مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

تاریخچه فیزیوتراپی

آشنایی بیشتر با تاریخچه فیزیوتراپی

فیزیوتراپی (PT) یکی از شیوه های درمان قدیمی است که به بازسازی حرکات، قدرت فیزیکی و عملکرد افراد مبتلا به برخی از انواع آسیب ها، بیماری یا ناتوانی، اختصاص یافته است و با نام های دیگری چون فیزیکال تراپی یا کینزیوتراپی شناخته می شود، یک حرفه مراقبت از سلامتی است که توسط فیزیوتراپیست ها انجام می شود. این درمان از هزاران سال پیش وجود دارد و اکنون به عنوان سومین شغل در جهان محسوب می شود.

آشنایی با تاریخچه اولیه

براساس برخی از سوابق کشف شده توسط مورخان (تصویری یا نوشتاری)، درمان های فیزیوتراپی از هزاران سال پیش به کار برده می شدند، مانند آب درمانی، ماساژ درمانی و درمان هایی که در کشورهایی مثل هند، چین و یونان استفاده می شود.
حدود 1000 سال قبل از میلاد، مردم چین برای انجام تمرینات کونگ فو از فیزیوتراپی استفاده می کردند تا موقعیت های بدنی شان را اصلاح کنند و تنفسشان را بهبود بخشند. هندی ها نیز برای درمان آرتروز از فیزیوتراپی و ماساژ درمانی استفاده می کردند.
حدود 500 سال قبل از میلاد، در یونان باستان، هرودیکوس، یک پزشک یونانی، در مورد تمریناتی به نام ژیمناستیک توضیح داد که شامل کشتی، پیاده روی و وزنه برداری می شد و به درمان افراد مبتلا به تب کمک می کرد.
در سال 460 قبل از میلاد، هیپوکراتس(بقراط)، پزشک یونان باستان که به طور سنتی پدر علم پزشکی شناخته شده است، بر ورزش کردن برای بهبود قدرت فیزیکی تاکید کرد. در همان سال، در یونان، هکتور روش هیدروتراپی یا آب درمانی را به کار برد. علاوه بر این، ارسطو نیز توصیه کرد که ماساژ با روغن باعث از بین رفتن خستگی می شود.
حدود 180 سال قبل از میلاد، رومی ها یک شکل از ورزش را که ژیمناستیک نامیده می شد به کار بردند تا قدرت بدنی شان را افزایش دهند. بعدها، در قرن دوم، گالن، یک پزشک معروف، در مورد انجام تمرینات مدرنی که قدرت کلی را بهبود می بخشد، آموزش هایی ارائه داد.

تاریخچه این روش درمانی از 1500 تا 1900

از سال 1500 تا 1700، فیزیوتراپی با ترویج ورزش ها، معرفی شد و کتاب های مختلفی درباره آن نوشته شد. یکی از آنها Libro del Excerciso بود که توسط جین نوشته و در اسپانیا منتشر شد.
در سال 1723، نیکلاس اندری، استاد دانشکده پزشکی پاریس، ثابت کرد که ورزش کردن می تواند به عضله سازی، به خصوص در قسمت پاها و بازوها ، کمک کند.
در سال 1813، پر هنریک لینگ، شاعر سوئدی، فیزیوتراپی واقعی را به جهان معرفی کرد. او به وسیله این تمرینات که ورزش های سبک سوئدی نامیده می شود، انقلابی در شاخه فیزیوتراپی به وجود آورد و کار او به عنوان یک جنبش سوئدی مشهور شد.
بعدها، این تمرینات به اروپا و آمریکا نیز گسترش یافت. لینگ تکنیک های خاصی را معرفی کرد که اقتباسی از هنرهای رزمی چینی به نام Tunia بود. این تکنیک ها بعدا به عنوان ماساژ سوئدی شناخته شدند. در سال 1860، جورج اچ تیلور، این تکنیک های ماساژ را در آمریکا معرفی کرد.

روش های لینگ برای درمان مشکلات فیزیکی مختلف، بسیار مؤثر بودند؛ اما انجام آنها برای یک ژیمناستیک کار مقدور بود. برای غلبه بر این مشکل، در سال 1864، گوستاو زاندر، یک پزشک سوئدی، دستگاه های ورزشی مخصوصی اختراع کرد تا برای انجام تمرینات ورزشی به بیماران کمک کند. در سال 1894، یک گروه متشکل از 4 پرستار در بریتانیا، انجمن فیزیوتراپی را تشکیل دادند.

تاریخچه این روش مداوا از 1900 تا 2000

در سال 1913، "دانشکده فیزیوتراپی" در دانشگاه اوتاگو در نیوزیلند تاسیس شد و در سال 1914، دانشگاه رید در پورتلند در ایالات متحده آمریکا، تاسیس شد تا در زمینه " کمک به بازسازی" دانشجو تربیت کند.
در طی جنگ جهانی اول در سال 1917، آمریکایی ها از دستگاه های زاندر و حرکات سوئدی لینگ برای درمان سربازهای مجروح استفاده می کردند. در آن زمان، فیزیوتراپی به عنوان "مکانوتراپی" شناخته می شد و دستگاه های زاندر در اتاق های مخصوصی مورد استفاده قرار می گرفت.
در سال 1920، شیوع فلج اطفال، نیاز به پیشرفت تکنیک های فیزیوتراپی موجود را افزایش داد.
در سال 1921، پیشرفت قابل توجهی در این زمینه صورت گرفت و یک مقاله پژوهشی درمانی درباره آن منتشر شد. در طول همان سال، ماری مک میلان، که به عنوان "مادر فیزیوتراپی" شناخته شده است، با تاسیس "انجمن فیزیوتراپی زنان آمریکا" تحول بزرگی در این زمینه ایجاد کرد، در حال حاضر این انجمن به نام "انجمن فیزیوتراپی آمریکا" مطرح است. او همچنین به طور قابل توجهی در زمینه "خدمات کمک به بازسازی" مشارکت داشت.
در طی جنگ جهانی دوم (1945- 1935)، کلینیک های مخصوصی در این زمینه برای درمان سربازان مجروح تاسیس شد. از این رو، تنها در آن زمان اهمیت فیزیوتراپی به عنوان یک روش درمانی مورد توجه قرار گرفت.
در اوایل سال 1950، انجام این روش برای معالجه افراد تنها در بیمارستان ها انجام می شد؛اما در اواخر سال 1950 بود که این روش درمانی در بیرون از بیمارستان ها هم انجام شد. در سال 1974، انجمن فیزیوتراپی آمریکا، یک بخش تخصصی به نام "بخش ارتوپدی" برای درمانگران متخصص در زمینه ارتوپد تاسیس کرد.
در سال 1974، "فدراسیون بین المللی درمان مانیپال ارتوپدی" تاسیس شد.
در سال 1980، به دلیل پیدایش کامپیوترها در صنعت مراقبت های سلامتی، دستگاه هایی مانند تحریک الکتریکی برای استفاده در این زمنیه معرفی شدند. در طول دو دهه گذشته، پیشرفت های چشمگیری برای این راه مداوا و تکنیک های تخصصی صورت گرفته است، مانند ورزش درمانی و درمان فیزیوتراپی بیماری های قلبی عروقی، عصب شناختی و درمان بیماری های پوستی (توصیه شده توسط انجمن فیزیوتراپی آمریکا). در طول تاریخ، فیزیوتراپی در محبوبیت و مقبولیت رشد بی نظیری داشته است. این روش درمانی به عنوان یک زمینه تخصصی رشد کرده است تا به بیماران بی شماری که مشکلات فیزیکی دارند کمک کند.
مرکز خدمات پزشکی طب نو برای راحتی شما به انجام فیزیوتراپی در منزل برای شما می پردازد. با ما تماس بگیرید و از خدمات ما در منزل بهره شوید.

 

خواندن 629 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت