مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

آسیب رباط صلیبی قدامی (ACL)

آسیب رباط صلیبی قدامی (ACL) و آنچه باید بدانید

یکی از رایج ترین روش هایی که انسان به زانوی خود آسیب می زند، آسیب زدن به ACL  (رباط صلیبی قدامی ) است. ACL  یکی از باند ها رباط های زانو است که استخوان ها را در زانوی شما نگه می دارد و از لغزیدن ساق پا به جلو پیشگیری می کند. همچنین کمک می کند تا پای خود را به صورت پایدار نگه دارید. اگر شما یک حرکت ناگهانی و یا سریع، چرخش شدید زمانی که شما در حال دویدن و یا پریدن هستید ممکن است بتوانید ACL خود را بکشید و یا پاره کنید. این اغلب دردناک است و می تواند راه رفتن یا فشار آوردن روی پای مصدوم را دشوار کند.

چگونه این اتفاق می افتد؟

ورزشکاران اغلب در صورتی که متوقف می شوند وسپس تغییر جهت ناگهانی را در هنگام دویدن انجام میدهند با آسیب های ACL مواجه می شوند. افرادی که در فوتبال، فوتبال آمریکایی، تنیس، بسکتبال یا والیبال بازی می کنند و یا افرادی که ژیمناستیک کار می کنند، بیشتر در مواقعی که به اشتباه باعث پیچ خوردن زانویشان میشوند در یک رقابت، و یا دونده های دوی ماراتن، که به سادگی با یک سرعت ثابت به سمت جلو حرکت می کنند با این قضیه روبرو می شوند. سرعت شما -  همراه با راه هایی است که باعث می شود تا شما زانوی خود را دچار چرخش و یا پیچش کنید – که آن منجر به کشیدگی یا پارگی ACL شما می شود. آسیب های ACL در زنان بیشتر از مردان رایج است.

علائم چیست؟

بسیاری از افراد هنگامی که صدمه می بینند صدای پوپ (ترکیدن) در زانو می شنوند. اما برای همه اتفاق نمی افتد. علائم رایج عبارتند از:

 • درد: اگر آسیب جزئی داشته باشید، ممکن است احساس درد نکنید. شما ممکن است احساس ایجاد زخم در طول خط مفصلی زانوی خود داشته باشید. بعضی از افراد با ایستادن و یا فشار آوردن روی پای صدمه دیده مشکل دارند.
 • ورم: این احتمالا در طول 24 ساعت اول اتفاق می افتد. شما می توانید تورم را با قرار دادن یخ روی زانوی خود و بالا آوردن (بالا بردن) پای خود با استفاده از یک بالش بر روی آن کاهش دهید.
 • راه رفتن مشکل: اگر شما قادر به فشار بر روی پای خود باشید، ممکن است متوجه شوید که راه رفتن از حد معمول سخت تر است. بعضی افراد متوجه می شوند که مفصل زانو احساس سستی بیش از حدی که باید داشته باشد دارد.
 • محدوده کمتر حرکتی: پس از آسیب به ACL، احتمال دارد که شما قادر به خم کردن و انعطاف دادن به زانوی خود آنگونه که به صورت نرمال انجام می دادید نخواهید بود.

آسیب رباط صلیبی قدامی ACL - علائم - تشخیص - طب نو - فیزیوتراپی در منزل

 

چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما می خواهد دقیقا از چگونگی آسیب به زانویتان با خبر شود. او به هر دو زانو نگاه می کند تا ببیند که زخم کدام یک متفاوت است. او همچنین می تواند هر یک از موارد زیر را دستور دهد:

 1. تست ها: پزشک شما ممکن است از شما بخواهد که به پشتتان دراز بکشید و مفصل رانتان و یا زانوهایتان را در زوایای مختلف خم کنید. سپس دستش را بر روی قسمت های مختلف پا قرار می دهد و به آرامی شما را به اطراف تغییر می دهد. اگر هر کدام از استخوان های شما به گونه ای غیر طبیعی حرکت کنند، این می تواند نشانه ای باشد که ACL شما آسیب دیده است.
 2. اشعه ایکس: بافت های نرم مانند ACL در پرتو های اشعه ایکس ظاهر نمی شوند، اما پزشک ممکن است بخواهد احتمال استخوان های شکسته را حذف کند.
 3. MRI یا سونوگرافی: این معاینه می تواند هر دو مورد بافت نرم و استخوان را نشان دهد. اگر یک ACL آسیب دیده دارید، باید روی تصاویر ظاهر شود.
 4. آرتروسکوپی: این به معنای واقعی کلمه "دیدن درون مفصل" است. در طول معاینه، یک جراح ارتوپد، یک برش کوچک در پوست شما ایجاد می کند. او یک ابزار به اندازه یک مداد را که حاوی سیستم نورپردازی و لنز (آرتروسکوپ) می باشد را در مفصل قرار می دهد. دوربین یک تصویر از مفصل را بر روی یک صفحه تلویزیون طراحی می کند. در صورت نیاز، پزشک می تواند نوع آسیب شما را ببیند و در صورت نیاز به ترمیم و یا درست کردن آن بپردازد.


درمان چیست؟

این بستگی به این دارد که چقدر صدمه دیده باشید. در اینجا برخی از گزینه هایی که ممکن است پزشک به شما بدهد ارائه شده است:

 • - کمک های اولیه: اگر آسیب شما جزئی باشد، ممکن است فقط نیاز به قرار دادن یخ روی زانوی خود داشته باشید، پای خود را بالا بیاورید و برای مدتی روی پای خود نیایستید. شما می توانید تورم را با قرار دادن یک باند آسه (کش بند) در اطراف زانوی خود کاهش دهید. عصا می تواند به کاهش وزن روی زانو کمک کند.
 • - داروها: داروهای ضد التهاب می تواند به کاهش تورم و درد کمک کند. پزشک شما ممکن است داروهای بدون نسخه را پیشنهاد کند یا چیزی قوی تری را تجویز کند. برای درد شدید، پزشک ممکن است داروهای استروئیدی steroid medication را به زانوی شما تزریق کند.
 • - زانو بند: برخی از افراد مبتلا به ACL آسیب دیده می توانند زانوبندی را بروی زانویشان در هنگام ورزش و یا بازی بپوشند. این زانوبند پشتیبانی اضافی را فراهم می کند.
 • - فیزیوتراپی: شما ممکن است چند روز در هفته به آن نیاز داشته باشید تا زانوی خود را به شرایط کاری بازگردانید. در طول جلسات ، شما تمرینات را برای تقویت عضلات اطراف زانوی خود انجام می دهید و به شما کمک می کند تا طیف کاملی از حرکت را به دست آورید. شما ممکن است این تمرینات را توسط خودتان در خانه انجام دهید.
 • - عمل جراحی: اگر ACL شما به طور ناگهانی پاره شود، اگر زانو شما هنگام راه رفتن در برود یا اگر شما یک ورزشکار هستید پزشک شما ممکن است به شما بگوید که به جراحی نیاز دارید. یک جراح ACL آسیب دیده را برداشته و آن را با بافتی جایگزین کند تا به ایجاد رباط جدید در جای خود کمک کند .با فیزیوتراپی در منزل مرکز طب نو، افرادی که جراحی می کنند، می توانند در طی 12 ماه دوباره ورزش کنند.

 

خواندن 70 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت