مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

عفونت زانو و فیزیوتراپی

نقش فیزیوتراپی در عفونت زانو


عفونت مفصلی همان آرتریت سپتیک است که معمولا توسط باکتری ها به وجود می آید. این بیماری ممکن است به ندرت توسط عوامل ویروسی یا قارچی به وجود آید. در این بیماری التهاب مفصلی به علت عفونی شدن ان به وجود می آید و باعث علائم خود شده و مفصل را درگیر می کند. این بیماری معمولا در مفاصل بزرگ بدن مثل مفصل زانو و مفصل لگن به وجود می آید. در موارد نادری عفونت مفصلی می تواند مفاصل چندگانه را همزمان درگیر کند. در این مقاله علایمی که این بیماری دارد مثل درد و کاهش دامنه حرکتی و سفتی مفصل ، درمان های آن از جمله دارودرمانی و یا جراحی و هچنین مزایای فیزیوتراپی در منزل یا بیمارستان و همچنین پیشگیری از آن می پردازیم تا اطلاعات شما افزایش یافته و بهتر مراقب سلامتی خود باشید.

علت عفونت زانو


عفونت مفصلی معمولا توسط باکتری هایی به وجود می آید که در جای دیگری از بدن وارد جریان خون شده اند. همچنین باکتری هایی که از طریق یک زخم باز یا از طریق شکاف جراحی مثل جراحی زانو وارد بدن می شوند می توانند باعث این بیماری شوند. در اکثر موارد باکتری های به وجود آورنده ی عفونت مفصلی از نوع استافیلوکوکوس یا استرپتوکوکوس هستند اما باکتری ها و عوامل دیگیری نیز هستند که می توانند عامل این بیماری شوند. همه این عوامل از طریق جریان خون از یک نقطه ی بدن به داخل مفصل رسیده و به علت اینکه در داخل مفصل خون و عوامل محافظتی خون وجود نداشته و شرایط برای رشد باکتری ها فراهم است، تکثیر می شوند و موجب درد و التهاب و تورم مفصل می شوند. مهم ترین ویروس های عامل عفونت مفصل عبارتند از هپاتیت آ و ب و سی، HIV، ادنو ویروس، آلفاویروس، فلاوی ویروس و غیره.

 

چه کسانی در معرض عونت مفصل زانو هستند؟

کودکان خردسان و سالمندان بیشترین احتمال ابتلا به این بیماری را دارند. افرادی که زخم باز دارند در مرحله بعدی این افراد هستند. دسته ی دیگر افرادی هستن که سیستم ایمنی آنها به خاطرمسائلی همچون سرطان ، دیابت، تزریق دارخل وریدی و بیماری های سیستم ایمنی، ضعیف شده و در برابر عوامل بیماری زا مقاومت خوبی ندارند. همچنین مفاصلی که که قبلا اسیب دیده اند می توانند مستعد باشند. زنانی که عفونت واژن دارند در مواردی ممکن است عفونت واژن را در ایام عادات ماهیانه که سطح رحم، زخم باز است به آن سرایت داده و از این طریق خونشان آلوده به باکتری های بیماری زا شود.

علائم عفونت زانو

معمولا این علایم خودشان را سریعا به صورت درد تیز ، تورم مفصل و تب نشان می دهند. علائم عفونت مفصل ممکن است به این شرح باشد:

 

 

  • لرز

     

  • خستگی و ضعف کلی

 

  • تب

 

  • ناتوانی در حرکت دادن مفصل

 

  • تورم

 

  • قرمزی در اطراف مفصل

 

  • درد زانو تیز مخصوصا در حین حرکت دادن مفصل

 

 عفونت زانو

 

 

تشخیص عفونت مفصل زانو


برای تشخیص دقیق این بیماری یک روش به اسم آرتروسنتزیس به صورت معمول وجود دارد. در این روش از طریق یک سوزن و مجرای ظریف وارد فضای داخل مفصل شده و از مایع مفصلی نمونه برداری می کنند. در حالت طبیعی این مایع استریل بوده و نقش روان کننده را در مفصل دارد. با استفاده از کشت نمونه مایع مفصلی در آزمایشگاه به نوع باکتری موجود در مفصل پی می برند و از این طریق پزشکان برای درمان از انوع خاصی از آنتی بیوتیک ها استفاده می کنند.
آزمایش خون نیز ممکن است جهت تشخیص میزان التهاب بدن و تعداد گلبول های سفید انجام شود. تهیه عکس رادیولوژی و ام آر آی نیز جهت بررسی میزان تخریب احتمالی مفصل از جمله غضروف مفصلی به ندرت استفده می شود. در تصویر زیر، نحوه گرفتن مایع مفصلی دیده می شود.

 

تخلیه مایع مفصلی 

 

 

درمان عفونت زانو

 

 

درمان عفونت زانو با بستری شدن بیمار در بیمارستان شروع می شود. مهم ترین قسمت درمان دریافت آنتی بیوتیک های قوی است . این آنتی بیوتیک ها از طریق تزریق وریدی وارد بدن بیمار می شود. از طرفی مایع مفصلی به صورت مرتب طی فواصلی تخلیه می شود. در صورتی که در خون فرد نیز عفونت گزارش شود ممکن است طیف گسترده ای از آنتی بیوتیک به بیمار تجویز شود. در صورت کاهش التهاب و عفونت مفصل زانو و اتمام دوره ی تزریقی آنتی بیوتیک ممکن است بیمار از بیمارستان ترخیص شده تحت شرایط مراقبت دارویی به منزل انتقال یابد.


با توجه به عفونتی شدن داخل مفصل ممکن است باکتری ها به غضروف مفصلی آسیب زده و موجب التهاب ان شوند. این مسئله باعث سفتی و درد زانو و تورم زانو خواهد شد. در طول زمان بستری در بیمارستان ، به کمک فیزیوتراپی درد و تورم مفصل کاهش یافته و فیزیوتراپیست حرکات لازم را به بیمار ارائه خواهد داد. ممکن است او از تکنیک های فیزیوتراپی جهت افزایش دامنه حرکتی مفصل و همچنین حفظ قوای عضلات استفاده کند. آموزش نکات فیزیوتراپی به این مساِئل ختم نمی شود زیرا بیمار به علت احتمال آسیب غضروف مفصل و شکننده بودن آن، نکات لازم را جهت حفظ مفصل از فیزیوتراپیست دریافت کند.


بعد از ترخیص بیمار از بیمارستان یک سری داروهای خوراکی و شاید داروهای تزریقی جهت ادامه درمان در منزل دریافت کند. این مقدار از آنتی بیوتیک برای فرد ضعف عمومی و بی اشتهایی را به دنبال خواهد داشت. بنا براین توجه به مسائل تغذیه مهم بوده و توصیه می شود بیمار با مشاور تغذیه در ارتباط باشد چرا که ممکن است مدتی از مکل های تقویتی را زیر نظر مشاور تغذیه مصرف کند. برگشت به منزل به منزل اتمام درمان نیست اما بیمار باید کم کم به زندگی عادی نزدیک شود. حرکات سبک را شروع کند و از انجام بعضی حرکات نادرست جهت مراقبت از مفصل خود پرهیز کند. این نکات می تواند به صورت فیزیوتراپی در منزل در اختیار بیمار قرار گیرد تا علاوه بر آموزش روش های مراقبتی از مفصل در منزل و محل کار، نحوه ی انجام تمرینات تقویتی و کارهای شخصی و شغلی به بیمار آموزش داده شود.
مرکز طب نو جهت ارائه مشاوره های رایگان و اعزام خمات پزشکی در منزل آمده پاسخگویی شما عزیزان است

خواندن 97 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت