مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

 

گفتار درمانی در منزل توسط خدمات پزشکی طب نو

گفتار درمانی رشته ای از علوم توانبخشی می باشد که در حوزه بررسی ، تشخیص و درمان اختلالات گفتار و زبان فعایت دارد مداخله در مشکلات بلع در حیطه تخصصی گفتار درمانی است. یکی از نیازهای ما برقراری ارتباط با افراد و انتقال افکار و احساسات خود به آن ها است. بنابراین ارتباط صحیح و موثر زبانی نقش چشم گیری در موفقیت افراد و شکل گیری اعتماد به نفس در او است. برای برقراری این ارتباط باید فرد قادر به درک کلام دیگران و همچنین پاسخ دهی مناسب باشد. مشکلات مربوط به گفتار و بلع امکان دارد بر اثر بیماری های ژنتیکی مثل فلج مغزی ، سندرم داون و ... از همان ابتدای کودکی وجود داشته و یا به دلیل بیماری های دیگر مثل سکته مغزی ، ام اس ، ضربه مغزی و.... به وجود آیند کودکان دارای مشکلات گفتاری که در سنین کم به علت سطح آگاهی پایین خانواده بدون درمان رشد می کنند، در سنین نوجوانی دارای مشکلاتی در جامعه اعم از گوشه گیری و افسردگی به علت تمسخر و طرد همسالان خود خواهد شد.

در چه مواردی مراجعه به گفتار درمانی الزامی است؟

1. تاخیر در شروع گفتار کودکان: کودکانی که از نظر پزشکی و ذهنی هیچ مشکلی ندارند اما گفتار آن ها شبیه به سایر همسالان خود نیست.

گفتار درمانی در منزل

2. اشکال در تلفظ اصوات گفتاری: کودکان یا بزرگسالانی که در بیان صحیح یک حرف یا حروف در هنگام صحبت کردن با مشکل رو به رو می شوند. 

گفتار درمانی با خدمات نوین طب نو

3. ناروانی در گفتار: شامل کودکان و بزرگسالان دامی شود که لکنت و یا سرعت گفتار نا مناسبی دارند.

4. عدم برقراری ارتباط کلامی یا غیرکلامی از سوی کودک: این مشکل می تواند به دلایل گوناگونی از جمله فقر محیط ارتباطی ، مشکلات ذهنی ، اختلالات طیف اتیسم و... اتفاق افتد.

5. کم شنوایی یا ناشنوایی: این افراد ابتدا به متخصص گوش حلق بینی و شنوایی شناسی مراجعه کرده و بعد از دریافت وسایل کمک شنیداری، برای آموزش گفتار و زبان، تحت آموزش و درمان  گفتار درمانی قرار گیرند.

گفتار درمانی با پزشکی طب نو

6. اشکال در درک کلام: این مشکل نمی تواند به دلایل مختلف از جمله مشکلات ذهنی، ضربه به مغز، سکته مغزی، اختلالات طیف اتیسم و.... اتفاق بیوفتد.

گفتار درمانی در منزل برای تمامی افراد

7. اختلال در بلع: شامل کودکان و بزرگسالانی است که در هر یک از مراحل بلع از جمله مکیدن، جویدن، بلعیدن و همچنین کنترل آبریزش و بزاق دهان دچار مشکل هستند. این اختلال در کودکان فلج مغزی cp ،سکته مغزی ، نوزادان نارس و ... بیشتر دیده می شود.

گفتار درمانی در منزل برای کودکان و بزرگسالان

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت