای در اطراف محل آسیب حرکت داده خواهد شد تا امواج همه آن ناحیه را تحت تاثیر خود قرار دهد.

3-     طریقه انجام تحریکات الکتریکی

 

تحریکات الکتریکی - روش درمانی فیزیوتراپی

 

این تحریکات برای کاهش درد و التهاب و یا انقباض یک یا گروهی از عضله به منظور بازآموزی آن ها صورت می گیرد. در این روش جریان الکتریکی به وسیله الکترود های پهن و اسفنج های مرطوب وارد بدن شده و بسته به نوع جریان ممکن است حس سوزن سوزن شدن، ضربه و یا بی حسی شود. این پیام ها ممکن باعث بلوکه شدن مسیر درد و کاهش درد و اسپاسم و سفتی عضلانی شود. در بیمارانی مثل سکته مغزی و ای ال اس برای باز آموزی و تقویت عضلات ممکن است از تحریکات انقباضی استفاده شود. خوشبختانه با پیشرفت علم و فناوری امروز دستگاه های موچک، سبک و قابل حمل برای انجام فیزیوتراپی در منزل موجود است.
یونتوفروزیس نیز حالت خاصی از تحریکات الکتریکی است که به همراه تحریکات الکتریکی یک نوع ماده درمانی یا دارو به کمک جریان وارد بدن می شود تا بر روی عضلات، تاندون ها و رباط ها اثر کند.

4-    فونوفروزیس چگونه انجام می شود

این روش با استفاده از امواج فراصوت انجام شده و در آن مواد دارویی از طریق پوست با کمک امواج صوتی وارد بدن می شود. برای این کار از دستگاه فراصوت و ژل پزشکی در ناحیه آسیب دیده استفاده می شود. از این روش اغلب برای وارد کردن مواد دارویی مثل دگزامتازون یا پیروکسیکام و دیکلوفناک استفاده می شود. این روش اثرات جانبی اثبات شده ندارد.

در آینده با ادامه مطلب با تعداد دیگری از روش ها و ابزار ها شما را آشنا خواهیم.

 

خواندن 360 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت