مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

تیپ کینزیولوژی چیست

آشنایی با تیپ کینزیولوژی

اگر به خاطر بیماری یا آسیب خاص حرکات و فعالیت های بدنی تان دچار مشکل شده است، کمک های  فیزیوتراپی می تواند سطح فعالیت شما را به حالت اول بازگرداند. فیزیوتراپیست با آموزش تمرینات و حرکات مناسب کمک می کند تا آسیب خاص خود را بهبود بخشید. درمان با استفاده از برچسب طبی ابزاری است که فیزیوتراپیست ممکن است در جهت کمک به درمان استفاده کند. این درمان شامل چسباندن تیپ هایی بر روی قسمت هایی از بدن است که به حرکت شما کمک می کنند و از مفاصل، ماهیچه ها و تاندون ها محافظت می کند. ممکن است به صورت اورژانسی و بلافاصله بعد از آسیب ها در مسابقات ورزشی و آسیب های خانگی یا محل کار در کنار فیزیوتراپی در منزل استفاده شود.
برچسب های طبی اولین بار در دهه 70 میلادی توسط طبیب مفصلی به نام دکتر کنزو کیس استفاده شد. وی دریافت که استفاده از این گونه برچسب ها که حد فاصل بین پوست و ماهیچه را کش می دهد می تواند برای بیمارانی که از آسیب اعضای بدن رنج می برند مفید باشد. او چندین روش تیپ زنی را ارائه داده است و اکنون محصولی از این برچسب ها با نام کینزیوتیپ در بازار وجود دارد. امروزه انواع مختلفی از این تیپ ها در عرض  و سفتی های مختلف در بازار موجود است که با توجه به محل و نوع کاربردی که خواهد داشت انتخاب می شوند.

آیا برچسب طبی یا تیپ فقط برای ورزشکاران است

درحالی که چنین تصور می شود که این برچسب ها همان تیپ های ورزشی هستند، اما بین این دو تفاوت زیادی وجود دارد. تیپ ورزشی برای محدود کردن حرکت و حمایت از اعضای بدن استفاده می شوند در حالی که تیپ کینزیولوژی برای راحت کردن حرکت و ممانعت از ایجاد درد و گرفتگی عضلات مورد استفاده قرار می گیرد و مطابق با حرکات شما حرکت می کند و باعث بهتر حرکت کردن لنف و خون رسانی می شود ولی تیپ ورزشی غیر منعطف است و خونرسانی را کم می کند.
در ادامه شما را با نحوه عملکرد این تیپ ها آشنا خواهیم کرد.

تیپ کینزیولوژِی چگونه عمل می کند

این تیپ عملکردهای مختلفی دارد. فیزیوتراپیست شما بررسی می کند که آیا استفاده از این تیپ برایتان نیاز است یا خیر و در صورت نیاز  یک ارزیابی از موقعیت و توانمندی تان انجام می دهد تا نحوه استفاده مناسب از این تیپ را مشخص کند. نظریه های مختلفی از عملکرد تیپ کینزیولوژی وجود دارد.
مورد اول این است که تحریکات درونی سیستم عصبی ماهیچه ها، مفاصل و پوست را تغییر می دهد. این تیپ تعامل بین پوست و ساختارهای درونی را بهبود می بخشد تا مسیرهای عصبی این قسمت را بازسازی کند و در نتیجه عملکرد و فعالیت ماهیچه ها بهینه شود. همچنین تیپ کینزیولوژی از عملکرد گیرنده های درد ممانعت به عمل آورده و در نتیجه سفتی یا تون ماهیچه ها کمتر شده و گرفتگی و درد ماهیچه ای کاهش می یابد. در حالت کلی این تیپ ها در مسیر های عصبی ماهیچه، مفصل و تاندون تعادل ایجاد می کند و می تواند درد را کاهش داده و از تورم جلوگیری کرده و عملکرد ماهیچه را بهبود بخشد که این عوامل در بازسازی بافت کلاژن مفید می باشند.

 

خواندن 214 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت