مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

جراحی شکم و فیزیوتراپی

پیشنهادات فیزیوتراپی بعد از جراحی شکم

اگر مشکل تنفسی دارید یا عمل جراحی با برش قسمتی از پوست داشته اید، یک فیزیوتراپیست می تواند بعد از عمل جراحی به شما کمک کند. طی جراحی توسط داروهای بیهوشی ، فعالیت ریه و قلب به شدت کاهش می یابد. ممکن است بعد از جراحی عملکرد ریه ها تضعیف شده و تخلیه ترشحات به خوبی انجام نشود. در این حالت فیزیوتراپی تنفسی به شدت موثر است. علاوه بر این بعد از عمل جراحی دچار ضعف و چسبنگی عضلات نیز می شوید. برای رفع این چسبندگی ها تمرینات خاصی می توان در نظر گرفت تا عوارض برش پوست و ماهیچه ها کاهش یابد.قسمتی از این اقدامات در بیمارستان و بعد انتقال بیمار به بخش انجام می شود. ممکن است بخش دیگر و مهمی از این اقدامات در خانه به صورت فیزیوتراپی در منزل ادامه یابد. مرکز طب نو با ارائه خدمات تخصصی فیزیوتراپی و طب سوزنی در منزل در خدمت شما است. جهت مشاوره رایگان تماس فرمایید.

کمک به ریکاوری شش ها

اثر داروی بیهوشی روی شش ها و درد در ناحیه جراحی شده سبب می شوند تنفس عمیق و سرفه مشکل شود و باعث تجمع مخاط در شش ها می شود. تنفس عمیق، سرفه و تحرک عوامل مهمی در جلوگیری از تجمع مخاط و عفونت شش ها می باشند و شما هرچه سریع تر باید هرگونه مخاط را پاکسازی کنید. سرفه کردن آرام به بخیه ها آسیب نمی زند. در صورت وجود درد از دکمه ضد درد یا دارو استفاده کنید. بسیار حیاتی است که نفس عمیق بکشید، حرکت کنید و سرفه کنید.به کمک فیزیوتراپی شما نحوه تنفس صحیح دیافراگماتیک و دنده ای را آموخته و با شدت بیشتری سرفه خواهید کرد تا ترشحات ریه بهتر به سمت بالا حرکت کرده و تخلیه شود. این کار در بیمارستان یا منزل باید انجام شود تا تحرک ریه ها به حالت قبلی برگردد.

انجام تمرینات فیزیوتراپی تنفسی

این تمرینات را در حد امکان در حالت نشسته در تخت یا صندلی انجام دهید.

 

انجام تمرینات تنفسی مناسب - فیزیوتراپی در - منزل - جراحی شکم1.    شانه ها و قسمت بالایی قفسه سینه را شل کنید.
2.    به آرامی و با بینی تان عمل دم را تا جایی که می توانید انجام دهید.
3.    سه ثانیه در این حالت نگه دارید.
4.    از راه دهان به آرامی باز دم کنید.

سه تا شش بار این کار را انجام دهید و استراحت کنید. انجام دادن بیش از حد این کار شما را گیج خواهد کرد. تمرین تنفس را در حالت بیداری به طور جدی و حداقل 4 بار در ساعت انجام دهید. می توانید بلافاصله بعد از بیداری از بیهوشی شروع کنید.

سرفه و خارج کردن مخاط از شش ها

راه معمول برای خارج کردن مخاط از شش ها سرفه است. مهمترین تمرین بعد از عمل جراحی تمرین سرفه است. محل زخم را با حوله یا دستمال فشار دهید تا هنگام سرفه درد کم باشد.  به طور متناوب می توانید با بیرون دادن هوا از راه دهان به صورت "هوووف" مخاط را حرکت دهید.

نشستن در جایی غیر از تخت

بهترین فعالیت برای شش ها بعد از جراحی بلند شدن از تخت و روی پا ایستادن است. فعالیت ملایم سبب شروع کار دستگاه گوارش و بهبود گردش خون می شود. پرستار یا فیزیوتراپیست صبح یا روز بعد از جراحی لحظه لحظه به شما کمک می کنند تا از تخت خارج شوید تا جایی که خودتان به تنهایی بتوانید این کار را انجام دهید. باید روزی دوبار و هر بار یک ساعت از تخت پایین بیایید و رفته رفته زمان را بیشتر کنید.

راه رفتن و مزایای آن

راهی مناسب برای بهبود بعد از جراحی است و روز بعد از جراحی می تواند شروع شود. پرستار یا متخصص فیزیوتراپی به شما کمک می کنند تا از تخت خارج شوید و راه بروید تا هنگامی که خود شما به تنهایی بتوانید اقدام به انجام این کار کنید. وقتی توانستید به تنهایی راه بروید وظیفه دارید روزانه به طور منظم با مسافت های هرچه بیشتر راه بروید. جهت کمک به شما برای افزایش مسافت راه رفتن ما هر 10 متر مسافت را علامت گذاری کرده ایم. در دفتر یادداشت خود مسافت هایی که راه می روید را یادداشت کنید. در ابتدا خستگی و ضعف طبیعی است. اکثر افراد پس از 3 تا 5 روز به طور مناسب راه می روند. راه رفتن کوتاه و منظم خیلی بهتر است. مثلا دور تخت، تا سرویس بهداشتی یا راه رفتن تا دم پنجره. زمانی که آماده ی رفتن به منزل هستید، باید در هر ساعت یک بار پیاده روی کنید.  در حالت معمول بعد از جراحی بهتر است از پله ها استفاده نکنید.

مزایا:

  • •    عدم وابستگی به دیگران.
  • •    جلوگیری از عفونت قفسه سینه.
  • •    جلوگیری از عفونت زخم و ادرار.
  • •    کاهش ریسک ایجاد لخته خون در رگ ها.
  • •    افزایش تناسب اندام و قدرت.

تمرینات بدنی مناسب

حرکت مچ پا: مچ پاهایتان را به پایین خم کرده و به بالا و پایین کش دهید. ده بار تکرار کنید.

 

جراحی شکم - حرکت مچ پا - تمرین بدنی - فیزیوتراپی در منزلزانو ها: قسمت پشت زانویتان را به تخت فشار دهید و ران تان را منقبض کنید. 5 ثانیه نگه دارید. با هر پا 5 بار این کار را انجام دهید.

 

جراحی شکم - تمرین زانوها - حرکت بدنی مناسب - فیزیوتراپی در منزل


پنجه های پا ها: آن ها را بالا ببرید، عضله ران را منقبض کنید تا زانو صاف شود. 5 ثانیه نگه دارید. با هر پا 5 بار این کار را انجام دهید.

 

جراحی - شکم - حرکت صحیح پنجه پا - حرکت بدن - فیزیوتراپی در منزل

 

عضلات باسن: باسن  خود را به طور منظم منقبض کنید تا فشار از قسمت تحتانی برداشته شود.

تمرینات شکم: تمامی این تمرینات را به صورتی انجام دهید که سرتان روی یک حوله، زانوهایتان خم و پاهایتان به طور صاف روی تخت قرار داشته باشد.

1.    تمرین شکم
به آرامی دست هایتان را روی لگن قرار دهید. دم انجام دهید و سپس همزمان با بازدم عضلات شکم را به سوی ستون فقرات فشار دهید تا انقباض را احساس کنید. سعی کنید 3 ثانیه نگه دارید و سپس شل کنید و به طور عادی دم و بازدم کنید.

2.    چرخش لگن
دست ها را در گودی کمر قرار دهید. عضلات شکم را منقبض کنید، کمرتان را صاف کنید و باسنتان را به سمت قفسه سینه نوسان دهید تا گودی کمر از بین رفته و کمر به زمین فشرده شود. به طور عادی نفس بکشید. 3 ثانیه نگه دارید و سپس به آرامی رها کنید.

 

شکم جراحی کردن - چرخش لگن - حرکت شکمی - فیزیوتراپی در منزل3.    چرخش زانوها
عضلات شکم را مقبض کنید و سپس هر دو زانو را به یک سمت (راست یا چپ) تا جایی که راحتید پایین بیاورید. به حالت وسط برگردید و سپس به سمت مخالف پایین ببرید. اینک ار سبب رهاسازی گاز نیتروژن درون مفصل می شود. سعی کنید 3 تا 5 بار در روز و با تکرارهای بیشتر این تمرین را انجام دهید.

 

چرخش زانو - حرکت شکمی - فیزیوتراپی در منزل - شکم جراحی شده

 

ادامه درمان در منزل پس از انجام جراحی شکم

هفته اول تا دوم
زیاد به خود سخت نگیرید. به دلیل اینکه زود خسته خواهید شد به خود استراحت ئهید اما نیازی نیست در رختخواب باشید. پس از چند روز می توانید شروع به راه رفتن کوتاه و افزایش استقامت کنید. با 5 تا 10 دقیقه شروع کنید و رفته رفته مسافت را بیشتر کنید. از روزی که خانه رفته اید می توانید از پله ها استفاده کنید.

هفته دوم تا سوم
می توانید شروع به خوردن وعده های سبک و انجام کارهای سبک مثل گردگیری بکنید. به جای ایستادن بنشینید. در هر هفته مدت زمان راه رفتن را افزایش دهید و هنگام راه رفتن از تجهیزات موجود در خیابان مثل تیر چراغ برق کمک بگیرید. در برخی روزها احساس بهتری نسبت به روز های قبل خواهید داشت و این طبیعی است. به یاد داشته باشید که: " در زمان اندک انتظار انجام کار سنگین نداشته باشید! "

هفته چهارم تا ششم
از این به بعد می توانید کارهای بیشتری مثل اتو کشیدن و آشپزی انجام دهید. کار ها را به بخش های کوچک تقسیم کنید و از خانواده کمک بخواهید. ماهیچه های شکمتان در این مدت قوی تر خواهند شد و به زودی بهبودی کامل حاصل خواهد شد. راه رفتن به مدت 30 تا 45 دقیقه در 6 هفته را هدف گذاری کنید." هنوز از برداشتن وسایل سنگین و ایستادن به مدت طولانی خوددار کنید"

هفته ششم تا دوازدهم
می توانید کارهای سنگین تر از قبل مانند جارو کردن انجام دهید و در پایان هفته 12 ام به حالت نرمال بازمیگردید! در مورد انجام دادن ورزش ها یا تمرینات قدرتی با جراح یا متخصص فیزیوتراپی مشورت کنید. باید مطمئن شوید که می توانید تمرکز کنید، به راحتی حرکت کنید و در مواقع لازم بایستید. همچنین با شرکت بیمه صحبت کنید تا قبل از رانندگی شما را بیمه کنند.

پس در نتیجه در انتهای این مقاله باید بگوییم که انجام فیزیوتراپی در منزل و عمل کردن به تمامی نکاتی که در این مقاله بیان کردیم سبب می شود که وضعیت و شرایط شما پس از جراحی کردن شکم به سرعت بهبود یابد و به روال عادی زندگی خویش هر چه سریع تر بازگردید.

 

خواندن 2373 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت