مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

تمرینات فیزیوتراپی کشش گردن

تمرینات فیزیوتراپی برای کشش گردن

اگر چه خشک شدن گردن در اثر آسیب های جزئی مانند کشیدگی ماهیچه یا پیچ خوردگی رباط ایجاد می شود، اما درد آن سوزناک و تیز خواهد بود. بهتر است تحرک گردن را کم کرده و به آن استراحت دهیم اما باید حرکت های جزئی را نیز انجام دهیم تا عضله گردن سفت نشود.
این مقاله 4 روش کششی برای افزایش انعطاف و عملکرد گردن ارائه داده که در کنار انجام فیزیوتراپی در منزل یا مطب های پزشکی بسیار کاربردی هستند و شامل مواردی است که برای جلوگیری از وخیم شدن مشکل گردن باید از آن ها اجتناب کنید. برخی از این کشش ها می توانند درد و سفتی گردن را کاهش دهند و شاید برخی اثر نکنند. اگر یک حرکت باعث ایجاد درد شد فورا انجام آن را متوقف کرده و حرکت دیگری را شروع کنید.

برای افزایش انعطاف گردن چه حرکات کششی باید انجام داد

خم کردن به عقب
گردن را به سمت بالا و عقب کش بدهید و شانه ها و پشتتان را ثابت نگه دارید. وقتی گردنتان بدون ایجاد درد تا حد امکان عقب رفت، 5 ثانیه در آن حالت نگه دارید و سپس به حالت اول بازگردید. باید کششی در قسمت جلوی گردن و گلو احساس شود. ماهیچه های پشت گردن نیز ممکن است از پایین جمجمه تا قسمت فوقانی پشت احساس کشش آمدن کنند.

 

خم کردن به عقب - کشش گردن - فیزیوتراپی در منزلخم کردن به جلو
چانه تان را به قسمت فوقانی قفسه سینه بچسبانید و به پایین نگاه کنید. در این حالت 5 ثانیه بمانید و به حالت اول بازگردید. کشش باید در پشت گردن احساس شود.

 

خم کردن به جلو - حرکت های کششی گردن - فیزیوتراپیست در خانه - طب نوخم کردن به طرفین
گردنتان را به سمت راست یا چپ خم کنید تا گوشتان به شانه نزدیک شود و در این حالت پشت و شانه تان را ثابت نگه دارید. 5 ثانیه در این حالت نگه دارید و برگردید. این تمرین را به سمت مخالف نیز انجام دهید. وقتی گردن به یک سمت خم می شود، کشش را در سمت مخالف باید احساس کنید.

 

خم کردن به طرفین - کاهش درد گردن - افزایش انعطاف - فیزیوتراپی در منزل طب نو


چرخش محوری گردن
در حالی که پشت و شانه هایتان ثابت است، گردنتان را به سمت چپ بچرخانید و بعد از اینکه به حد مناسب رسید در آن حالت 5 ثانیه نگه دارید. سپس به سمت راست همان حرکت را انجام دهید.

 

چرخش محوری گردن - افزایش عملکرد گردن - کاهش درد - طب نو انجام فیزیوتراپی در منزل


از بین تمرینات فوق برای گردن، چرخش گردن چالش برانگیز است. اگر تحرک گردن زیاد ممکن نیست، بهتر است چرخش کامل صورت نگیرد و فقط به یک سمت چرخش انجام شود.

میزان انجام تمرین کشش گردن

برای گردنی که دردناک بوده و خشک شده است، همه ی این تمرینات می توانند به ترتیب و با استراحت  جداگانه انجام شوند. پس از چند ساعت یا در روز بعد نیز می توان تکرار کرد. هرچقدر که زمان بگذرد، انجام این کشش ها راحت تر می شود و می توانید تمرینات را شدید تر کنید مثلا به جای 5 ثانیه، 10 ثانیه در هر حالت کشش را نگه دارید و یا به دفعات بیشتری تمرین را انجام دهید. توجه کنید که هدف از این تمرینات بهبود حرکت و عملکرد گردن است و نباید دردی ایجاد شود.
پس از اینکه درد و خشکی اولیه گردن بهبود یافت، یک برنامه ی تمرین و کشش بیشتر و شدید تر انجام خواهد شد تا از بازگشت دوباره ی درد جلوگیری شود. برای انجام این کار فیزیوتراپیست های مجموعه پزشکی طب نو با انجام فیزیوتراپی در منزل به راهنمایی شما برای انجام هر چه بهتر این حرکات می پردازند تا بهبودی سریع حاصل شود.
در این مجال، تمرینات کلی فقط برای گرفتگی و سفت شدن عضلات گردن و عمدتا با هدف پیشگیری ذکر شد اما ممکن است گردن شما به علت مشکلاتی مانند دیسک گردن دچار گرفتگی و سفتی شود. در این صورت حتما با انجام تصویربرداری های تشخیصی لازم و تحت نظر فیزیوتراپیست خود تمرینات لازم را انجام دهید.

 

خواندن 509 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت