مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

بیماری هیدروسفالی را چگونه میتوان مداوا کرد

هیدروسفالی چه بیماری می باشد

هیدروسفالی یک بیماری خاص نیست بلکه نماینده گروهی از حالات می باشد که به علت اختلال در جذب یا گردش مایع مغزی - نخاعی و در مواردی کمیاب به علت افزایش تولید آن رخ می دهد. تظاهر بالینی اولیه‌ هیدروسفالی متغیر است و به عوامل بسیاری بستگی دارد که شامل سن شروع، ماهیت آن، عامل انسداد مجاری بین بطنی، مدت زمان و مقدار افزایش فشار داخل جمجمه ای می باشد. در یک کودک شیر خوار تسریع در روند بزرگ شدن سر برجسته ترین علامت می باشد، پیشانی پهن است و چشم ها به طرف پایین منحرف و علامت خورشید در حال غروب ایجاد می شود رفلکس ها تشدید می یابد و تون عضلات افزایش پیدا می کند و همچنین علامت بابنسکی شایع است.

درمان بیماری هیدروسفالی

درمان هیدروسفالی به نوع آن بستگی دارد. درمان طبی با کاهش میزان تولید مایع مغزی - نخاعی ممکن است بهبودی موقت ایجاد کند ولی در دراز مدت مفید نیست در بیشتر موارد به شنا خارج جمجمه ای نیاز است. در مداخلات توانبخشی این کودکان باید به مواردی مانند اجتناب از ارائه تمریناتی که در آن سر پایین تر از قلب است و احتیاط در ارائه تکنیک های یکپارچگی حسی. جهت جلوگیری از دفورمیتی باید از تمرینات فعال و غیر فعال دامنه حرکتی، تعدیل تون عضلانی و استفاده از ارتز.

کاردرمانی ذهنی در کودکان مبتلا به هیدروسفالی

کاردرمانی ذهنی در این کودکان از اهمیت خاصی برخوردار است. اگرچه اکثر این کودکان هیدروسفالیک آرام و ملایم هستند ولی برخی از این کودکان رفتار های خشونت آمیز و نا بهنجار دارند. پیگیری طولانی مدت وضعیت این کودکان در مراکز تخصصی لازم و ضروری می باشد. مرکز خدمات پزشکی در منزل طب نو یکی از این مراکز می باشد که با دارا بودن متخصصین حوزه پزشکی و توانبخشی ( کاردرمان، فیزیوتراپ، گفتار درمان، روانشناس و... ) می تواند در بهبود وضعیت درمانی این افراد موثر واقع شود و کاردرمانی در منزل را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

 

خواندن 449 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت