مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

تمرینات فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل لگن(هیپ)

تمرینات فیزیوتراپی برای تعویض مفصل لگن ( هیپ )

ممکن است بنا به دلایل متعددی نیاز به تعویض مفصل لگن یا هیپ باشد، مانند آرتروز شدید سطوح مفصلی، اختلال خونرسانی به سر استخوان ران ( نکروز آواسکولار سرفمور) ، شکستگی استخوان لگن یا هیپ، در رفتگی مادر زادی مفصل لگن، قبل و بعد از عمل جراحی تعویض مفصل لگن، فیزیوتراپی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و برای کاهش درد جراحی و افزایش قدرت عضلانی و عملکرد مفصل و برگشت به زندگی عادی کمک غیر قابل چشم پوشی به بیماران خواهد کرد. در جراحی تعویض مفصل لگن، بخش های آسیب دیده  استخوان ها توسط پزشک برداشته شده و با قطعات پروتز جایگزین می شود. افزایش توانایی حرکتی، افزایش کارایی مفصل  و کاهش درد از اهداف عمل جراحی تعویض مفصل لگن به شمار می رود.
یکی از شاخصه های مهم بهبودی بعد از تعویض مفصل لگن و کار گذاشتن مفصل جدید به دست آوردن دامنه حرکتی کافی و افزایش قدرت عضلات اطراف مفصل بوده و تنها وسیله دستیابی به این مهم انجام تمرین و ورزش های تخصصی و فیزیوتراپی در منزل و یا در مرکز های پزشکی است. بخشی از این ورزش ها را می توان به لا فاصله بعد از عمل جراحی آغاز کرد. بخش دیگری را باید مدتی پس از  جراحی  شروع کرده و تعدادی دیگر را که به توانایی و چالاکی و قدرت بیشتری نیاز دارند، باید بعد از مدت بیشتری از عمل شروع کرد.

حرکات ممنوعه بعد از جراحی تعویض مفصل هیپ

•خم کردن بیش از ۹۰ درجه ران  
•خم شدن رو به جلوی بیش از ۹۰ درجه مثلا نباید برای پوشیدن جوراب و کفش به سمت جلو خم شد
•قرار دادن پا روی پا به طوری  که پای عمل شده روی پای دیگر باشد.
•چرخش  به داخل پای عمل شده

ورزش هایی که بعد از عمل مفصل لگن باید انجام شود

1-پمپینگ مچ پا: هدف از انجام این ورزش ها، علاوه بر به دست آوردن دامنه حرکتی کافی و افزایش قدرت عضلات اطراف مفصل ران، افزایش جریان خون در عروق پا است که می تواند احتمال لخته شدن خون را کاهش دهد. برای انجام این حرکت باید در وضعیت دراز کشیده به پشت، کف پا را آهسته به سمت بالا و پایین حرکت داد. این ورزش را باید بله ا فاصله بعد از جراحی شروع کرد و هر ۵ تا ۱۰ دقیقه تکرار کرد.

 

ورزش بعد از عمل مفصل لگن - فیزیوتراپی در خانه - پمپینگ مچ پا2-تقویت عضله چهارسر ران: سعی کنید همه عضلات  خود را سفت کرده و با این کار زانویتان را مثل یک قطعه صاف و یکپارچه کرده و این حالت را ۵ تا ۱۰ ثانیه نگهدارید. این حرکت را میتوانید روزی ۳ بار و هر بار ۵ تا ۱۰ بار انجام دهید. این کار را با گذاشتن یک حوله در زیر مچ پا و فشار دادن پا به پایین  می توان انجام داد.

 

فیزیوتراپی طب نو - تعویض مفصل هیپ - تقویت عضله چهارسر ران

 

حرکت هایی که باید بعد از چند روز از عمل مفصل هیپ یا لگن انجام داد

این ورزش ها را بهتر است چند روز بعد از عمل جراحی تعویض مفصل لگن شروع کنید. برای انجام آنها باید با فیزیوتراپیست در منزل یا در مرکز درمانی که به آن مراجعه کرده اید، مشورت کنید.

3-خم کردن زانو: در وضعیتی که پاشنه  خود را از روی زمین  یا تخت جدا نمی کنید زانو را آهسته خم کرده و پاشنه پا را به طرف به خود بکشید. در طی این ورزش نباید پاشنه از روی سطح جدا شود به طوری که وزن پا روی زمین باشد. هنگام اجرای این ورزش زانو همیشه باید به طرف سقف بوده و به طرفین چرخش نداشته باشد. این ورزش را می توانید روزی ۳ بار و هر بار ۵ تا 10 بار انجام دهید.

 

خم کردن زانو بعد از چند روز از جراحی تعویض لگن - فیزیوتراپیست طب نو در منزل4-تقویت عضلات سرینی یا باسن : عضلات باسن را سفت کرده و تا ۵ ثانیه آن را در همین وضعیت نگه دارید. این ورزش را می توانید روزی ۳ بار و هر بار ۵ تا ۱۰ دقیقه انجام دهید. برای انجام  این حرکت در حالت طاق باز زانو ها را ۹۰ درجه خم کرده و باسن را به اندازه ۱ سانتی متر از روی تخت بلند کرده و بعد از ۵ ثانیه شل کنید.

 

تقویت عضلات سرینی یا باسن - توانبخشی طب نو پس از جراحی مفصل لگن - پزشک در خانه5-بالا بردن یکپارچه پا: زانویتان را صاف نگهدارید و آن را کاملا صاف نگه دارید. در این وضعیت پاشنه را به اندازه ۱۵ سانتی متر از تخت بلند کرده و این وضعیت را ۵ تا ۱۰ ثانیه نگهدارید. این ورزش را باید حداقل روزی ۳ بار و هر بار ۱ ربع انجام داد.

 

بالا بردن یکپارچه پا چند روز پس از جراحی هیپ - فیزیوتراپی در منزل با طب نو

 

ورزش هایی که بعد از هفته ها از جراحی مفصل لگن یا هیپ باید انجام داد

این ورزش ها در حالت ایستاده انجام می شوند و آن ها را می توان ۱ الی ۲ هفته بعد از جراحی با مشورت فیزیوتراپیست خود انجام دهید. برای دفعات  اول که سعی می کنید بایستید شاید احساس سرگیجه و عدم تعادل کنید. این مسئله کاملا نرمال بوده و بعد از چند روز به صورت تدریجی کاهش می یابد. در این مرحله التزم است فرد دیگری شما را مراقبت کند تا زمین نخورید. دقت کنید که در همه این ورزش ها باید ایستاده بوده و با هر دو دست واکر یا پشتی یک صندلی یا نرده را محکم بگیرید تا تعادل شما در حالت ایستاده کاملا برقرار شود.

6-لبه پشتی صندلی یا واکر یا هر حفاظ دیگری را گرفته و زانوی سمت درگیر را خم کرده و ران را بالا آورده ، طوری که کف پای شما در حد زانوی سمت سالم یا دیگر ارتفاع بگیرد. ران خود را می توانید آن قدر بالا بیاورید که با راستای بدن شما زاویه عمودی پیدا کند. این وضعیت را تا سه ثانیه حفظ کرده و سپس پا را دوباره به صورت کنترل شده پایین بیاورید. این حرکت را باید روزی ۳ بار و هر بار ۵ تا ۱۰ دقیقه انجام دهید.

 

گرفتن لبه و خم کردن زانو چند هفته بعد جراحی لگن - فیزیوتراپیست در خانه با مرکز طب نو7-کنار یک نرده یا صندلی ایستاده و از آن بگیرید. زانو را  صاف نگه داشته و  پا را به صورت یکپارچه از پای سالم دور کنید و  تنه خود را صاف نگه دارید و سپس به آهستگی آن را به حالت اول برگردانید. این ورزش را باید روزی ۳ بار و هر بار ۵ تا ۱۰ دقیقه انجام دهید.

 

صاف کردن یک زانو - ورزش تعویض هیپ یا لگن - ورزش فیزیوتراپی در منزل8-در وضعیتی که ران و مفصل لگن یا هیپ ثابت است زانوی خود را را خم کرده و مطابق شکل زیر ساق پای خود را به از پشت به بالا ببرید. پای خود را دراین حالت  ۳ ثانیه نگه داشته و  به نرمی پای خود را به حالت اولیه خود برگردانید. این ورزش را باید هر روز ۴ بار و هر بار ۵ تا ۱۰ دقیقه اجرا کنید.

 

خم کردن زانو از پشت در حالت ایستاده - عوض کردن مفصل لگن - فیزیوتراپیشما با مراجعه به مجموعه های توانبخشی و یا انجام فیزیوتراپی در منزل باید توجه داشته باشید که  تمامی این تمرین ها و حرکات باید طبق آموزش های لازمی که فیزیوتراپیست به شما می دهد انجام دهید تا به سرعت بهبودی برای شما حاصل شود. طب نو با فرستادن معالجه گر های مجرب خود به خانه، جهت مداوای هر چه سریع تر در کنار شما ایستاده است.

 

خواندن 1510 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت