مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

با بیماری گیلن باره آشنا شوید

بیماری گیلن باره چیست

بیماری گیلن باره نوعی بیماری سیستم ایمنی است که در آن سیستم ایمنی به اعصاب محیطی حمله می کند و یک سری اختلالات حسی و ضعف عضلانی به دنبال آن ایجاد می شود. سندرم گیلن باره یک بیماری تقریبا نا شناخته است. اگرچه می دانیم که این بیماری به دنبال فعالیت یک بیماری ویروسی یا باکتریایی ایجاد می شود. این بیماری می تواند در بزرگسالان و کودکان ایجاد شود، هرچند در سنین بالای چهل سال شایع تر است. فیزیوتراپیست ها برای به دست آوردن توانایی مجدد این بیماران، برنامه های درمانی ویژه ای دارند. فیزیوتراپی در منزل یا بیمارستان برای این بیماران اهمیت ویژه ای جهت بازتوانی قدرت عضلات دارد.

 

سندرم گیلن باره - درمان با فیزیوتراپی در منزل

 

سندرم گیلن باره

این نوع از بیماری، یک بیماری خود ایمنی است که بر اساس حمله به اعصاب وضعیت های مختلفی از سطح توانایی را برای فرد ایجاد می کند در این بیماری اعصاب محیطی آسیب می بینند و میزان آسیب وارده، تعیین کننده میزان ناتوانی ایجاد شده است.
بیماری گیلن باره ممکن است بعد از فعالیت ویروس ها و باکتری هایی مثل ویروس اپس تین بار، ویروس هپاتیت، منونوکلویوسیس، عفونت هرپس و پنومونی ایجاد شود.
 تحقیقات اخیر نشان داده است که این بیماری می تواند به دنبال انفولانزا هم بروز یابد و می تواند بعد فعالیت ویروس های زیکا و وست نیل هم خود را نشان دهد. علاوه بر این ها ممکن است این بیماری به دنبال یک سری عوامل ناشناخته هم ایجاد شود. متخصص طب فیزیکی معمولا با دیدن ضعف و گزگز پا ها به این بیماری شک کرده و با انجام یک سری آزمایشات و گرفتن نوار عصبی به تشخیص نهایی می رسد.

 

بررسی نشانه و علائم گیلن باره  - آزمایش و نوار عصبی - فیزیوتراپیست - فیزیوتراپی در منزل

 

نشانه و علائم گیلن باره

-ضعف عضلانی  که اغلب در دو طرف بدن به طور یکسان ایجاد می شود این ضعف معمولا از طرف پا ها ایجاد می شود و به طرف تنه و اندام فوقانی پیشروی می کند. در موارد شدید، بیمار حتی قادر به حفظ وضعیت و تعادل خود نیست.
-اختلالات حسی مثل سوزن سوزن شدن و گزگز کردن نقاط خاصی از بدن.
-اختلالات عصبی خود ایمنی از قبیل مشکلاتی مثل عرق کردن، اختلالات گوارشی و بهم ریختن ریتم ضربان قلبی و مشکلات بینایی.
-درد عصبی، عضلانی و مفاصل.

این بیماری معمولا به دنبال یک دوره دارویی و فیزیوتراپی در منزل و یا فیزیوتراپی در مطب های پزشکی مخصوص این کار بهبود میابد و در صورت عدم درمان ممکن است مشکلات تنفسی شدیدی ایجاد شود.

 

خواندن 654 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت