مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

فیزیوتراپی تورم زانو

فیزیوتراپی تورم زانو


تورم مفصل زمانی اتفاق می افتد که مایع  مفصلی بیش از حد ترشح شود و یا جذب آن با مشکل مواجه شود. این مایع توسط بافت پوشاننده مفصل یا کپسول مفصلی تولید می شود. تورم مفصل در انواع التهاب های مفصل، عفونت مفصل و سایر آسیب ها دیده شده و اکثر بیماران در کنار مشکلات زانوف از تورم آن نیز شکوه می کنند. در این مطلب می خواهیم در مورد علت تورم زانو، علایم آن و درمان هایش از جمله دارودرمانی و فیزیوتراپی در منزل یا کلینیک صحبت کنیم.

تورم زانو می تواند علامت یکی از بیماری های زیر باشد:

آرتروز زانو .  آرتروز که یک آسیب فرسایشی مفصل است معمولا به دنبال افزایش سن یا آسیب ناشی از استفده بیش از حد از مفصل به وجود می آید. در آرتروز ، کاهش ضخامت قابل توجه در غضروف مفصل که سطوح دو استخوان را می پوشاند، به وجود می آید. آرتروز ممکن است باعث تورم در مفاصلی که وزن بدن را تحمل می کنند مثل مفصل زانو ، مفصل لگن یا هیپ، مفصل مچ پا و ستون فقرات. در این حالت فرد احساس خستگی یا بیماری نداشته ولی احساس درد بسیار محتمل است .

 

آرتریت روماتویید . این بیماری یکی از حالت های التهاب مفصلی است که در هر سنی ممکن است رخ دهد، حتی در کودکان. روماتویید آرتریت یک بیماری روماتیسمی است که اکثرا دلیل ژنتیکی داشته و باعث درد، سفتی مفصل و تورم مفصل شود. این بیماری معمولا مفاصل دست، پا و زانو ها را درگیر کرده اما ممکن است سایر مفاصل بدن را نیز درگیر کند. علایم آرتریت روماتویید می تواند با الگوی فعالیت های روزانه تغییر کند.

 

نقرس  .  التهاب مفصل به علت نقرس معمولا به صورت ناگهانی رخ داده و موجب درد مفصل، تورم ، گرمی و قرمزی مفصل می شود. حدود 50 درصد موارد شروع نقرس از انگشت شست پا شروع می شود. درد نقرس در حالت استراحت نیز ادامه می یابد معمولا بیش از ک مفصل را درگیر می کند. این بیماری ناشی از افزایش کریستال های اسید اوریک به خاطر نقص در عملکرد کلیه ها به وجود می آید. این کریستال ها در مفصل رسوب کرده و موجب درد و تورم و قرمزی و حتی در صورت عدم درمان میتواند موجب آرتروز شود. این کریستال ها اگر در زیر پوست انباشت شوند باعث به وجود آمدن برجستگی هایی به اسم ندول شده و اگر در کلیه ها انباشت شود موجب به وجود آمدن سنگ کلیه می شود.

 

اسپوندیلیت انکیلوزان . این بیماری جزو مشکلات روماتیسمی بوده و موجب سفتی مفصل و تمایل مفاصل برای جوش خوردن و تبدیل شدن به استخوان می شود نکته مهم این است که این بیماری بیشتر در ستون فقرات و در قسمت انتهای آن در محل اتصال ستون فقرات به لگن رخ می دهد. درد و تورم و خشکی و سفتی مفصل از دیگر علایم این بیماری است.

 

عفونت زانو . وقتی مفصل توس عوامل زنده خارجی مثل باکتری آلوده شود علایمی مثل درد ، تورم ، سفتی مفصل دیده می شود. عفونت مفصلی معمولا به دنبال یک عفونت قبلی در بدن و یا یک جراحت یا جراحی به وجود می آید. باکتری ها با جریان خون به اطراف مفصل رسیده و از کپسول مفصلی عبور کرده و داخل مفصل تکثیر می شوند. التهاب و تب از دیگر علائم این بیماری بوده و اکثرا مفاصل بزرگ مثل زانو و مفصل لگن و شانه درگیر می کند.

 

سندرم رایتر : یک التهاب مفصلی است که به آرتریت واکنشی گفته می شود و در اثر واکنش به عفونت در یک جای دیگر از بدن به وجود آمده و موجب تورم مفصل( زانو ) می شود.

 

آسیب مفصل زانو. درد مفصل ممکن است به خاطر التهاب تاندون، التهاب بورس ، کشیدگی مفصل، پیچ خوردگی مفصل و شکستگی داخل مفصلی نیز به وجود آید. سایر اتفاقات و آسیب های مفصل نیز می تواند باعث تورم و درد

و سفتی و حتی قفل شدن مفصل شود.مثل:

 • آسیب مینیسک : موجب درد در هنگام استادن و خم کردن زانو به خصوص حین نشستن بر روی زمین و استفاده از دستشویی ایرانی می شود.

 

 

 • پارگی رباط صلیبی خلفی PCL  : تورم و درد و خشکی مفصل را به دنبال داشته و در صورت عدم درمان مناسب می تواند باعث آرتروز زودرس شود.

 

 • سندرم پلیکا :به علت چین خوردگی در کپسول مفصلی زانو به وجود آمده و موجب درد زانو ، تورم زانو ،  قفل شدن زانو می شود.

 

 • دررفتگی کشکک : کشکک در محل طبیعی خود قرار نداشته و در یک راستای نادرست با اصطکاک زیاد حرکت کرده و سایش غضروف کشکک زیاد است.

 

 

علائم تورم مفصل

علایم تورم متفاوت است که می تواند گروهی از علائم بسته به شدت ، نوع و علت تورم متفاوت باشد:

 

 • درد زانو  بصورت تیر کشنده و عمقی بوده و ممکن است با استراحت نیز ادامه یابد.

 

 • گرم شدن و قرمزی زانو . یکی از علایم التهاب زانو است

 

 • سفتی مفصل . به علت کاهش چرخش مایع مفصلی و افزایش فشار داخل کپسول مفصلی به وجود می اید.

 

 • ناتوانی در حرکت دادن مفصل زانو  به صورت طبیعی

 

 • کاهش چین خوردگی های پوستی اطراف مفصل نسبت به زانوی مقابل

 

تورم زانو

 

 

درمان تورم مفصل


همانطور که در بالا تشریح کردیم علت تورم مفصل می تواند متغیر باشد. بنابراین نمی توان یک نسخه کلی برای آن پیچید.

 • دارودرمانی. معمولا برای مفصل درگیر به علت آرتروز، داروهای ضدالتهابی غیر استروییدی تجویز می شود. این داروها ممکن است برای آسیب های ساختاری زانو استفاده شود. در کنار این داروها می توان از گرمای مرطوب یا یخ برای کاهش تورم استفاده کرد. از داروی های استروییدی نیز می توان به صورت محدود در حالت خوراکی استفاده کرد زیرا این داروها باعث توقف فرآیند التهابی در بدن می شوند.تزریق داروهای استروییدی به داخل مفصل نیز مطرح است. تزریق مستقیم به داخل مفصل باعث کاهش فعالیت بافت التهابی می شود. ممکن است قبل از این تزرق، مایع مفصلی اضافی نیز تخلیه شود. برای بیماری نقرس حاد نیز می توان از داروی کلشیسین استفداه کرد. برای تورم های مفصلی ناشی از عفونت زانو معمولا از آنتی بیوتیک استفاده می کنند. ممکن است گاها لازم باشد تا از طریق جراحی زانو ، بافت های عفونی شده تخلیه شود.
 • فیزیوتراپی. ممکن است تورم مفصل به خاطر آسیب های مفصلی مثل آرتروز، پیچ خوردگی ، کشیدگی، پارگی رباط یا آسیب مینیسک غیره به وجود آید. فیزیوتراپی برای کاهش تورم مفصل تکنیکی های متفاوتی دارد که بسته به نوع علت تورم مفصل می تواند متغیر شود. فیزیوتراپیست با معاینه دقیق و مطالع مدارک شما و عکس های رادیولوژی به علت مفصل پی برده و با توجه به آن برنامه درمانی تجویز می کند. کاهش درد، تورم، سفتی مفصل و افزایش دامنه حرکتی، افزایش قدرت عضلات از دیگر اهداف فیزیوتراپی تورم زانو است. آموزش به بیمار جهت انجام فعالیت های روزانه و شغلی به صورت صحیح بسیار مهم بوده و جزو وظایف اصلی متخصص فیزیوتراپی است. تورم مفصلی اگر به همراه درد باشد معمولا باعث می شود تا فرد تمایلی به حرکت مفصل نداشته باشد اما این وضعیت ممکن است باعث افزایش خشکی و حتی تشدید تورم مفصل شود. تحت هر شرایطی باید مفصل حرکت خود را داشته باشد، بنابراین فیزیوتراپیست با کنترل درد مفصل به بیمار کمک می کند تا مفصل خود را حرکت داده و از افزایش مشکلات جلوگیری کند. کشش مفصل برای افزایش کشیدگی کپسول مفصل یک اقدام مهم است تا فضای کافی برای حرکت مفصل به وجود آید. این کار یک تکنیک تخصصی در فیزیوتراپی است. بنابراین می توان در صورت تورم مفصل به فیزیوتراپیست ها که متخصص حرکت و مفصل، عضله و رباط و تاندون هستند اعتماد کرد. شما می توانید خدمات فیزیوتراپی در منزل یا کلینیک را جهت دریافت معاینات و راهنمایی های لازم انتخاب کنید. فیزیوتراپی یکی از راه های درمانی با کمترین خطر، ریسک و یا عوارض جانبی است.انواع شرکت های بیمه گزار پایه و تکمیلی خدمات فیزیوتراپی را تحت پوشش خود قرار داده اند.

 

خواندن 605 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت