مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

اثر کاهش زمین خوردن سالمندان با فیزیوتراپی

اثرات تمرینات فیزیوتراپی در کاهش زمین خوردن سالمندان در معرض خطر

بر اساس نتایج یک آزمایش بالینی 12 ماهه که امروز در نشریه انجمن پزشکی آمریکا منتشر شد، انجام تمرینات فیزیوتراپی در منزل باعث کاهش 36 درصدی زمین خوردن در سالمندان می شود.
مطالعه انجام شده توسط محققان دانشکده پزشکی UBC در همکاری با تیم بالینی کلینیک پیشگیری از زمین خوردن و عوارض آن در بیمارستان عمومی ونکوور، کاهش میزان زمین خوردن و بهبود عملکرد شناختی در سالمندانی را مشاهده کرد که آموزش تمرین های  قدرتی و تعادلی  را از طریق آزمایش های بالینی دریافت کرده بودند.
هنگامی که به زمین خوردن  فکر می کنیم، اغلب ضعف قدرت عضلانی و عدم تعادل را علت اصلی می دانیم. با این حال، توانایی شق و رق ماندن و عدم زمین خوردن، وابسته به توانایی های شناختی می باشد، مثلا محاسبه این که اگر پایتان را چقدر بلند کنید هنوز بر بدنتان کنترل دارید، تصمیم گیری در مورد این که چه زمانی برای عبور از خیابان مناسب است و توجه به محیط فیزیکی اطرافتان هنگامی که در حال صحبت کردن هستید. زمین خوردن، خطر از دست دادن استقلال را در سالمندان  افزایش می دهد. ورزش کردن یک استرتژی برای جلوگیری از این اتفاق است.

آیا ورزش می تواند بر افرادی که قبلا سابقه زمین خوردن داشته اند، مؤثر واقع شود؟

این مطالعه بر روی 344 نفر از افراد سالمند 70 سال به بالا صورت گرفت که پس از مراجعه به یک کلینیک پزشکی مانند اورژانس، به کلینیک پیشگیری از زمین خوردن معرفی شده بودند. شرکت کنندگان سابقه زمین خوردن داشتند، با میانگین سه سابقه زمین خوردن در هر فرد و به طور کلی علائم سستی و محدودیت در حرکت داشتند.

 

ورزش کردن سالمندان - کاهش زمین خوردن و ناتوانی - فیزیوتراپی در منزل


در این مطالعه، شرکت کنندگان مجموعه ای از تمرینات آموزشی مقاومتی و تعادلی را  با استفاده از تجهیزات ساده ای مانند وزنه های آزاد، حداقل سه بار در هفته در خانه هایشان انجام دادند. طی شش ماه، یک فیزیوتراپیست پنج ویزیت خانگی انجام داد تا تمریناتی تجویز کند و مطمئن شود که تمرینات به درستی انجام  شده اند. برای کسانی که تمرینات را به طور کامل انجام داده بودند، نتایج، قابل توجه بود. شرکت کنندگان کمتر درمعرض تکرار زمین خوردن قرار گرفته بودند و به عنوان یک مزیت دوم، می توان به این اشاره کرد که برخی از نشانه های عملکرد شناختی در آن ها بهبود یافته بود.
زمین خوردن و سقوط در افراد سالخورده، علت سوم ناتوانی مزمن است. طبق گفته آژانس سلامتی عمومی کانادا، 20 تا 30 درصد از سالمندان کانادا هر ساله از زمین خوردن رنج می برند و زمین خوردن عامل اصلی بستری شدن افراد بالای 65 سال است.
واضح است که ورزش و تمرین کردن به طور کلی برای سالمندان مفید است، اما چیزی که در مورد این گروه مطالعه به خصوص بود، این بود که آنها در معرض خطر از دست دادن استقلالشان بودند. آن ها هم اختلال حرکتی داشتند و هم اختلال شناختی و یک زمین خوردن دیگر به معنای عدم توانایی آن ها برای زندگی در خانه هایشان بود.

لیو آمبروز در مورد ورزش کردن سالمندان چه نکاتی را ارائه داده است؟

لیو آمبروز که یک گروه تحقیقاتی در زمینه فعالیت های فیزیکی، حرکتی و علوم اعصاب شناختی در کانادا را مدیریت می کند، گفت :" بسیاری از آن ها قبلا برای جهت یابی فضاهای عمومی به تنهایی دچار مشکل می شدند." او اضافه کرد :" سالمندانی که سابقه زمین خوردن دارند به طوری  که آن ها را نیازمند به مراقبت های پزشکی می کند، از نظر پزشکی پیچیده هستند و در معرض خطرات بیماری و مرگ و میر هستند و ما ثابت کردیم که ورزش کردن یک مداخله سودمند و مقرون به صرفه است که می تواند عملکرد سالمندان را پس از یک زمین خوردن قابل توجه، بهبود بخشد." لیو آمبروز و تیمش در مرکز سلامت و تحرک هیپ، در حال حاضر به دنبال جواب این سوال هستند که آیا برنامه ورزشی به کاهش استفاده از مراقبت های سلامتی و صرفه جویی در هزینه های پزشکی این  افراد در معرض خطر، به طور موثر کمک می کند یا خیر.

 

خواندن 293 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت