مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

بیماری دوپویترن را بشناسید

بیماری دوپویترن چیست

جمع شدگی دوپویترن حالتی است که در آن بافت فیبروز در کف دست رشد کرده و به پوشش تاندون وصل می شود و فیبروز را به سمت وسط دست می کشد. بافتی که در زیر پوست دست و انگشتان قرار دارد فاسیا نام دارد. هر چقدر فاسیا ضخیم تر و تنگ تر می شود انگشتان به طرف کف دست جمع می شوند و توانایی باز و بسته کردن انگشتان را کم می کند.
بافت فیبروز می تواند طناب های ضخیم در کف دست تشکیل دهد که انگشتان دست و اکثرا انگشتان چهارم و پنجم دست را درگیر می کند. نام های دیگر این اختلال موربوس دوپویترن، بیماری دوپویترن و فیبروماتوز کف دست هستند. اشخاص مشهوری که به این بیماری مبتلا بوده اند رئیس جمهور سابق آمریکا رونالد رگان و پیانیست مشهور میشا دیچتر می باشند.

نشانه های بیماری دوپویترن

انقباض حالت غیر طبیعی کوتاه شدگی بافت است که محدوده حرکت را کم می کند. این بیماری کوتاه شدن بافت فاسیای کف دست است که بخش نازک و سفت بافت فیبروز بوده و بین پوست کف دست و تاندون های زیرین قرار دارد. این بافت به باز و بسته کردن انگشتان کمک می کند. نشانه های این بیماری در طول سال ها به مرور خود را نشان می دهند.
علامت نخست اغلب ایجاد یک گره حساس دردناک در کف دست است. باندهای ضخیم می توانند شکل بگیرند و فرد نتواند دست خود را کامل باز کند. در حالی که این باند ها ممکن است به تاندون شباهت داشته باشند، اما در کف دست تاندونی تشکیل نمی شود. گره هایی در کف دست ایجاد می شوند و پوست در اطراف این گره ها چروک می شود.
انقباض سبب کشیده شدن انگشتان و سخت شدن باز و بسته کردن آن ها می شود. انقباض دوپویترن یک یا هر دو دست را درگیر می کند. گاهی اوقات این انقباض انگشتان پا را هم درگیر می کند که به نام بیماری لدرهوس خوانده می شود و گاها آلت تناسلی مردان را درگیر می کند که به نام بیماری پیرونی نامیده می شود. این شرایط اغلب دردناک نیستند اما استفاده از انگشتان را سخت می کنند. نشانه ها از خفیف تا شدید متغییر هستند. برای مداوای دوپویترن روش های مختلفی وجود دارد.

علت ها و عوامل ایجاد کننده این بیماری

محققان علت دقیق دوپویترن را نمی دانند اما معتقدند فاکتورهای ژنتیکی نقش به سزایی دارند. مطالعات نشان داده است که این بیماری اکثرا افرادی از اروپای شمالی را درگیر می کند.

سایر فاکتورهای ایجاد کننده:

•    مصرف الکل.
•    کهولت سن.
•    ژن های خاص خانوادگی.
•    مبتلایان به دیابت و افرادی که دارو برای بیماری صرع استفاده می کنند.

تشخیص بیماری دوپویترن

برای تشخیص انقباض دوپویترن پزشک کف دست ها را معاینه می کند تا از وجود گره ها، حفره ها، پوست ضخیم و انگشتان خم شده آگاه شود. پزشک از بیمار تست tabletop  می گیرد که در آن فرد باید بتواند کف دست خود را به طور صاف روی میز قرار دهد. اگر بیمار نتواند این کار را انجام دهد به احتمال زیاد مبتلا خواهد بود.
برای این که بتوانید استفاده از انگشتانتان را برای خود راحت کنید، می توانید از فیزیوتراپی در منزل طب نو استفاده کنید و با آوردن پزشک به منزل و یا محل کار خود از رفت و آمد در شلوغی شهر رهایی یابید و بهبودی سریع را در خود ایجاد کنید

 

خواندن 177 دفعه

موارد مرتبط

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت