مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

جراحی زانو و فیزیوتراپی بعد از آن

جراحی زانو و فیزیوتراپی بعد از آن


زانو به عنوان یکی از پر تحرک ترین و پر استفاده ترین مفصل بدن بوده  و تمام وزن بدن را تحمل می کند و به این دلیل که در معرض فشار های تمام وزن بدن قرار دارد، بیشتر در معرض صدمه و آسیب قرار دارد.

چه زمان شخص نیاز به جراحی زانو پیدا می کند


گاهی پیش می آید که زانو درد به حدی پیشرفت کرده است که مراجعه به فیزیوتراپیست و انجام فیزیوتراپی و کاردرمانی به تنهایی کارآمد نمی باشد و شخص باید حتما جراحی کند. جراحی زانو با روش های گوناگونی صورت می گیرد و در روند بهبود مشکلات به وجود آمده در زانو کمک بسیار زیادی می کند. این کمک ها شامل افزایش طول عمر مفصل های زانو می شود، دفورمیتی های زانو اصلاح می شود، درد ها کاهش می یابد و فرد دیگر محدودیت حرکتی نخواهد داشت و به راحتی می تواند زانو های خود را حرکت دهد.

پیشرفت بیماری زانو درد شامل آرتروز می شود که مفصل های زانو را تخریب می کند، بروز پارگی رباط، شکستگی و منیسک زانو می باشد که در چنین شرایطی فرد نیاز به عمل جراحی دارد و پس از آن باید فیزیوتراپی در منزل و کاردرمانی در منزل را برای تکمیل روند درمانی خود سپری کند. همچنین می تواند این کار را در مطب های پزشکی نیز انجام دهد.

چه روش هایی برای جراحی زانو وجود دارد


استئوتومی

استئوتومی از جمله رایج ترین روش های جراحی زانو می باشد. افرادی که دارای اختلال در ساختار پا مانند داشتن انحراف در کشکک های زانو هستند و یا دارای زانوی پرانتزی می باشند، این روش سبب تراز کردن زاویه زانو ها می شود و روند تخریب زانو را کند می کند. هدف از انجام این کار این می باشد که به خصوص افراد جوان بتوانند سطح فعالیت خود را حفظ کنند و نیازی به تعویض مفصل زانو پیدا نکنند.

بعد از انجام این جراحی فرد به طور حتم نیاز به برنامه توانبخشی دارد و باید فیزیوتراپی در منزل و کاردرمانی در منزل به دست یک معالجه گر را به طور مرتب انجام دهد و از رفت و آمد و شلوغی شهر نیز در امان باشد تا در زمان کمتری بتواند توانایی های حرکتی خود را به دست آورد.

آرتروسکوپی


آرتروسکوپی یک نوع روش جراحی می باشد که به منظور مشاهده کردن درون مفصل، تشخیص نوع بیماری و درمان بیماری های از نوع مفصلی می باشد.

در این روش پزشک شکاف کوچکی را ایجاد می کند و لوله آرتروسکوپ را از قسمت جلویی زانو وارد می کند تا محل و نوع بیماری را تشخیص بدهد و برای انجام مداوا اقدام کند که برای اقدام به درمان باید یک شکاف کوچک دیگری ایجاد کند تا ابزارهای جراحی را به درون مفصل بفرستد.

آرتروسکوپی زانو

مانند روش قبل این روش درمانی پس از جراحی نیاز به انجام کاردرمانی در منزل و فیزیوتراپی در منزل توسط یک درمانگر را دارد زیرا که روند بهبود را تسریع می بخشد.

تعویض مفصل زانو


این روش به عنوان آخرین راه درمان می باشد. در چنین شرایطی مفصل های فرد بسیار تخریب شده است و درد های ناشی از آن زندگی را با اختلال مواجه کرده است. در این روش قسمت انتهایی از استخوان ران و همچنین قسمت ابتدایی از استخوان درشت نی، خارج می شود و مفصل های مصنوعی را به جای آن ها قرار می دهند. این روش درمان  نیاز به بازتوانی بعد از عمل  دارد و بدون آن نتیجه ای را در پی نخواهد داشت که  کاردرمانی در منزل و فیزیوتراپی در منزل توسط یک فیزیوتراپیست متخصص لازم می باشد. علاوه بر این که نیاز به جا به جایی های زیاد را ندارید و مجبور به آمد و شد به ساختمان های پزشکی نیستید و روند درمانی شما سریع تر و دقیق تر تکمیل می شود.

 

خواندن 561 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت