مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

آشنایی با نکات لیزر درمانی بافت عمیق

پنج موردی که باید درباره لیزر درمانی بافت عمیق بدانید:

پزشکان امروزه بیشتر از گذشته، از لیزر درمانی برای کمک به کاهش درد و التهاب استفاده می کنند. انجام لیزر درمانی در کنار فیزیوتراپی در منزل می تواند یک درمان قابل موفق را برای شما به ارمغان آورد.

هزاران نفر از پزشکان و بیماران قدرت لیزر درمانی را تجربه کرده و با اثرات درمانی آن آشنا هستند، اما برای کسانی که با این مبحث آشنا نیستند، 5 مورد که لازم است تمامی افراد از آن آگاه باشند، در اینجا ذکر می شود:

1. درد و التهاب را بدون عوارض جانبی کاهش می دهد:

لیزر درمانی از یک فرآیند به نام photobiomodulation (مدولاسیون زیستی عکس) استفاده می کند. فوتون ها به بافت وارد می شوند و با ترکیب سیتوکروم سی موجود در در میتوکندری ارتباط برقرار می کنند. این تعامل باعث ایجاد یک آبشار هورمونی از رویدادهایی می شود که منجر به افزایش متابولیسم سلولی و کاهش درد و التهاب می گردد. بر خلاف داروها، لیزر درمانی درد را بدون عوارض جانبی نامطلوب کاهش می دهد.
همچنین مهم است توجه داشته باشید که بیماران تسکین درد را در درازمدت گزارش می دهند. در حالی که تعداد درمان های مورد نیاز ممکن است بسته به شدت بیماری متفاوت باشد، بسیاری از بیماران پس از یک تنها دو جلسه درمان ، کاهش درد دراز مدتی را تجربه کرده اند.

2. می تواند برای شرایط حاد و مزمن استفاده شود:

استفاده از لیزر درمانی در شرایط حاد، به ویژه هنگامی موثر است که  که در اسرع وقت پس از آسیب (با فرض وجود خونریزی فعال) انجام می شود. التهاب سریع تر کاهش می یابد و فرآیند بهبود می تواند بهتر آغاز می شود.  در مورد آسیب حاد، لیزر درمانی کمک می کند به بدن در بازگشت سریع تر به عملکرد طبیعی کمک کند.
در شرایط مزمن، لیزر درمانی به طور عمده برای کمک به مبارزه با درد مداوم و التهاب استفاده می شود. لیزر جدید LightForce EXP  25 وات توسط پزشکان برای کاهش سریع التهاب در بیماران مبتلا به درد مزمن استفاده می شود. این لیزر درمانی مخصوصا برای درمان بیماری های مزمن مناسب است زیرا پزشکان را قادر می سازد تا منطقه وسیع تری را مورد درمان قرار دهند و در عین حال از دوزهای مرتبط با درمان نیز استفاده نمایند.

3.    درمان ها را می توان برای هر وضعیت خاص تنظیم کرد:

لیزرهایی که دارای قدرت های بزرگتری هستند، گزینه های مختلفی را ارائه می دهند. یک لیزر که می تواند از 0.5 تا 25 وات تنظیم شود، به دکتر این امکان را می دهد تا برای درمان کم و آهسته یا حداکثر خروجی، تنظیمات مورد نیاز را انجام دهد.
در دسترس بودن چند روش درمان باعث انعطاف پذیری بیشتر پزشک می شود. برای مثال، سیستم تحویل LightForce Empower ™  دارای 5 سر درمانی مختلف است که هر کدام برای تسهیل بهینه سازی در وضعیت های مختلف طراحی شده اند. مهم است که چندین گزینه قابل تحویل وجود داشته باشد برای اطمینان از اینکه روش تحویل به طور مناسب با وضعیت مطابقت دارد. به عنوان مثال، برای درمان زگیل های استخوانی، یک روش درمان بدون تماس، قابل توصیه است. با این حال، در زمان درمان ساختارهای بافتی عمیق، مانند زردپی، تماس با توپ ماساژ بهترین روش برای کاهش انعکاس و پراکندگی، و همچنین نفوذ عمیق تر با جابجایی مایعات اضافی می باشد. درمان با استفاده از سرهای مختلف می تواند برای مدیریت درمان هایی که نیاز به سطوح دقت مختلفی دارند مفید باشد.
نرم افزار پیشرفته ابزار دیگری است که درمان را سفارشی می کند. فناوری اثرگذار اجازه می دهد تا پزشکان برای درمان های سفارشی با انتخاب منطقه بدن، وضعیت، و ویژگی های خاص بیمار اقدام به درمان نمایند. صفحه های لمسی و فرآیندهای انتخاب بصری باعث انتخاب آسان دوز مناسب می شود. برای سفارشی سازی بیشتر، پزشکان همچنین می توانند پروتکل های خود را با وارد کردن چندین جزء اصلی با استفاده از جدیدترین ویژگی نرم افزار LightForce، یعنی ویژگی پروتوکل، فرموله نمایند.

4. این نوع درمان حس خوبی به فرد می دهد:

یکی از پرسش های رایج در مورد لیزر درمانی این است که "فرد چه چیزی احساس می کند؟" بسته به لیزر، می تواند کمی حساسیت ایجاد شود و یا هیچ حساسیتی ایجاد نشود و یا می تواند یک گرمای ملایم و تسکین دهنده ایجاد کند. بسیاری از بیماران دریافت کننده لیزرتراپی با LightForce  گزارش داده اند که از این تجربه لذت برده اند، به ویژه هنگامی که از سر درمانی ماساژ با توپ تحت عنوان ماساژ لیزری، استفاده می شود.
بیماران دریافت کننده درمان با لیزرهای با قدرت بالاتر نیز اغلب کاهش سریع درد را گزارش می دهند. برای کسی که از درد مزمن رنج می برد، این اثر می تواند تا حدی سودمند باشد.

 

لیزردرمانی بافت عمیق - ایجاد حس خوب در افراد - فیزیوتراپی در منزل

 

5. سریع بودن زمان درمان:

با لیزرهای LightForce، درمان سریع، معمولا 5 تا 10 دقیقه بسته به اندازه، عمق و شدت شرایط تحت درمان می باشد. لیزرهای با قدرت بالا می توانند مقدار کمی انرژی را در یک زمان اندک تولید کنند، به طوری که دوزهای درمانی به سرعت به دست می آیند. برای افرادی که برنامه های بسته بندی شده دارند، بیماران و پزشکان به طور یکسان، درمان سریع و موثر را تجربه می نمایند.

 

خواندن 64 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت