مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

تاثیر لیزر درمانی بر درد زانو

لیزر درمانی در فیزیوتراپی زانو چه کارایی دارد؟

لیزر درمانی یک درمان جایگزین برای برخی درد ها می باشد، مانند استفاده از این درمان برای زانو درد. تحقیق در مورد لیزر درمانی مقدماتی است، و اکثر بیمه گران همچنان آن را یک مورد آزمایشی می دانند. با این حال، برخی مطالعات نشان می دهد که این روش می تواند درد، از جمله درد زانو را در کنار انجام فیزیوتراپی در منزل کاهش دهد.
لیزر درمانی همچنین به عنوان لیزر درمانی سرد، لیزر درمانی درجه 3، و یا لیزر در سطح پایین (LLLT) شناخته شده است. برخی مطالعات اولیه نشان داده اند که لیزر ممکن است به بهبود زخم کمک کند. اگر درست باشد، این نشان می دهد که این روش می تواند به بدن کمک کنند که آسیب های بافتی ناشی از جراحت و آرتروز یا سایر بیماری ها را از بین ببرد. با این حال، در اولین مطالعات در مورد لیزر درمانی سرد، مطالعات بالینی کنترل نشده است. لیزردرمانی  یک روش مدرن و مناسب در فیزیوتراپی زانو است که متاسفانه هزینه ی آن در ایران توسط بیمه ها تحت پوشش قرار نمی گیرد.
لیزر درمانی فرآیندی نسبتا جدید است و محققان هنوز نمیدانند که آیا خطرات بلندمدت دارد یا خیر. در اکثر مطالعات به اثرات کوتاه مدت پرداخته شده است، بنابراین ممکن است که لیزر درمانی عوارض جانبی طولانی مدتی ایجاد کند که هنوز کشف نشده است.

حقایق بدیهی در لیزر درمانی جهت درد زانو

  • طرفداران لیزر درمانی می گویند که این روش درمان باعث بهبود موقت و دایمی درد می شود.
  • حامیان لیزر درمانی می گویند که این فرآیند بیماری می تواند بیماری های مختلف از جمله  آرتروز، درد مزمن، اختلالات مفصلی و حتی اعتیاد به موادی چون سیگار  را درمان نماید.
  • تحقیق در مورد درد در ناحیه های دیگری از بدن نشان می دهد که لیزر درمانی می تواند حداقل به کاهش موقتی درد کمک کند.
  • بر خلاف لیزرهای جراحی، لیزرهای سرد بافت های بدن را گرم نمی کنند.

آیا لیزر درمانی به درمان  درد زانو کمک می کند؟

کارشناسان هنوز در مورد پاسخ به این سوال مطمئن نیستند. بیشتر تحقیقات بر روی آرتروز مفصلی و درد مزمن متمرکز شده است. اگر لیزر درمانی کارایی داشته باشد، معلوم نیست کارکرد آن چگونه می باشد. لیزر ممکن است گردش خون را بهبود بخشد، سلامتی سلول را حفظ کند، اندورفین آزاد کند که درد را کاهش دهد، التهاب را کاهش دهد یا مشوقی باشد برای بدن تا بافت های جدید و سالم رشد کنند. تحقیقات اولیه امیدوار کننده است. اما هیچ دلیل قانع کننده ای وجود ندارد که لیزر درمانی سرد می تواند درد و یا هر نوع بیماری پزشکی را درمان کند. بسیاری از بیمه گران، و همچنین مدیکر و  مدیکید، لیزر درمانی را پوشش نمی دهند.

مطالعات بالینی چه می گویند؟

 

مطالعات بالینی لیزر درمانی - فیزیوتراپی در منزل طب نو

 

تحقیق کاکرین 2005 به بررسی توانایی LLT برای کاهش درد آرتروز مفصلی می پردازد که  یک علت شایع برای زانو درد است.  شواهدی مبنی بر کاهش کوتاه مدت  درد با چند عارضه جانبی کشف شده است.
مطالعه  ای در سال 2009 به مقایسه افرادی پرداخت که زانو درد داشتند و LLT را دریافت می کردند با افرادی که تنها تصور می کردند که در حال دریافت LLT می باشند.  در مقایسه با گروه دارونما، کسانی که لیزر درمانی دریافت کردند، درد کمتری داشتند.
از آنجا که مشخص نیست که لیزر درمانی چگونه کار می کند، نمی دانیم که آیا نتایج این مطالعات را می توان در مورد زانو اعمال کرد یا خیر.
مطالعه ای در سال 2008 به بررسی کنترل دارونمای تصادفی پیشین در مورد LLT جهت درمان آرنج تنیس بازان پرداخت. مطالعاتی که در این تجزیه و تحلیل انجام شد، نشان نمی داد  که چرا و چگونه  لیزر درمانی درد را کاهش می دهد و این پدیده در مورد درمان دراز مدت درد اطلاعاتی ارائه نمی داد.
مطالعه  ای در سال 2009 به تحقیق در مورد مطالعه پیشین برای لیزر درمانی برای گردن درد پرداخت. این مطالعه نشان داد که کاهش شدید درد، تا 22 هفته طول می کشد. در حالی که برخی از افراد عوارض جانبی را تجربه کردند، این اثرات با افرادی که از دارونما را تجربه کرده بودند تفاوتی نداشت.  

چرا تعیین درمانگر بودن و کارایی داشتن این روش درمان دشوار است؟  

یکی از مشکلات لیزر درمانی این است که مطالعات مختلف، طول موج های مختلف نور را بررسی می کنند. این باعث می شود که مقایسه یک لیزر به یک مورد دیگر سخت باشد.  به همین ترتیب، تولید کنندگان مختلف توصیه های مختلفی در مورد فرکانس و مدت زمان درمان ارائه می دهند.
برای تبدیل شدن لیزر درمانی به یک درمان استاندارد برای درد زانو، پزشکان باید بدانند که چه طول موجی و به چه مقدار، بیشتر موثر است.

خطرات و عوارض لیزر درمانی

لیزرهای مورد استفاده در این نوع درمان سرد هستند، بنابراین خطر جدی در مورد عوارض جانبی وجود دارد. اکثر مطالعات هیچ عوارض جانبی پیدا نکرده اند. و اگر هم عوارض جانبی پیدا شده است، جزئی و شبیه به اثرات جانبی دارونما بوده است. از آنجا که این  لیزرها سرد بوده و نسبت به سایر لیزرهای پزشکی از قدرت کمتری برخوردارند، بعید است که می توانند مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد کنند.
تحقیقات اندکی نشان داده است که لیزر درمانی یک روش درمان طولانی مدت است. برای افرادی که به دنبال امداد رسانی مقرون به صرفه  هستند، گزینه های بهتری وجود دارد، از جمله درمان علل درد، مانند روماتیسم مفصلی.

 

خواندن 458 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت