مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

آیا فیزیوتراپی برای درمان درد های مزمن مفید است

فیزیوتراپی در درمان درد های مزمن

این روش مداوا یکی از بهترین روش های درمانی برای افرادی است که درد طولانی مدت یا درد مزمن دارند یا به نحوی آسیب دیده اند. فیزیوتراپی در منزل می تواند در کمترین زمان ممکن  شما را قوی تر کند و به شما کمک کند حس  بهتری داشته باشید. از پزشک خود بخواهید شما را به یک فیزیوتراپیست ارجاع دهد. معالجه گر بعد از معاینه دقیق شما، یک سری تمرینات ویژه تجویز می کند که در خانه انجام دهید که نتیجه بسیار خوبی خواهد داشت. آن ها آموزش های زیادی برای شما دارند، شما می توانید در طول چند جلسه درمانی، راهنمایی های زیادی در رابطه با وضعیت های صحیح کار و مطالعه یا ورزشتان متناسب با نوع بیماری خود دریافت کنید که قطعا نتیجه به سزایی خواهد داشت.

چگونه فیزیوتراپی درد مزمن را مداوا می کند

فیزیوتراپست ها نه تنها در کاهش درد بلکه در شناسایی منشا درد مهارت ویژه ای دارند و در حقیقت هدف از فیزیوتراپی در منزل شناسایی منشا درد و رفع آن است. بیماران گاها در انجام یک سری فعالیت ها ضعیف هستند و آن حرکت را با درد بسیار زیادی انجام می دهند. درمانگر شما با شناسایی علت درد و تجویز تمریناتی در جهت اصلاح آن و آموزش موارد لازم به شما کمک خواهد کرد.

در یک جلسه فیزیوتراپی، شما ممکن است ترکیبی از تمرینات و راهکار های زیر را داشته باشید

شروع آموزش تمرینات هوازی با حرکات سبک: این تمرینات ضربان قلب شما را بالا می برند و فشاری به مفاصلتان وارد نمی کنند. به عنوان مثال قبل از این که تمرینات تقویتی خود را شروع کنید با سرعت بیشتر از حد عادی قدم بزنید یا از دوچرخه ثابت استفاده کنید که بدنتان گرم شود و آماده انجام تمرینات مقاومتی شوید.

تمرینات تقویتی: فیزیوتراپیست ممکن است برای طراحی تمرین تقویتی متناسب نیاز شما از یک سری تجهیزات مکانیکی یا وزنه، چوب، فنر، باند کشی و یا حتی وزن بدن خودتان کمک بگیرد. به عبارتی دیگر در ابتدا تمریناتی در جهت تقویت عضلات اصلی کمری، اطراف ستون فقرات و شکمی باسنی طراحی می کند و سپس بر روی باقی ارگان های مورد نیاز تمرکز می کند.

تمرینات تسکین درد: این تمرینات حرکت هایی را که در آن ها درد دارید هدف قرار می دهد. به مرور زمان بدن شما قوی تر و انعطاف پذیرتر می شود و شما زندگی آسان تری را متناسب با سبک کاری خود تجربه می کنید.

تمرینات کششی: این حرکات به شما آموزش داده می شود که در پایان تمرینات مقاومتی خود انجام خواهید داد و به این ترتیب عضلات شما طول طبیعی خود را خواهند داشت.

 

روش های درمانی حرکات تمرینات و راهکارهای موثر در رفع درد های مزمن - فیزیوتراپی در منزل با فیزیوتراپیست طب نواستفاده از پک سرد یا گرم: در طول جلسات درمانی خود، معالجه گر ممکن است متناسب با نیازتان از پک سرما و یخ برای کاهش التهاب محل آسیب دیده یا از پک گرما برای آماده سازی عضلاتتان استفاده کند.که هر دو می تواند درد شما را تسکین دهد. مرکز طب نو با ارایه خدمات فیزیوتراپی در منزل با تجهیزات کامل در کنار بیماران خود خواهد بود.

ماساژ: به خاطر داشته باشید که ماساژ در نواحی آسیب دیده و حساس ممکن است احساس آرامشی به همراه نداشته باشد. اما فیزیوتراپیست به شما اطمینان خواهد داد که ماساژ در این محل مفید خواهد بود یا خیر و چه حسی به دنبال آن ایجاد می شود. اگر از قبل تجربه ای در این مورد دارید حتما درمانگر خود را در جریان قرار دهید.

دستگاه تنس و اولتراسوند: تنس یک سری جریان های الکتریکی را به پوست محل درد شما می فرستد. اولتراسوند هم یک سری امواج صوتی را به محل آسیب شما می فرستد و پیام های هر دو دستگاه باعث بلوکه کردن پیام درد به مغز و در نتیجه کاهش درد شما خواهد شد. و با کاهش درد شما معالجه گر با اصلاح علت درد و تجویز و آموزش تمرینات خاص شما را درمان می کند.

آیا انجام فیزیوتراپی آسیب رسان است

این روش درمان هیچ عوارضی ندارد و اصلا آسیب رسان نیست. اما نواحی آسیب دیده و محلی که درد مزمن داشته در انجام تمرینات و فیزیوتراپی در چالش است. ممکن است بعد از اولین جلسه احساس کوفتگی عضلانی و درد عمقی کنید ولی این حالت به سرعت برطرف خواهد شد.
درمانگر شما طبق برنامه درمانی خاصی که در ذهن دارد متناسب با نیازتان جلسات مداوای شما را پیش می برد. هر شخصی بر اساس سیستم بدنی خود و نوع آسیبش، سبک زندگیش، راستای بدنی وعادات درست و غلطش درمان متفاوتی دارد که فقط فیزیوتراپیست می تواند آن را تنظیم کند.

 

خواندن 402 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت