مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

به کاردرمانی نیاز دارید یا فیزیوتراپی

به فیزیوتراپی نیاز دارید یا کاردرمانی

یک سوال مهم افرادی که آسیب های اندام فوقانی ( شانه تا دست ) دارند این است که برای درمان از فیزیوتراپی کمک بگیرند یا کاردرمانی؟ فیزیوتراپیست ها و کاردرمان ها ظاهرا کار یکسانی را انجام می دهند. هر دو آن ها به بهبود دوباره ی افراد آسیب دیده کمک می کنند. پس تفاوت بین این دو چیست؟ اگراندام فوقانی آسیب دیده باشد کدام یک را باید انتخاب کنید؟

کاردرمانی چگونه به مداوا کمک می کند

انجمن کاردرمانی آمریکا، کاردرمانگر ها را به عنوان متخصصین سلامت معرفی می کند که به افراد کمک می کنند در طول عمر خود فعالیت های مختلف بدنی روزانه را با رویکرد درمانی انجام دهند. فعالیت هایی که در طول روز انجام می دهید در واقع "کار" نامیده می شوند. شما یک پدر یا مادر یا معلم هستید؟ آیا راننده کامیون هستید؟ چه کار های خاصی را باید انجام دهید تا عملکرد روزمره تان بهتر باشد؟ این فعالیت ها، کار های روزانه شما به حساب می آیند و ممکن است بعد از آسیب دیدگی قسمتی از بدنتان و یا این فعالیت ها مختل شوند. عدم توانایی انجام این کار های روزمره می تواند باعث کاهش قدرت تحرک و ناتوانی شوند. کاردرمانی در منزل به شما کمک می کند تا توانایی انجام کامل این کار ها را دوباره به دست بیاورید و به زندگی عادی خود بازگردید.

فیزیوتراپی چگونه به بازگرداندن توانایی کمک می کند

انجمن فیزیوتراپی آمریکا فیزیوتراپیست را اینگونه تعریف می کند: این افراد متخصصان حرکتی هستند که با انجام تمرینات مختلف و آموزش های گوناگون به شما در بهبود وضعیت جسمانی کمک می کنند. آن ها به افراد کمک می کنند بعد از آسیب دیدگی یا جراحی احساس راحتی کنند و حرکات مختلف بدنشان را راحت تر انجام دهند.
از روش های مختلف تمرینی و حرکات فیزیکی برای بهبود محدوده ی حرکت، تعادل و استقامت استفاده می کنند. یک فیزیوتراپ به کل بدن بیمار توجه می کند. درمان معمولا بر پایین تنه، بالا تنه و یا سیستم گردش خون و تنفس تمرکز می کند. اگر توانایی حرکت برایتان سخت شده است فیزیوتراپی در منزل به بهترین شکل ممکن کمکتان می کند که این توانایی را دوباره به دست بیاورید.

فیزیوتراپیست و کاردرمانگر چه کسانی هستند

فیزیوتراپیست متخصصی است که با شما کار می کند تا عملکرد تحرکی خود را به دست بیاورید. وی به شما کمک می کند تا اجسام را به درستی جا به جا کنید. کاردرمانگر متخصصی است که کمک می کند تحرک مناسب را دوباره به دست آورید تا کارهای روزمره و معمول را راحت تر انجام دهید. بنابراین هر دوی این متخصص ها برای بهبود عملکرد حرکتی شما کار می کنند. اما چگونه از بین این دو، فرد مناسب را انتخاب می کنید؟ آیا اصلا انتخاب یکی از این دو مهم است؟

درمانگر را برای مداوای چه آسیب هایی باید انتخاب کرد

نوع آسیب وارد شده به بدن شما و مشکلاتی که ایجاد کرده است می تواند در انتخاب درمانگر کمک کننده باشد. در حالت کلی، کاردرمانگر آسیب های بازو تا دست را درمان می کند، مثلا آسیب انگشت دست، بازو، مچ دست یا شانه. اگر پایین تنه تان آسیب دیده باشد اصولا باید از فیزیوتراپیست کمک بگیرید اما باید بدانید که این افراد آسیب بالا تنه را هم می توانند درمان کنند. با این حساب بحث کمی گنگ می شود. انواع آسیب هایی که می تواند با انجام کاردرمانی مداوا شود به شرح زیر است:

•    پارگی تاندون دست و انگشتان
•    جراحی ترمیمی تاندون پاره شده دست
•    سندرم تونل کارپال
•    شکستگی مچ دست
•    التهاب مفصل انگشت شست
•    التهاب مفصل مچ دست
•    سندروم دکورون
•    آرنج تنیس بازان
•    انواع آسیب های شانه
•    سکته مغزی
•    فلج مغزی کودکان

 

خواندن 175 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت