مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

طب سوزنی

 

خدمات طب سوزنی در طب نو

طب سوزنی شاخه ای از طب چینی است که در ارتباط با نیروی حیاتی یا چی (Qi) است. که فلسفه چینی آن را اساس بنیاد تمام پدیده های عالم هستی می داند. چی انر‍‍ژی، نیروی حيات، نيروی زندگی و قدرت حركتی است بنا بر اعتقاد فلسفه چينی، بشر زائيده اثر متقابل Qi آسمان و زمين است لذا در ارتباط مستقيم با طبيعت می باشد Qi يك نوع انر‍‍‍ژی كه همزمان بصورت روحی و فيزيكی تظاهر پيدا می كند و برای تشخيص بيماري بايد به Qi توجه كرد Qi دائم در حال تغيير فرم وشكل و تراكم است Qi متراكم تبديل به خون می شود.
طب سوزنی جایگزین خوبی برای اکثر دارو هایی است که بیشتر مردم استفاده می کنند، اما تحقیقات در پی این هستند که آیا این نوع درمان مؤثر است یا خیر. بنابراین، در صورتی که در نظر دارید ده ها سوزن کوچک را در بدنتان قرار دهید تا از درد کشیدن خلاص شوید، در این مقاله از طب نو می توانید تمام مواردی که باید درباره این شیوه درمانی جایگزین بدانید، دنبال کنید.

 

طب سوزنی در منزل - طب نو - خدمات درمانی در منزل

 

طب سوزنی چیست؟

این روش یکی از شیوه های کلیدی طب سنتی چینی است. این روش شامل قرار دادن سوزن های بسیار نازک از طریق پوست در نقاط کلیدی بدن است. طب سوزنی اغلب برای درمان انواع مختلف درد استفاده می شود، اما برای درمان سایر بیماری ها هم استفاده می شود.
طبق گزارش کلینیک مایو، طب سوزنی در درمان سنتی چینی، به عنوان راهی برای متعادل ساختن جریان انرژی در بدن محسوب می شود. زیست نیروی بدن یا نشاط حیات بدن، که "چی" یا "کی"  نامیده می شود، گویا از طریق چاکراها در بدن جریان دارد. درمانگران معتقدند هنگامی که سوزن ها در نقاط خاصی در امتداد این مسیرها قرار می گیرند، می توانند جریان انرژی بدن را متعادل سازند.
درمانگران غربی، از همین نکات برای تحریک ماهیچه ها، اعصاب و بافت همبند استفاده می کنند. آنها بر این باورند که این روش بدن شما را تحریک می کند تا مسکن های درد طبیعی خود را آزاد کند که به آنها اندورفین می گویند.
بیش از سه میلیون آمریکایی از طب سوزنی استفاده می کنند، اما این روش در کشورهای دیگر محبوب تر است. برای مثال، در فرانسه، از هر پنج نفر یک نفر این روش درمانی را امتحان می کنند.

چرا مردم از این روش درمانی استفاده می کنند؟

افراد اغلب از طب سوزنی استفاده می کنند تا دردهای مختلف خود را درمان کنند، از جمله:

  • •    کمر درد.
  • •    گردن درد.
  • •    ساییدگی استخوان / زانو درد.
  • •    سردرد شامل سردردهای میگرنی و عصبی.
  • •    تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی.
  • •    دندان درد.
  • •    درد زایمان.
  • •    گرفتگی های ناشی از قاعدگی.
  • •    اختلالات تنفسی ، مانند رینیت آلرژیک (ورم مخاط بینی).

ایمنی طب سوزنی

اکثر مردم می گویند سوزن های طب سوزنی هنگام ورود به بدن یا اصلا درد ندارند یا درد بسیار کمی دارند. طبق گفته کلینیک مایو، اگر یک متخصص طب سوزنی ماهر با گواهینامه معتبر داشته باشید که از سوزن های استریل استفاده کند، خطرات بهداشتی در این روش بسیار کم است.

 

ایمنی طب سوزنی در منزل - دکتر جعفر پور - طب نوشایع ترین عوارض جانبی این نوع درمان عبارتند از:

درد موقت و خونریزی خفیف یا کبودی در محل هایی که سوزن قرار گرفته است. طبق استاندارد در این روش باید از سوزن های یکبار مصرف استفاده شود، بنابراین احتمال خطر عفونت بسیار کوچک است.
با این حال، برخی از افراد، نباید طب سوزنی انجام دهند. اگر شرایط خاصی دارید ممکن است با عوارض خاصی مواجه شوید:

"اختلالات خونریزی" می تواند احتمال خونریزی یا کبودی ناشی از سوزن ها را افزایش دهد. مصرف داروهای رقیق کننده خون هم باعث ایجاد همین شرایط می شود.
اگر پیس میکر (دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب) دارید، طب سوزنی  به دلیل وارد کردن پالس الکتریکی به سوزن ها، ممکن است باعث ایجاد اختلال در عملکرد پیس میکر شود.
در صورت حاملگی، از انجام این راه درمانی اجتناب کنید. اعتقاد بر این است که بعضی از انواع طب سوزنی که درد زایمان را کاهش می دهد، ممکن است باعث زایمان زودرس شود.

آیا این نوع درمان مؤثر است؟

 

طب سورنی در منزل - آیا این نوع درمان یعنی طب سوزنی مؤثر است

 

طرفداران مکتب شک گرایی می گوید طب سوزنی به خاطر اثر دارو نما مؤثر واقع می شود: این روش مؤثر است زیرا مردم آن را باور می کنند.
با این حال، مطالعات بسیاری انجام شده است که بر اثربخشی این روش تکیه کرده اند. نتایج  بسته به این که به چه دلیل طب سوزنی استفاده شده است، ضد و نقیض بوده است. طبق گفته مرکز ملی بهداشت مکمل و تلفیقی، مطالعات اشاره می کند به این که این روش ممکن است به کاهش دردهای مزمن مانند کمردرد، گردن درد و ساییدگی و درد زانو کمک کند. همچنین ممکن است از سردرد های میگرنی جلوگیری کند و تعداد سردرد های عصبی را نیز کاهش دهد.
برای مثال، یک تجزیه و تحلیل در سال 2012 نشان داد که طب سوزنی برای درمان درد کمر و گردن بسیار مفید تر از عدم استفاده از آن بود و یا این که از طب سوزنی دارونما استفاده شود. بررسی قبلی توسط آژانس تحقیقات بهداشت و درمان و کیفیت (AHRQ) ، نشان داد که چنین راه معالجه ای بلافاصله پس از درمان ، کمردرد را کاهش می دهد ، اما تاثیر آن طولانی مدت نیست.
یک مطالعه بالینی که در سال 2014 روی 282 مرد و زن استرالیایی انجام گرفت نشان داد که سوزن و لیزر طب سوزنی تنها اندکی در کاهش درد زانوی ناشی از ساییدگی موفق است و هرگز درمان قطعی محسوب نمی شود، اما موفق تر از لیزر شبیه سازی شده (دارونمای طب سوزنی) عمل نکرده است. یک تجزیه تحلیل از مطالعات انجام شده در سال 2012 نشان داد که درمان ساییدگی زانو با این راه موفق تر از دارونما یا انجام ندادن طب سوزنی بوده است.
در چند بررسی، محققان دریافتند که انجام واقعی این کار می تواند بر سردرد های میگرنی یا عصبی تاثیر داشته باشد. مطالعات نشان داد که این روش کم کم می تواند شدت و دفعات سردردهای تنشنی را کاهش دهد. یک بررسی مشابه نشان داد که اضافه کردن آن به مراقبت های اولیه میگرن به کاهش تعداد سردردهای میگرنی کمک می کند. اما سایر مطالعات نشان داد که این تاثیر ممکن است تصادفی باشد.
مطالعاتی که به دنبال موفقیت آمیز بودن درمان طب سوزنی در شرایط دیگری مانند سرطان، افسردگی، فیبرومیالژی و دردهای دندانی بوده اند، نتایج متفاوتی داشته اند.
 طب نو می گوید: "هنگامی که طب سوزنی همراه با دارو های درد یا سایر درمان ها به کار رود، ممکن است اثر بیشتری را به وجود بیاورد". این روش می تواند کیفیت زندگی افراد مبتلا به دردهای مزمن را بهبود بخشد و نیاز به دارو را کاهش دهد. برای انجام طب سوزنی در منزل با ما تماس بگیرید.

طب نو به شما پیشنهاد می کند که برای دریافت خدمات درمانی دیگر مانند فیزیوتراپی در منزل و کاردرمانی در منزل با ما در تماس باشید.

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت