مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

آرتریت روماتویید یا روماتیسم مفصلی و درمان با فیزیوتراپی

فیزیوتراپی در بیماران روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتویید

روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتویید یک بیماری مزمن پیشرونده است که درمان های  فیزیوتراپی در منزل و مجموعه های پزشکی به کاهش بروز ناتوانی و تقویت عضلات اطراف مفاصل درگیر کمک می کند. قطعا بیمارانی که با روند درمان آشنایی داشته باشند و اطلاعاتی در این زمینه داشته باشند نتیجه بهتری از روند درمان خواهند گرفت. بنابراین ابتدا فیزیوتراپیست درباره سیر بیماری صحبت می کند و در ادامه اهداف خویش را از تنظیم برنامه مشخص و مدالیته های درمانی بیان می کند و از بیمارش می خواهد با وی همکاری کند تا نتیجه درمان با کاهش درد و افزایش ظرفیت عملکردی حداکثری فرد همراه باشد. درمانگر تکنیک های آرامش کلی عضلات را به بیمار آموزش می دهد و بیمار می داند در چه مواقعی باید از این تکنیک ها استفاده کند. بنابراین قسمت مهمی از درمان، آگاه سازی بیمار است.

 

کمک به درمان بیماران آرتریت روماتویید یا روماتیسم مفصلی -  فیزیوتراپی در منزل

 

فیزیوتراپیست در ابتدا چه اقداماتی را برای شروع درمان انجام می دهد

معالجه گر در ابتدا با معاینه بیمار و انجام یک سری تست های اختصاصی، وضعیت عمومی بیمار، شدت درد و توانایی عملکردی وی را ثبت می کند و برنامه درمانی را تنظیم می کند:

-ارزیابی عملکردی (  وضعیت عمومی، توانایی راه رفتن و انجام کارهای روزمره )
-دامنه حرکتی مفاصل ( برای همه ی مفاصل )
-تست قدرت عضلانی
-ارزیابی پاسچرال (وضعیت فرد در حالت های مختلف نشسته ،ایستاده و... )
-تست عملکردی تنفسی

مدالیته های فیزیوتراپی

مدالیته های فیزیوتراپی مختلفی که به طور رایج در بیماران آرتریت روماتویید کاربرد دارد عبارتند از:

-اپلیکاتورهای سرما و گرما
-استیمولاتورهای الکتریکی
-آب درمانی
-لیزر
-اوالتراسوند
-دیاترمی
-تکنیک های درمان های دستی
-درای نیدلینگ یا سوزن خشک و در بعضی موارد طب سوزنی

بیشتر مداخلات سرما در فاز حاد بیماری استفاده می شود و مداخلات گرمایی در فاز های مزمن این بیماری کاربرد دارد. مثلا از گرما درمانی برای کمک به رفع اسپاسم عضلانی و انجام تمرینات کششی استفاده می شود. استفاده از گرما قبل از شروع تمرینات فیزیوتراپی به انجام آن ها با کیفیت بیش تر کمک می کند. در مواردی که دمای مفصلی بالاست و وضعیتی نزدیک به تورم در مفصل ایجاد شده می توان از کیسه یخ یا آب سرد یا اسپری نیتروژن استفاده کرد. استیمولاتور الکتریکی برای کاهش درد بیمار روماتیسم مفصلی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

مدالیته های فیزیوتراپی در منزل - روماتیسم مفصلی - آرتریت روماتویید


درمانگر ها به شما کمک می کنند عضلاتتان را تقویت کنید و فشار روی مفصل درگیر را کم کنید در صورت نیاز اسپیلنت مورد نیازتان را تجویز می کنند که فشار به طور موقت از روی مفصل برداشته شود. در طول این مدت با استفاده از مدالیته های ذکر شده درد کاهش یافته و فرصت اجرای تمرینات با همکاری بیشتر ایجاد می شود. ماساژ در جهت جریان خون اصلی به کاهش تورم مفصل کمک می کند. در صورت وجود تورم مفصلی، استراحت و ماساژ منظم خیلی موثر است.
با انجام تمرینات طراحی شده به طور منظم و روزانه، به مرور زمان قدرت عملکردی افزایش می یابد بیمار توانایی پیاده روی و دوچرخه سواری پیدا می کند و این به تعدیل مایع مفصلی و کنترل روند بیماری کمک می کند. بهتر است بیمار مبتلا به آرتریت روماتویید در طول مدت درمان تحت نظر متخصصین ارتوپد، روماتولوژیست و فیزیوتراپیست باشد تا روند بیماری به بهترین شکل کنترل شود.

 

خواندن 117 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت