مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

ای ال اس ALS و انجام فیزیوتراپی

ای ال اس ALS و فیزیوتراپی

ای ال اس یا بیماری لو گر یک بیماری است که اعصاب حرکتی بدن را مختل می کند. عصب هایی در مغز و نخاع شما وجود دارند که باعث تحریک ماهیچه هایتان می شوند تا بتوانید راه بروید، صحبت کنید، غذا بخورید و نفس بکشید. اگر این عصب ها آسیب ببینند فعالیت های بدنی شما به سختی انجام خواهند شد. در حال حاضر درمانی برای ALS وجود ندارد و یک بیماری پیش رونده است که رفته رفته بدتر می شود.
پیش بینی آینده ‌در این بیماری سخت است چون مشکلات آن در هر فرد فرق می کند. برخی بیماران فقط 3 سال و برخی دیگر تا 10 سال زنده می مانند. با کشف دارو های جدید برای این بیماری طول عمر بیماران بیشتر شده است. تیم درمانی شما می تواند اطلاعات مفیدی در مورد بیماری به شما بیاموزد. پزشک متخصص در زمینه ی این بیماری جدید ترین روش های درمانی این بیماری را در اختیارتان قرار می دهد تا شانس درمانتان افزایش یابد.

وقتی ای ال اس دارید چه اتفاقی می افتد

در حالت طبیعی عصب های حرکتی پیام های عصبی را از مغز به ماهیچه ها می فرستند تا آن ها را حرکت دهند. وقتی به ای ال اس مبتلا شوید عصب های حرکتی مختل می شوند و حرکات بدن شما سخت می شوند. در ابتدا ایستادن روی پا ها مشکل می شود و به مرور زمان تمام فعالیت هایی که نیاز به حرکت دارند سخت خواهند شد مانند برداشتن مداد یا چرخاندن کلید داخل قفل.
دست هایتان ممکن است ضعیف شوند یا ماهیچه هایتان به طور ناگهانی منقبض شوند. پس از مدتی، ماهیچه هایی که کار راه رفتن، بو کشیدن، قورت دادن و نفس کشیدن را انجام می دهند ضعیف می شوند. هنوز می توانید ببینید، بشنوید، بو بکشید و مزه غذا را بچشید اما در هنگام انجام کار هایی مثل لباس پوشیدن، غذا خوردن یا دوش گرفتن نیاز به کمک خواهید داشت.

 

ای ال اس فیزیوتراپی - طب نو - فیزیوتراپی در منزل بیماری ALS

 

درمان بیماری ALS به چه صورت انجام می شود

ابتدا، هر چقدر که می توانید درباره بیماری تان اطلاعات کسب کنید.  نهایت تلاش خود را با کمک تیم پزشکی انجام دهید تا بهبود یابید.

تیم پزشکی شما می تواند شامل افراد زیر باشد:

•    یک فیزیوتراپیست تمرینات مناسب برای حفط قدرت ماهیچه ها را ارائه می دهد.
•    یک درمانگر زبان و گفتار روش سخن گفتن واضح را به شما نشان می دهد.
•    یک کار درمانگر ابزار های مختلفی را معرفی می کند تا به وسیله آن ها بتوانید بهتر فعالیت کنید.
•    یک متخصص تغذیه وعده های غذایی با مقدار کالری مناسب را معرفی می کند و غذا هایی که راحت تر جویده می شوند را پیشنهاد می دهد.
•    معالجه گر ریه تمرینات مناسب برای تنفس راحت را ارائه می دهد.
•    یک روان درمان گر کمک می کند مشکلات روحی روانی ایجاد شده در اثر بیماری رفع شوند.

دو دارو به نام های اداراوون(رادیکاوا) و ریلوزول (ریلوتک) داروهای تایید شده توسط اداره کل غذا و داروی آمریکا برای درمان ALS هستند. این دارو ها درمان قطعی نیستند ولی اگر زود تر مصرف شوند طول عمرتان را افزایش می دهند.
فیزیوتراپی در منزل مرکز پزشکی طب نو به بیماران مبتلا به ای ال اس آموزش می دهد تا بتوانند فعالیت های فیزیکی شان را مدیریت کنند. این روش درمانی توانایی های موجود در بیمار را تقویت کرده و جلوی از دست رفتن سایر توانایی های بدنی و ایجاد درد را می گیرد.

فیزیوتراپیست برای درمان بیماری ALS چه اقداماتی انجام می دهد

این افراد با ارزیابی محدوده حرکت مفصل، قدرت و توانایی حرکت راهنمایی لازم برای انجام کار هایی مانند راه رفتن و بلند شدن از صندلی را به بیمار ارائه می دهد. فیزیوتراپیست در موارد زیر تخصص دارند:

•    بهبود عملکرد و نشان دادن دستورالعمل یا مدیریت ناتوانی های فیزیکی

راهنمای تمرینات
تمرینات هوازی با افزایش ضربان قلب، سرعت تنفس و تناسب سیستم قلبی عروقی می توانند کارایی ماهیچه ها را افزایش دهند. به یاد داشته باشید که تمریناتتان منظم باشد. تمرینات شدید تا ایجاد خستگی می تواند ماهیچه هایتان را ضعیف تر کند.

تمرینات کششی
این تمرینات  شدت و دفعات گرفتگی ماهیچه ها را کم می کنند و باید هر روز انجام شوند تا مانع ایجاد درد و سختی ماهیچه شوند.

تمرینات افزایش دامنه حرکتی
این تمرینات کمک می کند مفاصل به راحتی حرکت کنند. در صورت امکان به طور شدید و در صورت ضعیف بودن بدن باید به صورت آرام انجام شوند. باید هر روز انجام شوند تا مانع ایجاد درد و سفتی ماهیچه ها  شوند.

تمرینات قدرتی
این تمرینات پیشنهاد نمی شوند. در این بیماری، تمرین با وزنه، ماهیچه هایی را که در اثر ای ال اس ALS ضعیف شده اند  قوی تر نکرده و حتی می تواند سبب وخیم تر شدن وضعیت بیمار شود.

پیشنهاد تجهیزات در کنار انجام فیزیوتراپی

ابزار های کمکی
انواع مختلفی از ابزارهای کمکی برای راه رفتن وجود دارند. عصا معمول ترین ابزار برای کسانی است که یک پایشان ضعیف تر است یا توانایی حفط تعادل ندارند. راهنمای استفاده از عصا به شرح زیر است:

•    عصا در سمت قوی تر بدن قرار می گیرد تا وزن بدن کمتر به سمت ضعیف تر بیافتد.
•    عصای چهار پایه از بدن بیشتر حمایت می کند.
•    واکر زمانی مناسب است که ناتوانی یا ضعف خاصی در پا وجود داشته باشد یا مشکل تعادلی وجود داشته باشد. در صورت لزوم چرخ یا پایه کمکی هم به واکر وصل می شود.

بریس
ضعف عضلات ران می تواند بالا رفتن از پله ها، بلند شدن از روی صندلی یا راه رفتن را سخت کند. بریس یا سایر ابزار ها برای این مشکل پیشنهاد می شوند. بریس پا برای ثابت نگه داشتن قوزک پا هنگام وجود ضعف عضلانی مفید است. این ابزار داخل کفش قرار می گیرد واز کشیده شدن پنجه پا هنگام راه رفتن جلوگیری می کند. ضعف در عضلات گردن باعث عدم توانایی در بالا نگه داشتن سر می شود. بریس گردن برای کمک به این مشکل مفید است.

صندلی چرخ دار
این ابزار سبب مستقل شدن بیمار می شود و زمانی پیشنهاد می شود که بیمار خستگی شدید، عدم تعادل دارد و یا زمین می خورد.
با توجه به شرایط بیمار شما می توانید با مرکز توانبخشی طب نو در تماس باشید و با انجام فیزیوتراپی در منزل توسط فیزیوتراپیست های مجرب این مجموعه پزشکی راهنمایی های لازم را دریافت کنید و در صورت لزوم ابزار های کمکی لازم برای شما تجویز خواهند شد.

 

خواندن 1278 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت