مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

انگشت ماشه ای

آشنایی با انگشت ماشه ای

این بیماری جز بیماری های روماتیسمی بوده و در حیطه پزشکان متخصص روماتولوژی می باشد. به طور کلی در بیماری های روماتیسمی بافت همبند دچار التهاب و تورم و یا تخریب می شود. انگشت ماشه ای وضعیتی است که یکی از انگشتان شما در موقعیت خمیدگی قفل شده و به صورت ناگهانی آزاد می شود. انگشت ممکن است با ضربه محکم و ناگهانی خم شود - مثل یک ماشه که کشیده و آزاد می شود.
انگشت ماشه ای به عنوان تنگی غلاف تاندون نیز شناخته می شود. انگشتان ما توسط رشته های بافت همبند به اسم تاندون خم و راست می شوند. این تاندون ها در داخل یک غلاف صاف و لغزنده قرار داشته و حرکت می کنند. این بیماری  زمانی اتفاق می افتد که التهاب فضای داخل غلاف، حرکت تاندون داخل خود را در انگشت آسیب دیده، محدود می کند. اگر انگشت ماشه ای شدید باشد، انگشتتان ممکن است در موقعیت خمیدگی قفل شوند.
افرادی که کار و سرگرمی آن ها نیاز به فعالیت های  تکراری داشته باشند، در معرض افزایش خطر انگشت ماشه ای قرار دارند. این وضعیت هم در زنان و هم در افراد مبتلا به دیابت رایج است. درمان  انگشت ماشه ای بسته به شدت آن متفاوت است اما دارو درمانی و فیزیوتراپی در منزل رایج ترین درمان برای انگشت ماشه ای است.

علائم انشگت ماشه ای

 

علائم آشنایی با انگشت ماشه ای - فیزیوتراپی در منزل - مرکز درمانی طب نو

 

علائم و نشانه های انگشت ماشه ای ممکن است از خفیف تا شدید پیشرفت کند و شامل:

  • سفتی انگشت، به ویژه در صبح.
  • هنگامی که انگشت خود را حرکت می دهید، ترکیدن یا صدای کلیک را احساس می کنید.
  • حساسیت به لمس یا برآمدگی ( گره ) در کف دست در محل انگشت آسیب دیده.
  • انگشتی که در موقعیت خم قرار می گیرد و یا قفل می شود و به طور ناگهانی راست می شود.
  • انگشت قفل شده در موقعیت خم، که شما قادر به راست کردن آن نیستید.

 انگشت ماشه ای می تواند برای هر انگشت، از جمله انگشت شست اتفاق بیافتد. ممکن است بیش از یک انگشت در یک زمان تحت تاثیر قرار بگیرند و یا حتی ممکن است هر دو دست درگیر باشند. گیر کردن و قفل شدگی معمولا در صبح بیشتر ظاهر می شود، زمانی که در حال گرفتن محکم یک شی و یا هنگام صاف کردن انگشت خود هستید.

زمان مراجعه به فیزیوتراپی

اگر مفصل انگشتان شما داغ و ملتهب و ورم کرده و یا قرمز باشد، به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشید ( به فوریت های پزشکی مراجعه کنید )، زیرا این علائم ممکن است عفونت را نشان دهند.
در صورتی که هر گونه سفتی، گرفتگی، بی حسی یا درد در یک انگشت دارید، یا اگر نمی توانید انگشتانتان را راست و خم کنید، به فیزیوتراپ مراجعه کنید. لازم است که شما ورزش های مناسب برای انگشت ماشه ای را بشناسید، پس به لینک مربوطه مراجعه کنید.

 

خواندن 6789 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت