مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

طب سوزنی

 

طب سوزنی در منزل

امروزه طب سوزنی شاخه ای از علم طبابت است که به طب چینی معروف شده است. اما آنچه که ما در اینجا به صورت عامیانه به آن طب سوزنی می گوییم همان روش های چین باستان نیست. در گذشته و مخصوصا در چین سوزن ها را از قسمت های مختلف ، وارد بدن کرده و معتقد بودند که درمان بسیاری از بیماری ها است. اما امروزه محققین داشنگاهی در حوزه ی علوم پزشکی و درمان ، بر روی این متد، بررسی های مختلف انجام داده و می دهند. بررسی ها نشان می دهد طب سوزنی برای طیف خاصی از بیماری ها می تواند کاربرد داشته باشد. در این تحقیقات به صورت علمی بر روی مکانیسم اثر طب سوزنی تمرکز کرده و پس از یقین درباره تاثیر و نحوه ی تاثرر آن ، نتایج بررسی های خود را منتشر می کنند. امروزه حاصل نتایج این تحقیقات دانشگاهی منجر به پیدایش شاخه طب سوزنی یا سوزن خشک (dry needling) شده است. بنابراین آنچه ما در مورد آن صحبت می کنیم یک روش دانشگاهی و معتبر در سطح جهان است.

این مطلب توسط متخصصین حوزه درد مرکز طب نو و مطابق با آخرین دستاورد های علمی روز نوشته شده است. توصیه می شود برای آگاهی بیشتر در حیطه سلامت ، ادامه مطلب را مطالعه کرده و در اختیار عزیزانتان قرار دهید.

طبق تحقیقات ، طب سوزنی در مورد بسیاری از بیماری ها می تواند کابرد داشته باشد. در هر حیطه از بیماری، متخصصان آن زمینه می توانند از این روش برای درمان بهتر و کامل تر بیماران خود بهره جویند. مثلا متخصصین پوست بر روی اثر طب سوزنی بر پوست  تمرکز کرده و از اثرات درمانی آن برای بهبود بیماران خود استفاده می کنند. و یا در حیطه دیگر در کنار انجام فیزیوتراپی در منزل ، طب سوزنی در منزل هم انجام می شود. مهم ترین چیزی که شما باید بدانید این است که طب سوزنی همانند همه روش های درمانی دارای ریسک و خطرات خود است و بسیار ضرورت دارد که توسط متخصص مربوطه انجام شود. مثلا تزریق دارو با سرنگ هم اگر توسط افراد عادی و فاقد صلاحیت انجام شود دارای خطرات به مراتب بالاتری نسبت به زمانی است که توسط پرستار انجام شود. بنا براین طب سوزنی در منزل یا کلینیک باید توسط فرد کادر درمان فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی انجام شود.


طب سوزنی جایگزین خوبی برای تعدادی از داروهای مسکن است که بیشتر مردم استفاده می کنند. حتی گاها مشکلاتی را می توان با این روش درمانی رفع کرد که هیچ دارویی قادر به رفع آن نیست. در مواردی هم اثر طب سوزنی باعث تسریع اثرات سایر داروها می شود.  اما تحقیقات در پی این هستند که در چه موارد دیگری می توان از آن برای درمان کمک گرفت. بنابراین، در صورتی که در نظر دارید سوزن های کوچک را در بدنتان قرار دهید تا از درد کشیدن خلاص شوید، در این مقاله از مرکز طب نو می توانید تمام مواردی که باید درباره این شیوه درمانی جایگزین بدانید، دنبال کنید.

 

طب سوزنی در منزل - طب نو - خدمات درمانی در منزل

 

طب سوزنی چیست؟

این روش یکی از شیوه های کلیدی طب سنتی است که امروزه با تحقیقات فراوان علمی، به صورت دانشگاهی در آمده است. این روش شامل قرار دادن سوزن های بسیار نازک از طریق پوست در نقاط کلیدی بدن است. طب سوزنی برای درد ، یکی از مهم ترین کاربرد های آن است که اغلب در کنار فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می گیرد اما برای درمان سایر بیماری ها هم استفاده می شود. امروزه فیزیوتراپیست ها ، درمان درد را بدون طب سوزنی تقریبا بی معنی می دانند. مثلا فیزیوتراپی کمر درد یا کشیدگی یا گرفتگی عضله بدون طب سوزنی کمر و ... مفهومی ندارد.


 برخلاف روش های سنتی ، طبق یافته های داشنگاهی باید سوزن ها در نقاط خاص و در عمق معلوم و با هدف مشخص استفاده شود. بنابراین مهم ترین چیزی که موجب افزایش  اثر طب سوزنی می شود انجام آن توسط فردی است که به ساختار درونی بافت ها و مکانسیم درد و بیماری و همچنین روش درمان آن اشراف کامل دارد. منظورمان از جمله ی قبل ، کادر درمان ذی صلاح است.

 

با وارد کردن سوزن در محل مناسب عوارض طب سوزنی به حداقل رسیده و فواید آن عیان می شود. طب سوزنی در منزل دارای مزیت های خود و همچنین عدم مزیت است. فرد در محیط خانه خود حس ارامش و راحتی را در کنار درمان خود داشته و استرس بیهوده نخواهد داشت. طب سوزنی در کلینیک می تواند محیط درمانی را به بیمار القا کرده و حس بیمار بودن را به او تداعی کند ، در صورتی که در بسیاری موارد فرد در کنار حس ناراحتی که دارد حس بیمار بودن را انکار کرده و نمی بیند. طب سوزنی در منزل برای بیمارانی که به هر دلیل ناتوان شده اند می تواند گزینه خوبی باشد مثل بیماران سکته مغزی ، جراحی مغزی ، تومور مغزی و ضایعات نخاعی.

 

طب سوزنی برای چه بیمارانی مفید است؟

اگر بخواهیم کاربرد طب سوزنی در بیماران مختلف را شرح دهیم ، ناچاریم یک طبقه بندی کلی داشته باشیم تا در آینده در مورد هرکدام از آن ها جداگانه و مفصل صحبت کنیم صحبت کنیم. علت این امر ان است که تعداد مشکلاتی که می توان برای آنها درمان طب سوزنی را در نظر گرفت زیاد است. در اینجا شاخه های کلی این طبقه بندی را آورده و هرکدام را در صفحات جدا بررسی می کنیم. برای یافتن اطلاعات مد نظر بر روی گزینه مربوطه کلیک کنید:

  • طب سوزنی بیماران ارتوپدی:  در این شاخه به بررسی مشکلات مربوط به درد مفاصل ، کشیدگی و درد عضلات ، ستون فقرات ، درد سیاتیک ، حتی سردرد هایی که منشا مکانیکی دارد و سایر قسمت های مکانیکی بدن پرداخه می شود. سندروم تونل کارپ ، شانه منجمد ، انواع شکستگی ها ، آرنج تنیس بازان از جمله ی این مشکلات مکانیکال هستند. درد و محدودیت حرکتی مشکل عمده این بیماران است که می توان به کمک فیزیوتراپی و طب سوزنی درمان شود.

 

 

  • طب سوزنی بیماران مغز و اعصاب: بیماران سکته مغزی ، پارکینسون ، ای ال اس ALS ، فلج مغزی ، ضایعات نخاعی ، فلج بلز یا بلز پالسی ، کره، ضریه مغزی ، جراحی مغزی ، تومور مغزی و غیره در این گروه قرار دارد. این بیماران عمداتا مشکلات حرکتی داشته و گاها از مشکلات حسی نیز شکایت می کنند. برای این بیماران اکثرا خدمات در محل بستری، اراِئه می شود. مثلا طب سوزنی در منزل برای سکته مغزی امروزه بصورت روتین در کنار فیزیوتراپی سکته مغزی کاربرد دارد.

 

 

 

  • طب سوزنی بیماران روماتیسمی : در این بیمارن بافت همبند دچار التهاب و تورم و حتی تخریب می شود. در نتیجه ممکن است محدودیت حرکتی و درد زندگی فرد را مختل کند. فیزیوتراپی و طب سوزنی بیماران روماتیسمی جهت کاهش درد و التهاب و تورم بسیار مهم است. این بیماران ممکن است به صورت دوره ای یا طولانی مدت دارو مصرف کنند. جهت اطلاعات بیشتر مقاله طب سوزنی در روماتیسم را مطالعه کنید.

 

 

 

ایمنی طب سوزنی

اکثر مردم می گویند سوزن های طب سوزنی هنگام ورود به بدن یا اصلا درد ندارند یا درد بسیار کمی دارند. طبق گفته کلینیک مایو، اگر یک متخصص طب سوزنی ماهر با گواهینامه معتبر داشته باشید که از سوزن های استریل استفاده کند، خطرات بهداشتی در این روش بسیار کم است.

 

طب سوزنی در منزل -فیزیوتراپی در منزل-مرکز طب نوشایع ترین عوارض جانبی این نوع درمان عبارتند از:

درد موقت و خونریزی خفیف یا کبودی در محل هایی که سوزن قرار گرفته است. طبق استاندارد در این روش باید از سوزن های یکبار مصرف استفاده شود، بنابراین احتمال خطر عفونت بسیار کوچک است.
با این حال، برخی از افراد، نباید طب سوزنی انجام دهند. اگر شرایط خاصی دارید ممکن است با عوارض خاصی مواجه شوید:

"اختلالات خونریزی" می تواند احتمال خونریزی یا کبودی ناشی از سوزن ها را افزایش دهد. مصرف داروهای رقیق کننده خون هم باعث ایجاد همین شرایط می شود.
اگر پیس میکر (دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب) دارید، طب سوزنی  به دلیل وارد کردن پالس الکتریکی به سوزن ها، ممکن است باعث ایجاد اختلال در عملکرد پیس میکر شود.
در صورت حاملگی، از انجام این راه درمانی اجتناب کنید. اعتقاد بر این است که بعضی از انواع طب سوزنی که درد زایمان را کاهش می دهد، ممکن است باعث زایمان زودرس شود.

آیا این نوع درمان مؤثر است؟

 

طب سورنی در منزل - اثر طب سوزنی و فیزیوتراپی

 

طرفداران مکتب شک گرایی می گوید طب سوزنی به خاطر اثر دارو نما مؤثر واقع می شود: این روش مؤثر است زیرا مردم آن را باور می کنند.
با این حال، مطالعات بسیاری انجام شده است که بر اثربخشی این روش تکیه کرده اند. نتایج  بسته به این که به چه دلیل طب سوزنی استفاده شده است، ضد و نقیض بوده است. طبق گفته مرکز ملی بهداشت مکمل و تلفیقی، مطالعات اشاره می کند به این که این روش ممکن است به کاهش دردهای مزمن مانند کمردرد، گردن درد و ساییدگی و درد زانو کمک کند. همچنین ممکن است از سردرد های میگرنی جلوگیری کند و تعداد سردرد های عصبی را نیز کاهش دهد.
برای مثال، یک تجزیه و تحلیل در سال 2012 نشان داد که طب سوزنی برای درمان درد کمر و گردن بسیار مفید تر از عدم استفاده از آن بود و یا این که از طب سوزنی دارونما استفاده شود. بررسی قبلی توسط آژانس تحقیقات بهداشت و درمان و کیفیت (AHRQ) ، نشان داد که چنین راه معالجه ای بلافاصله پس از درمان ، کمردرد را کاهش می دهد ، اما تاثیر آن طولانی مدت نیست.
یک مطالعه بالینی که در سال 2014 روی 282 مرد و زن استرالیایی انجام گرفت نشان داد که سوزن و لیزر طب سوزنی تنها اندکی در کاهش درد زانوی ناشی از ساییدگی موفق است و هرگز درمان قطعی محسوب نمی شود، اما موفق تر از لیزر شبیه سازی شده (دارونمای طب سوزنی) عمل نکرده است. یک تجزیه تحلیل از مطالعات انجام شده در سال 2012 نشان داد که درمان ساییدگی زانو با این راه موفق تر از دارونما یا انجام ندادن طب سوزنی بوده است.
در چند بررسی، محققان دریافتند که انجام واقعی این کار می تواند بر سردرد های میگرنی یا عصبی تاثیر داشته باشد. مطالعات نشان داد که این روش کم کم می تواند شدت و دفعات سردردهای تنشنی را کاهش دهد. یک بررسی مشابه نشان داد که اضافه کردن آن به مراقبت های اولیه میگرن به کاهش تعداد سردردهای میگرنی کمک می کند. اما سایر مطالعات نشان داد که این تاثیر ممکن است تصادفی باشد.
مطالعاتی که به دنبال موفقیت آمیز بودن درمان طب سوزنی در شرایط دیگری مانند سرطان، افسردگی، فیبرومیالژی و دردهای دندانی بوده اند، نتایج متفاوتی داشته اند.
 طب نو می گوید: "هنگامی که طب سوزنی همراه با دارو های درد یا سایر درمان ها به کار رود، ممکن است اثر بیشتری را به وجود بیاورد". این روش می تواند کیفیت زندگی افراد مبتلا به دردهای مزمن را بهبود بخشد و نیاز به دارو را کاهش دهد. برای انجام طب سوزنی در منزل با ما تماس بگیرید.

طب نو به شما پیشنهاد می کند که برای دریافت خدمات درمانی دیگر مانند  کاردرمانی در منزل با ما در تماس باشید.

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت