مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

بونیون یا انحراف شست پا (Hallux valgus)

انحراف شست پا (Hallux valgus) یا بونیون چیست؟

خمیدگی شست پا یا قوز شست یک اصطلاح پزشکی برای پینه پا یا همان بونیون است. بونیون یک برجستگی است که در قسمت داخلی و نزدیکی انگشت بزرگ پا شکل می گیرد و می تواند بر روی پنجه پا نیز تاثیر بگذارد. بونیون ها خود به خود ظاهر نمی شوند؛ بلکه، با گذشت زمان به آرامی رشد می کنند و تغییراتی را در شکل ظاهری پا ایجاد می کنند، جایی که  استخوان ها به هم متصل شده اند.  در اصل، بونیون به معنای ایجاد تغییر ظاهری در پا می باشد.

علت بروز بونیون چیست؟

چه اتفاقی می افتد که باعث می شود پا به طور قابل ملاحظه ای تغییر کند؟ اغلب، ایجاد بونیون ارثی است، به این معنی که فرد این مشکل را از خانواده به ارث می برد. ممکن است که یک جهش ژنتیکی در پا شکل بگیرد و برخی از افراد را مستعد ابتلا به این بیماری کند.
اما این تنها دلیل ممکن برای بروز این بیماری نیست! کفش های نامناسب (بیش از حد تنگ، بیش از حد کوچک) نیز می تواند سبب ایجاد بونیون شود. کفش هایی که انگشتان پا را به مدت طولانی در وضعیت غیر طبیعی قرار می دهند، می توانند به شکل گیری بونیون ها منجر شوند، به ویژه هنگامی که شکل طبیعی پاهای یک فرد، مستعد ایجاد بونیون باشد. پوشیدن کفش های پاشنه بلند سابقه بدی در ایجاد این بیماری داشته است. در نهایت، باید بگوییم آرتروز نیز می تواند احتمال تشکیل بونیون ها را افزایش دهد.

علایم های بونیون

علاوه بر تغییرات ظاهری فیزیکی پا، چه علائم دیگری رخ می دهد؟ رایج ترین آنها عبارتند از: درد، التهاب و قرمزی پوست در اطراف محل مورد نظر. این نشانه ها هنگام پوشیدن کفش های بد سایز شدید تر می شوند. در برخی موارد، بی حسی و خواب رفتگی، سوزش یا مور مور شدن در اطراف بونیون نیز رخ می دهد. ( بدیهی است که این علائم اصلا خوشایند نیستند). همانطور که بدشکلی پا وخیم تر و بدتر می شود، راه رفتن نیز ممکن است دشوار تر شود و همانطور که شکل ظاهری پا شروع به تغییر می کند، توزیع وزن نیز تغییر می کند و می تواند باعث شکل گیری برخی از عادت ها شود.

این بیماری باعث بروز چه مشکلاتی می شود؟

مشکل اصلی این است که معمولا فشاری که از طرف کفش به برجستگی استخوان وارد می شود، باعث ایجاد ناراحتی و درد می شود. گاهی اوقات پوست اطراف برآمدگی ممکن است قرمز شود،  تاول بزند و یا عفونت کند. پا ممکن است به قدری بزرگ شود که به سختی در کفش جا شود.
انگشت شست پا اغلب به اندازه ای کج می شود که با انگشت دوم اصطکاک پیدا می کند، یا به قدری به  آن فشار وارد می کند که آن را به سمت بیرون هل می دهد و به سمت کفش فشار وارد می کند. همچنین کارکرد انگشت شست دچار اختلال می شود و سایر انگشتان هنگام راه رفتن باید وزن بدن را بیشتر تحمل کنند. این مشکل می تواند باعث ایجاد درد در پنجه پا شود (متاتارسالگیا). گاهی اوقات، آرتروز در مفصل بد شکل یا کج شده شکل می گیرد و باعث ایجاد درد در مفصل می شود.
برای انجام فیزیوتراپی در منزل با مرکز خدمات پزشکی طب نو تماس بگیرید و برای بازگشت به وضعیت عادی زندگیتان خبره ترین ها را در این زمینه به منزل خود بیاورید.

آیا بونیون با عمل جراحی درمان می شود؟

اگر اقدامات ساده فوق شما را از این مشکل خلاص نکند، عمل جراحی می تواند باعث بهبود شرایط شود. عمل جراحی پای کاملا طبیعی شما را بر نمی گرداند، اما بدشکلی انگشت شست را اصلاح می کند و شکل ظاهری پایتان را مطلوب تر می کند.
با توجه به شدت بدشکلی، شکل پا و اینکه آیا آرتروز در مفصل پا ایجاد شده است یا نه، عمل های جراحی مختلفی برای بونیون وجود دارد. یک جراح ارتوپد که در جراحی پا و قوز پا تخصص دارد، می تواند مناسب ترین عمل جراحی برای پای شما را تعیین کند.
با این حال، عمل جراحی ممکن است پای شما را به اندازه کافی برای پوشیدن کفش های تنگ، کوچک نکند، همچنین نمی تواند قدرت انگشت شست‌تان را به طور کامل به شما برگرداند.

 

خواندن 542 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت