مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

بیماری بلز پالزی یا فلج عصب صورت چیست

بلز پالسی یا فلج عصب صورت

بلز پالسی نوعی فلج موقت یک طرفه صورت است که در اثر آسیب عصب هفت مغزی ایجاد می شود که منجر به اختلال عملکردی عضلات یک طرف صورت می شود، در این شرایط موثرترین درمان، فیزیوتراپی در منزل و مصرف کورتیکواستروییدهاست. این بیماری زندگی فرد را مختل می کند و فرد در برقراری ارتباط دچارمشکل می شود. این بیماری زمانی ایجاد می شود که عصبی که حرکت عضلات یک سمت صورت را عصب رسانی می کند دچار التهاب شود.
این بیماری معمولا با علایم مثل یک بی حسی ناگهانی یا ضعف یا فلج یک سمت صورت ظاهر می شود. این بیماری ظاهر ترسناکی دارد و اغلب بیماران آن را با سکته مغزی اشتباه می گیرند و بر خلاف تصویر وحشتناکی که عموم مردم از آن دارند روند بهبودی خوبی دارد و معمولا توانایی عملکردی عضلات به کمک فیزیوتراپی به حالت طبیعی برمی گردد.

دقت کنید که علایمی که در فلج عصب صورت بروز پیدا می کند، مشابه علایم سکته مغزی می باشد در صورت بروز این علایم بیمار هرچه سریع تر باید تحت مراقبت های پزشکی قرار بگیرد که تشخیص افتراقی بیماری صورت بگیرد. در صورت دیدن علایم زیر هرچه سریع تر آمبولانس خبر کنید:

-درد  درگوش، گونه ها و دندان
-از دست دادن حس صورت
-ضعف در دست ها و پا ها
تغییر بینایی
-تب
-سردرد

 

علائم بلز پالزی یا فلج عصب صورت مانند سکته مغزی - فیزیوتراپی در منزل

 

فلج عصب موقت عصب صورتی چیست

در این شرایط بیمار را با درگیری عصب صورت، باعث اختلال عملکرد روزانه وی می شود. فرد نمی تواند حرکات یک سمت صورتش را کنترل کند و تا زمانی که التهاب عصب صورت برطرف نشود این اختلال همچنان ادامه دارد. این بیماری معمولا به صورت ناگهانی اتفاق می افتد و درجات متفاوتی از ضعف  را ایجاد می کند، اما معمولا دوباره به حات طبیعی برمی گردد.
در 70% موارد، بیماران با درگیری کامل عصب صورت (و 94% بیماران با درگیری نیمه کامل عصب صورت ) بعد از 6 ماه بهبود می یابند. در هر صورت ممکن است 30% بیماران به طور کامل بهبود نیابند.

اگرچه بروز درگیری و التهاب عصب صورت به طور قطعی مشخص نیست و در بعضی موارد با فعالیت یک عامل ویروسی بروزمی یابد. سایر مواردی که ممکن است منجر به بروز این بیماری شود شامل این موارد هستند:

بارداری، چاقی، فشار خون مزمن، دیابت ملیتوس، عفونت سیستم تنفسی فوقانی و یک سری مشکلات همراه در دوران بارداری.
ضعف عضلات صورت، یا فلج موقت عصب صورت ممکن است بعد از تروما، تومور یا جراحی ایجاد شود علاوه بر این ممکن است برخی افراد زمینه مادرزادی برای بروز این آسیب را داشته باشند.

 

فلج عصب موقت عصب صورتی - بلز پالزی - فیزیوتراپیست در خانه و محل کار شما

 

بلز پالسی چگونه احساس می شود

بلز پالسی یا فلج موقت عصب صورت، به صورت ناگهانی ضعفی در یک طرف صورت ایجاد می کند.

علایم فلج عصب صورت خیلی سریع بد تر می شود:

-ناتوانی در بستن چشم ها در مقایسه با طرف مقابل
-افتادگی یک سمت صورت
-خشکی و افتادگی چشم مبتلا
-حساسیت به سر و صدا
-کاهش احساس چشایی
-سخت شدن صحبت کردن برای فرد در طول ماه اول

فلج عصب صورت چطور تشخیص داده می شود

بلز پالسی توسط پزشک متخصص تشخیص داده می شود  تا احتمال سکته مغزی و سایر بیماری های مشابه رد شود. پزشک با گرفتن یک سری تست ها مثل بستن چشم ها، بالابردن ابرو ها، خندیدن و بقیه حرکات صورت نتیجه گیری می کند.
متخصصین طب فیزیکی ممکن است با گرفتن MRI و تست های افتراقی، احتمال بروز سکته مغزی و تومور را رد کنند و در صورت تشخیص فلج عصب صورت، حتما بیمار را به فیزیوتراپیست ارجاع  می دهند.
بیماران با تشخیص بلز پالسی تحت درمان دارو های ضد التهابی و فیزیوتراپی قرار می گیرند که باعث می شود کم کم التهاب عصب صورت، کمتر شود و قدرت حرکتی عضلات صورت افزایش یابد. در مقاله بعدی درباره فیزیوتراپی بیماران مبتلا به فلج عصبی صورت یا بلز پالسی اطلاعاتی داده می شود که در صورت نیاز می توانید با شرکت خدمات پزشکی طب نو تماس گرفته و تحت درمان فیزیوتراپی در منزل قرار گیرید.

 

خواندن 673 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت