مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

توصیه های فیزیوتراپی برای دیسک کمر

دیسک بیرون زده چیست

مهره های ستون فقرات شما توسط ماده ژلاتینی خاصی به اسم دیسک از یک دیگر جدا شده اند. اگر هر کدام از این دیسک ها پاره شده و یا بدون پاره شدن از محل خود به سمت نخاع جا به جا شوند فتق دیسک نامیده می شود.

گاها دیسک به علت فشار بیش از حد آب خود را از دست داده و کاهش ارتفاع پیدا می کند که این عامل باعث شکنندگی و پارگی دیسک می شود. این آسیب به دیسک ممکن است به صورت تدریجی با انجام فعالیت های سنگین یا نا درست بوجود آید و یا به صورت ناگهانی بر اثر ضربه یا تصادف و یا حرکت شدید ناگهانی به وجود آید.

این عارضه به هر دلیلی که رخ داده باشد، باید با انجام فیزیوتراپی درمان شود که برای انجام این کار طب نو خدمات فیزیوتراپی در منزل را به شما پیشنهاد می کند تا روند مداوا سریع تر طی شود.

 

طب نو - دیسک بیرون زده چیست

 

چه چیزی باعث بیرون زدگی دیسک می شود

معمولا علت دقیق آسیب دیسک و بیرون زدگی آن مشخص نمی شود اما اکثرا بر اثر بلند کردن وزنه سنگین و کشیدگی فقرات کمر حاصل می شود. یک خم شدن به جلو و جانب و یا چرخش ناگهانی و افتادن و هر آسیب دیگر ممکن است زمینه ساز آن باشد. گاها علتی جز افزایش و فرسایش ساختار های ستون فقرات ندارد. با افزایش سن مقدار آب موجود در ساختار دیسک کمتر شده و میزان شکنندگی و پاره شدن آن بیشتر می شود که می تواند علت زمینه ای باشد.

 

دلیل بیرون زدگی دیسک کمر - درمان با طب نو - فیزیوتراپی در منزل

 

علایم بیرون زدگی دیسک کمر

ممکن است شما یک درد تیز و تیر کشنده را در مسیر کمر تا پشت ران تجربه کنید. این درد ممکن است تا کف پا ادامه پیدا کند. مورد دیگر که ممکن است با آن مواجه شوید کف عضلات پا یا ران و ساق پا می باشد. بی حسی و سوزن سوزن شدن و حس سوزش یا یخ زدن نیز ممکن است مشاهده شود‌. در بیرون زدگی دیسک های گردنی نیز ممکن است این مشکلات حسی از شانه تا نوک انگشتان انتشار یابد و یا عضلات کتف و گردن سفت و درناک شوند. برای رهایی از درد های این چنینی یک راه موثر انجام فیزیوتراپی در منزل به کمک متخصصان خبره طب نو می باشد.

چه کسانی دچار دیسک کمر می شوند

افرادی که به صورت مکرر و پی در پی خم شده، در وضعیت خم کار می کنند، وزنه سنگین بلند می کنند، در حالت خمیده فشار می دهند، بیشتر در معرض خطر بیرون زدگی دیسک کمر هستند.

کار های مربوط انبار کردن و جا به جایی و تحویل کالا از مشاغل پر خطر هستند. نشستن در یک وضعیت ثابت در طول روز برای کارمندان و یا رانندگان مسیرهای طولانی ممکن است آسیب رسان باشد. این مشکلات معمولا بعد از میانسالی به جود آمده و با سیگار کشیدن و داشتن اضافه وزن احتمال مشکلات دیسک بیشتر خواهد شد.

گاها بعضی افزاد به صورت ژنتیکی دارای ساختاری از ستون فقرات هستند که احتمال بیرون زدگی دیسک بیشتر می شود. پوکی استخوان و یا وزن اضافی باعث تغییر شکل مهره های کمری شده و بیرون زدگی دیسک راحت خواهد شد. پس مصرف کلسیم و ویتامین د و املاح دیگر مثل منیزیم و فسفر را در نظر بگیرید.

چه اقداماتی برای تشخیص دیسک کمر انجام می شود

پزشکتان با طرح سوالاتی در رابطه با زندگی و شغل و مشکلات به وجود آمده و مشاهده رفلکس ها و قدرت عضلات پا یک دور نمایی از وضعیت فقرات کمری شما به دست خواهد آورد. ممکن است پزشک جهت بررسی وضعیت حسی شما یک سوزن در پوستتان فر وبرده یا نیشگون بگیرد تا نتیجه را مشاهده کند. ممکن است جهت مطالعات و برررسی های بیشتر نیاز به تصویر برداری های مختلف مثل رادیوگرافی، سی تی اسکن و ام آر آی باشد که بعد از تشخیص باید برای شروع درمان و راحتی بیمار، انجام فیزیوتراپی در منزل آغاز شود.

 

بیرون زدگی دیسک کمر و تشخیص با طب نو

 

درمان دارویی و مداوای دیسک کمر

شما می توانید در مرحله اول از دارو های مسکن مثل ناپروکسن و ایبوپروفن جهت کاهش درد و التهاب کمر استفاده کنید. اگر شدت آسیب شما بیشتر باشد ممکن است پزشکتان دارو های مخدر، آرامش بخش و شل کننده های عضلانی استفاده کند. ممکن است جهت کاهش التهاب دیسک کمر به صورت خوراکی استرویید دریافت کنید. گاها لازم است تا استرویید به صورت تزریقی در محل دیسک کمر برای کاهش تورم استفاده شود.

 

انجام فیزیوتراپی در منزل - دیسک کمر - درمان دارویی

 

فیزیوتراپی برای دیسک‌ کمر

یک مهم در بیرون زدگی دیسک مراجعه به فیزیوتراپی می باشد تا با یادگیری تمرینات تخصصی و مورد نیاز فشار از روی نخاع و عصب برداشته شود. این تمرینات برای افزایش قدرت عضلات کمری (فیله) و شکمی نیز طراحی می شوند. این تمرینات از تشدید شدن مشکلات وانجام کار های روزانه به صورت نا درست جلوگیری خواهد کرد.

فیزیوتراپیست شما با معاینه و مشاهده تصاویر تشخیصی ممکن است از روش های دیگری مثل گرم و سرد کردن استفاده کند تا التهاب یا تورم دیسک کمری کاهش یابد. گاها لازم است تا استراحت مطلق کنید. در این صورت فیزیوتراپی در منزل بهترین گزینه خواهد بود تا طی جا به جایی گرفتگی و درد کمر تشدید نشود. لازم است تا فیزیوتراپیست در منزل، مبلمان و محل کار و میز کار شما را دیده و بعد از ارزیابی توصیه های لازم را برای پیشگیری از مشکلات ارائه دهد. گاها در صورتی که فشار بر روی اعصاب و نخاع بیش از حد باشد مشکلاتی در کنترل ادرار و مدفوع خواهیم دید.

فیزیوتراپیست شما با توجه به مشکلاتتان نحوه تقویت و کنترل عضلات اسفنگتر ادرار و مدفوع را آموزش خواهد داد. مرکز خدمات در منزل طب نو با اعزام فیزیوتراپیست های متخصص در زمینه بی اختیاری با انجام فیزیوتراپی در منزل از مشکلات ناشی از رفت و آمد خواهد کاست و زمینه را برای انجام روند درمانی در محیط آرام منزل صورت گیرد.

همچنین فیزیوتراپیست با بررسی وضعیت و جایگاه شما در خانواده راهکارهای لازم برای کاهش استرس روانی و فشار فیزیکی را خواهد داد. در صورت لزوم فیزیوتراپیست بعد از انجام معاینات لازم شما را برای انجام جراحی معرفی خواهد کرد تا مشکلات تشدید نشود.

 

طرز صحیح نشستن برای درمان بیرون زدگی دیسک کمر

 

 آموزش کاهش وزن و نحوه انجام ورزش های لازم بصورت صحیح ، وضعیت درست نشستن و برخاستن و آرایش صحیح عناصر محیط کار همچون میز و صندلی و زیرپایی و... نیز جزو وظایف فیزیوتراپیست است.بهتر است بدانید که نحوه صحیح نشستن در محل کار از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا که حداقل روزانه ۵ ساعت خود را آن جا سپری می کنید. اگر با کامپیوتر سر و کار دارید باید صندلی شما طوری باشد که علاوه بر پر کردن گودی کمر راستای صحیح قرارگیری ستون فقرات را نیز میسر کند. وضعیت سر و گردن صاف باشد و از خم شدن و جلو رفتن گردن پرهیز شود، ارتفاع مانیتور نیز باید طوری شود که میانه آن در راستای افقی چشمانتان قرار گیرد. بسیار از مشاغل که فعالیت سر به پایین دارند در معرض آسیب دیسک فقرات گردنی هستند مثل: دندانپزشکان ، خیاط ها ، تعمیر کارهای لوازم الکتریکی مانند تلویزیون و موبایل، بانوانی که کار دستی می سازند و...

 

 

 

خواندن 539 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت