مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

تمرینات صافی کف پا

چه تمریناتی برای صافی کف پا مناسب است

با توجه به دلیل ضرورت درمان صاف بودن کف پا که به کرات به آن تاکید شده است، می توانید با انجام تمرینات زیر بهبودی سریع تر را در خود حاصل کنید:


1.تمرین کششی پاشنه

بایستید و دست هایتان را روی کمرتان بگذارید یک پا را جلو و یک پا را عقب قرار دهید و به صورت مرتب و آرام وزنتان را یک بار روی پای جلویی و یکبار روی پای عقبی بیاندازید. وزن اندازی روی هر پا و کشش پاشنه و آشیل پا مقابل حدود 30 ثانیه طول بکشد.


2.توپ تنیس یا گلف را زیر پایتان بغلتانید

روی صندلی بنشینید و یک توپ تنیس یا گلف زیر پای خود قرار دهید و بغلتانید. این تمرین را برای هرپا حدود 2 تا 3 دقیقه انجام دهید و سپس پا را عوض کنید و برای پای دیگر تکرار کنید.


3.بلند کردن قوس کف پا

سعی کنید بایستید درحالی که روی انگشتان و پاشنه خود وزن انداخته اید سپس به آرامی در همان حالت انگشتان را به داخل بچرخانید و دوباره به حالت اول برگردید. این تمرین را در دو یا سه ست 15 تایی انجام دهید.


4.بلندکردن پاها و کشش عضلات پشت ساق پا

برای درمان کف پای صاف خود باید در حالی که ایستاده اید پاهایتان را روی یک پله کوتاه یا لبه تخت قرار دهید طوری که کشش عضلات پشت ساق را حس می کنید این وضعیت را سه یا چهار ثانیه حفظ کنید و سپس پاهایتان را عوض کنید. این تمرین را در دو یا سه ست 15 تایی تکرار کنید.


5.افزایش قوس کف پا به وسیله تمرین روی پله

در حالی که پای راستتان روی پله است، انگشتان پای چپتان را هم روی پله بگذارید و به آرامی زانوی پای راستتان  را خم کنید. این تمرین را در دو یا سه ست 10-15 تایی انجام دهید سپس پاهیتان را عوض کنید.


6.جمع کردن حوله با انگشتان پا

در حالی که روی صندلی نشسته اید یک حوله زیر پایتان پهن کنید و سعی کنید با انگشتان پایتان آن را زیر قوس پا جمع کنید و دوباره آن را صاف کنید. این تمرین را در دو یا سه ست 15 تایی انجام دهید.

7.شست پا را بالا آورید

این تمرین را برای تنوع در حالت ایستاده نیز می توانید انجام دهید‌.

-در حالی که ایستاده اید کف انگشت شست را به زمین فشار داده و چهار انگشت دیگر را از زمین بلند کنید
- سپس چهار انگشت را به زمین فشار داده و شست پای خود را بالا بیاورید.
- هر حرکت را ۵ الی ۱۰ بار انجام داده و هر مرحله را به اندازه ۵ ثانیه نگهدارید.
- سپس این کار را برای پای دیگر انجام دهید.

سایر روش های درمانی برای صافی کف پا

گاهی ممکن است بیمار نیازمند استفاده از یک سری تجهیزات ارتوپدی باشد که در صورت نیاز تجویز می شود. فیزیوتراپی در منزل یا خارج منزل در مطب های درمانی و انجام تمرینات ویژه اصلی ترین راه درمان  است و در مواردی مثل تغییر ساختار استخوانی و پارگی تاندون جراحی لازم است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد تشخیص و درمان کف پای صاف به مقاله مربوطه رجوع کنید.

 

خواندن 514 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت