مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

تنگی کانال نخاعی چگونه با فیزیوتراپی درمان می شود

تنگی کانال نخاعی چیست و طریقه درمان آن با فیزیوتراپی

باریک شدن فضای بین استخوان هایی که ستون فقرات را تشکیل می دهد باعث ایجاد تنگی کانال نخاعی می شود. با بروز این علائم فشار زیادی روی اعصابی که از آن محل عبور می کنند وارد می شود. تنگی کانال بیشتر در گردن و کمر ایجاد می شود. بهتر است با بروز خفیف ترین علایم تنگی کانال هرچه سریع تر تحت درمان فیزیوتراپی قرار گیرید و از پیشرفت آن جلوگیری کنید. زمانی که فضای قسمتی از کانال نخاعی باریک شود این بیماری اتفاق می افتد. فیزیوتراپی در منزل به شما کمک می کند درد و التهاب کاهش یابد و عضلات شکمی و کمری قوی تر شده و از آسیب بیشتر جلوگیری شود.

علایم بروز این بیماری چیست

ممکن است که شما در ابتدا هیچ علایمی نداشته باشید. اما هرچه فضای مورد نظر باریک تر شود فشار بیشتری روی نخاع و ریشه های عصبی وارد می شود. همچنین ممکن است که قسمت هایی از بدن که مربوط به آن ریشه عصبی است دچار بی حسی و کرختی و ضعف شود و معمولا حین فعالیت هایی مثل دفع ادرار و مدفوع و حین انجام سکس درد شدیدی را تجربه کنید.

 

علایم تنگی کانال - تشخیص با طب نو - خدمات درمانی در منزل - فیزیوتراپی

 

چه کسانی مبتلا به بیماری تنگی کانال می شوند

تنگی کانال نخاعی معمولا در مردان و زنان بالاتر از 50 سال اتفاق می افتد. اما ممکن است در افراد جوان تری که زمینه ماد رزادی تنگی کانال دارند یا کسانی که به هر دلیلی ستون فقراتشان آسیب دیده و تحت فشار بوده است اتفاق افتد.

 

چه کسانی مبتلا به تنگی کانال نخاعی می شوند - درمان با فیزیوتراپی در منزل

 

چه عواملی سبب بروز این نوع از علائم می شوند

لیگامان ها یا رشته هایی از جنس بافت پیوندی محکمی که مهره های ستون فقرات را به هم متصل می کنند، ممکن است ضخیم شوند و متورم شوند در این صورت فضای کانال نخاعی را تنگ می کنند. به علاوه با بالارفتن سن ممکن است اندازه و حجم استخوان ها افزایش یابد و دچار آرتریت شوند که باز منجر به تنگی کانال نخاعی خواهد شد. همه این عوامل با بالارفتن سن بیشتر شده و وضعیت را بد تر خواهد کرد.
چندین عامل دیگر هم هست که منجر به بروز این بیماری می شود، مثل بیرون زدگی دیسک و تحت فشار قرار دادن نخاع یا ریشه های عصبی، همچنین تومورهایی که می توانند در ستون فقرات باشند و رشد کنند، می توانند به مرور زمان نخاع یا ریشه های عصبی را تحت فشار قرار دهند و تنگی کانال ایجاد کنند.

 

چه عواملی سبب تنگی کانال می شوند -آیا با فیزیوتراپی مداوا می شود

 

تشخیص بیماری تنگی کانال نخاعی به چه صورت می باشد

پزشک متخصص و فیزیوتراپیست شما درباره علایم موجود و درد هایی که در این مدت تجربه کرده اید سوال خواهد کرد. او می خواهد بداند با انجام چه کارهایی درد شما بیشتر می شود. درباره عواملی که باعث ایجاد این درد شده است سوال خواهد کرد. یک سری تست ها را برای تشخیص دقیق تر از شما خواهد گرفت. ممکن است از شما بخواهد از ستون فقرات عکس رادیولوژی و mri بگیرید که جستجو درباره تومور، زایده های استخوانی و بیرون زدگی دیسک کامل شود و نوع آسیب شما را به طور دقیق تشخیص دهد.

 

تشخیص تنگی کانال - معالجه با فیز یوتراپی

 

چه دکترهایی می توانند به درمان این علائم به وجود آمده کمک کنند

بر اساس تشخیص پزشک معالج و سطح آسیب شما درمانتان مشخص می شود. فیزیوتراپیست ها، متخصص های مغز و اعصاب، ارتوپد ها، روماتولوژیست ها و در مواقع حاد تر جراح های ستون فقرات می توانند به شما کمک کنند.

 

متخصصان مجرب طب نو - فیزیوتراپیست های خبره - چه دکترهایی می توانند به درمان تنگی کانال نخاعی کمک کنند

 

درمان های دارویی مناسب برای تنگی کانال چیست

برای بهبود درد و التهاب موجود ممکن است پزشک شما  داروهایی مثل استامینوفن،آسپرین و ایبوپروفن را تجویز کند. اگر این داروها تاثیری نداشت داروهای استروییدی مثل کورتیزون را برای کاهش التهاب فضای کانال نخاعی و کاهش درد تجویز می کند. از سایر روش ها، تزریق ماده بی حس کننده نزدیک محل ریشه عصبی برای بلوکه کردن درد می باشد.

 

درمان های دارویی کانال نخاعی تنگ شده - ویزیت پزشک در منزل با طب نو

 

روش های درمانی غیر جراحی برای مداوای علائم این نوع از بیماری

متخصص شما ممکن است که از شما بخواهد فعالیت های سنگین و زیادی انجام ندهید و شما را به فیزیوتراپیست ارجاع دهد که درمانگر شما با آموزش تقویت عضلات شکمی و عضلات پشتی استحکام بیشتری برای ستون فقرات شما ایجاد می کند وتکنیک های ویژه به کاهش التهاب و درد موجود کمک می کند و ورزش هایی مثل شنا، دوچرخه سواری و پیاده روی را در برنامه شما قرار می دهد.
در صورت مشاهده علایم تنگی کانال حتما باید تحت نظر یک معالجه گر قرار گیرید به این منظور می توانید ازخدمات فیزیوتراپی در منزل شرکت طب نو استفاده کنید. دقت کنید که در صورتی که سن شما بالا رود و عضلات شکمی و کمری ضعیفی داشته باشید همواره باید از کمربند های طبی استفاده کنید که استفاده طولانی مدت این کمربندها به خودی خود ضعف مضاعفی را ایجاد خواهد کرد.

چه زمانی نیاز به جراحی در صورت بروز تنگی کانال نخاعی دارید

این بستگی به وضعیت سلامت کلی شما دارد و اینکه علایم شما روز به روز چه تغییری کرده است. حتی اگر شما درد خیلی زیادی نداشته باشید اما بی حسی و ناتوانی در راه رفتن، دفع ادرارو مدفوع داشته باشید هرچه سریع تر نیاز به جراحی دارید.

 

زمان مناسب برای درمان تنگی کانال - مرکز طب نو

 

در جراحی این بیماری چه اتفاقی می افتد

هدف این است که فشار وارده بر نخاع و ریشه های عصبی برداشته شود و به وسیله ستون فقرات محافظت شود. جراح شما ممکن است تومور، قسمت بیرون زده دیسک یا هر عامل دیگری که منجر به تنگی کانال شده است را رفع کند. بعد از جراحی حتما به فیزیوتراپی در منزل نیاز دارید که می توانید به کمک فیزیوتراپیست های متخصص مرکز توانبخشی در خانه طب نو این کار را به راحتی انجام دهید.

 

فیزیوتراپیست در منزل بعد از جراحی - در جراحی کانال نخاعی چه اتفاقی می افتد

 

خطرات جراحی برای تنگی کانال چه مواردی می تواند باشد

بیشتر افراد بعد از جراحی دردشان کاهش یافته و راه رفتنشان بهبود میابد. اما در تعدادی از بیماران نیز ممکن است آسیب هایی در حین جراحی مثل پارگی غشای پوشاننده کانال نخاعی اتفاق بیفتد. همه ی این ها وحشتناک است اما بعد از مدتی دوباره ترمیم می شود.

 

خواندن 1216 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت