مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

فیزیوتراپی در منزل ، تخصص و حرفه ما است. مر کز طب نو

فیزیوتراپی در منزل توسط خانم و آقا

فیزیوتراپی در منزل تخصص ما است. مرکز طب نو با اتکا به دانش روز همکاران فیزیوتراپیست خانم و آقا و همچنین تجارب آنان در زمینه بیماری های مختلف سکته مغزی ، ام اس ، پارکینسون ، شکستگی ها ، درمان دردهای کمر و گردن و زانو  و غیره بهترین ها را به شما ارزانی می دارد. کافی است برای دریافت مشاوره تخصصی رایگان فیزیوتراپی با ما تماس فرمایید تا به تفاوت فاحش بین مرکز طب نو با سایر مراکز درمانی حتی از فاصله دور پی ببرید. بیمارانی که به دلایل مختلفی مانند تصادف، زمین خوردن ، آسیب های مغزی و نخاعی ، دچار درد یا ناتوانی می شوند نیازمند فیزیوتراپی هستند.هر آنچه که برای شما تجویز شده ما در منزل برای شما فراهم می کنیم .دانش روز پزشکی و تجارب فراوان مهم ترین تکیه گاه همکاران فیزیوتراپیست ما است. کیفیت خدمات درمانی در منزل ، تعرفه های مصوب وزارت بهداشت ، ارائه کارت شناسایی نظام پزشکی توسط همکاران فیزیوتراپیست از مهم ترین اصول کاری مرکز طب نو است.

فیزیوتراپی در خانه توسط مرکز طب نو

در مرکز خدمات پزشکی  طب نو کاری متفاوت و البته متنوع را به شما ارائه خواهد شد.برای افرادی که به هر دلیلی توانایی رفتن به یک مرکز درمانی را ندارند، ما مجموعه ای از خدمات درمانی از جمله فیزیوتراپی در منزل و همچنین کاردرمانی در منزل را برای شما به راحتی فراهم خواهیم کرد. روال شروع جلسات درمانی به این صورت است که بعد از تماس و دریافت مشاوره تخصصی رایگان، بنا به انتخاب شما یکی از فیزیوتراپیست های مرکز، جهت شروع روند درمان به شما معرفی خواهد شد. بعد هماهنگی های لازم و ویزیت اولیه بیمار، تعداد جلسات درمانی فیزیوتراپی در هفته ، به شما اعلام خواهد شد.

روش انجام فیزیوتراپی در منزل

فیزیوتراپی شامل مجموعه ای از اقدامات برای اصلاح وضعیت عملکردی فرد بیمار برای کنترل درد یا افزایش توانایی او است. بسته به مشکلات بیمار و علل آنها، فیزیوتراپیست یک برنامه درمانی متشکل از متدهای مختلف فیزیوتراپی را به صورت دقیق اجرا خواهد کرد.نکات مهمی که لازم است بیمار و خانواده ی او رعایت کنند در قالب توصیه های آموزشی ارائه خواهد شد. قطعا همراهی و همکاری خانواده و بیمار با کادر درمان و انجام توصیه های تمرینی در طول هفته ، به نتایج درمانی کمک شایانی خواهد کرد. در ادامه تعدادی از ابزارها و روش های مرسوم فیزیوتراپی را شرح می دهیم:

 • تمرین درمانی در منزل

تمرین درمانی در منزل شامل ماساژ درمانی ، انجام ورزش ها و حرکات های گوناگون و مناسب برای کاهش درد و تقویت توان عضلات می باشد که در ابتدا توسط فیزیوتراپیست آموزش داده می شود و سپس تمریناتی به بیمار داده می شود که برای بهبود وضعیت، خود بیمار باید آن ها را روزانه انجام دهد. تمرینات فیزیوتراپی می تواند به صورت مستقل توسط بیمار یا با کمک درمانگر و یا بصورت ترکیبی از این دو انجام شود. انجام تکنیک های خاص دستی یا منوآل تراپی توسط فیزیوتراپیست برای دستکاری در مفاصل مهم مثل ستون فقرات ممکن است لازم باشد.

 

 • الکتروتراپی در منزل

بیمارانی که درد های بسیار شدید دارند و یا آسیب جدی دیده اند و از گرفتگی و درد های ناشی از عضلات مانند درد های ناحیه گردن ، کمر و غیره رنج می برند، استفاده از دستگاه الکتروتراپی برای آن ها بسیار مناسب است. این دستگاه با ارسال امواج الکتریکی خاص موجب سرکوب پیام های درد می شود.همچنین از این وسیله برای بازآموزی عضلانی در بیمارانی که مشکلات حرکتی و ضعف عضلانی دارند استفده می شود مثل سکته مغزی یا جراحی زانو.. یکی از دلایل بارزی که سبب شده استفاده از این وسیله معنا پیدا کند این می باشد که دستگاه الکتروتراپی به صورت پرتابل (قابل حمل) در دسترس است و تبدیل به یکی از مهم ترین و بارز ترین شاخه های درمان در منزل  شده است که قابلیت حمل دارد.

 • طب سوزنی در منزل

امروزه دانش روز پزشکی ، به اثرات طب سوزنی در درمان درد و مشکلات دیگری مثل رفع چسبندگی وکاهش اسپاسم ، افزایش تونوسیته ی عضلانی ، کاهش تورم و غیره پی برده است. وارد کردن سوزن در فقاط خاصی از عضله یا تاندون اثرات درمانی خود را دارد اما باید توسط یک متبحر انجام شود تا احتمال آسیب به بافت های داخل بدن کاهش یابد. فیزیوتراپیست ها با داشتن علم آناتومی و شناخت دقیق محل و عمق هرکدام از اجزای درون بدن طب سوزنی را انجام می دهند. پر واضح است که انجام این کار توسط افراد غیرکادر درمان موجب خسارات جانی غیرقابل جبران می شود. طب سوزنی در منزل و فیزیوتراپی به عنوان مکمل در پیشبرد اهداف فیزیوتراپیست یعنی کاهش درد و تورم و همچنین تسهیل حرکت به او کمک می کنند.

 

سایر ابزار های فیزیوتراپی

 

چنانچه شما دچار آسیب اسکلتی عضلانی یا هرگونه اختلال حرکتی شوید ممکن است پزشکان شما را به منظور کاهش درد و بهبود حرکتتان به فیزیوتراپی ارجاع دهد. ممکن است مشکلات شما خفیف یا شدید و مخل زندگی شما باشد. در این حالت درمانگر شما از روش ها و ابزار های خاصی جهت تقویت پروسه درمانی به منظور دستیابی به اهداف بازتوانی استفاده خواهد کرد. گزینه های درمانی با توجه به شرایط بیمار و نیازتان توسط فیزیوتراپیست انتخاب خواهد شد. این ابزار ها ممکن است باعث کاهش درد و التهاب شما شده و یا مثل تمرین درمانی باعث افزایش استقامت، قدرت، دامنه حرکتی و چالاکی شما خواهد شد. معالجه گر شما باید در مورد علت کاربرد هرکدام از این ابزار و نحوه اثرگذاری آن و انتظاراتی که از آن می توان داشت اطلاعات و توضیح کافی به شما دهد.

 

1-    تمرین درمانی چیست و به چه صورت هایی انجام می شود

 

 

فیزیوتراپی - تمرین فعال - فعال کمکی - غیر فعال - تمرین درمانی

 

تمرین درمانی یک استرس و فشار فیزیکی کنترل شده و معین است که به منظور افزایش قدرت، دامنه حرکتی و یا انعطاف به بدن اعمال می شود.

 • - فعال
 • - غیر فعال
 • - فعال کمکی


تمرین غیر فعال زمانی است که شما به حالت آرام استراحت می کنید و فرد دیگری فشاری به یک قسمت بدن شما می آورد که ممکن است باعث حرکت آن قسمت شود و یا نشود. مثلا کشش همسترینگ برای افرادی ورزشکاری که دچار حادثه و کشیدگی این عضله شده اند. در این حالت فرد پای بیمار را در حالت طاق باز به سمت بالا می آورد تا پشت ران کشیده شود. مثال دیگر این نوع تمرین حرکات انجام شده برای بیماران بستری است تا آنها دچار سفتی مفصلی نشده و از کوتاهی عضلانی و اختلال خونی عروق جلوگیری شود.

تمرین فعال زمانی انجام می شود که شما با نیروی خود حرکتی کرده و یا فشار یا کششی به بدن خود وارد می کنید. مثل حرکت دادن دست و پا، دویدن، بلند کردن وزنه و ... .

تمرین فعال کمکی زمانی هست که فرد به تنهایی قادر به شروع یا انجام کامل و صحیح تمرین نبوده، اما با مقداری کمک این کار را به خوبی انجام می دهد. مثلا بلند شدن از روی صندلی با کمک یک فرد دیگر و یا بلند کردن دست یا پا با کمک فرد یا ابزار دیگر مثل فنر و ... .

اگر شما در یک کلینیک، بیمارستان و یا به صورت فیزیوتراپی در منزل  تحت این خدمات درمانی قرار گیرید حتما به تنوع و اهمیت این تمرینات پی خواهید برد. برای بهبود سریع وضعیت سلامتی باید یک برنامه تمرین خانگی نیز داشته و چند وعده در منزل تمرینات طراحی شده توسط درمانگر را انجام دهید. این بخش از تمرینات بسیار مهم بود و سهم حداکثری را در درمان شما خواهد داشت‌.

 

 

2-    فراصوت چیست

 

فراصوت - ابزار و روش فیزیوتراپی درمنزل

 

فراصوت یک روش بی خطر و بدون عوارض جانبی برای انتقال انرژی به داخل بافت بدن بوده و با توجه به پارامتر های آن می تواند باعث تولید گرما، ماساژ بافتی و تحریک ترمیم و آزادسازی مواد ضد درد شود. از این ابزار برای درمان مشکلات اسکلتی عضلانی مثل التهاب تاندون، پیچ خوردگی یا کشیدگی است که در فیزیوتراپی استفاده می شود. امواج فراصوت توسط دستگاه فراصوت تولید شده و با توجه به تنظیمات فیزیوتراپیست اثرات خود را نشان خواهد داد. این دستگاه یک دسته اعمال موج داشته و از طریق پروپ موجود بر روی دسته امواج را ساطع خواهد کرد. برای عبور بهتر این امواج باید سطح بدن با ژل اولتراسوند آغشته شود. این پروپ در مسیرهای دایره ای در اطراف محل آسیب حرکت داده خواهد شد تا امواج همه آن ناحیه را تحت تاثیر خود قرار دهد.

3-      انجام تحریکات الکتریکی

 

تحریکات الکتریکی - روش درمانی فیزیوتراپی

 

این تحریکات برای کاهش درد و التهاب و یا انقباض یک یا گروهی از عضله به منظور بازآموزی آن ها صورت می گیرد. در این روش جریان الکتریکی به وسیله الکترود های پهن و اسفنج های مرطوب وارد بدن شده و بسته به نوع جریان ممکن است حس سوزن سوزن شدن، ضربه و یا بی حسی شود. این پیام ها ممکن باعث بلوکه شدن مسیر درد و کاهش درد و اسپاسم و سفتی عضلانی شود. در بیمارانی مثل سکته مغزی و ای ال اس برای باز آموزی و تقویت عضلات ممکن است از تحریکات انقباضی استفاده شود. خوشبختانه با پیشرفت علم و فناوری امروز دستگاه های موچک، سبک و قابل حمل برای انجام فیزیوتراپی در منزل موجود است. یونتوفروزیس نیز حالت خاصی از تحریکات الکتریکی است که به همراه تحریکات الکتریکی یک نوع ماده درمانی یا دارو به کمک جریان الکتریکی وارد بدن می شود تا بر روی عضلات، تاندون ها و رباط ها اثر کند.

4-    فونوفروزیس چگونه انجام می شود؟

این روش با استفاده از امواج فراصوت انجام شده و در آن مواد دارویی از طریق پوست با کمک امواج صوتی وارد بدن می شود. برای این کار از دستگاه فراصوت و ژل پزشکی در ناحیه آسیب دیده استفاده می شود. از این روش اغلب برای وارد کردن مواد دارویی مثل دگزامتازون یا پیروکسیکام و دیکلوفناک استفاده می شود. این روش اثرات جانبی اثبات شده ندارد.

5-    پرتودرمانی چگونه انجام می شود؟

نور درمانی شامل استفاده از لیزر ‌ها و دیود‌ های نوری باعث بهبود پروسه ی ترمیم بافت آسیب دیده می شود. نور درمانی با استفاده از پرتو خالص یا همگن با طول موج خاص باعث کمک به بازسازی بافت آسیب دیده، کاهش درد، کاهش التهاب می شود. این روش درمان همانند هر ابزار درمانی در صورت استفاده صحیح و استاندارد حین فیزیوتراپی در منزل، بدون درد و عوارض جانبی بوده و معمولا ۵ الی ۱۰ دقیقه طول می کشد. فیزیوتراپیست با توجه به نوع و محل آسیب پارامتر ‌های نور تابشی را تنظیم کرده و به صورت مستقیم به محل مورد نظر اعمال می کند. انواع تابش ها ممکن است برای افزایش خون رسانی، افزایش خاصیت ارتجاعی بافت های بدن، افزایش سرعت ترمیم و برداشته شدن مواد التهابی و تامین مواد غذایی لازم جهت بهبود ناحیه آسیب دیده می شود.

نور درمانی ممکن است برای درمان درد های مزمن، التهاب، انواع زخم ها من جمله زخم های دیابتیک استفاده شود. مکانیزم اثر نور درمانی در فیزیوتراپی بدین صورت است که فوتون ها یا بسته های نوری، انرژی را با خود حمل کرده و با توجه به نوع نور کاربردی به عمق یا سطح بافت بدن می رسانند و باعث بهبود فعالیت های ترمیمی بافت در بعد سلولی شده و سرعت ترمیم و کاهش درد را تسریع می کند. انواع پرتو های کاربردی در این زمینه شامل تابش های فروسرخ یا اینفرارد، لیزر های کم توان و پرتوان و اشعه فرابنفش خواهد بود.

 

طریقه انجام نوردرمانی در طب نو

 

6-    وسایل کمکی ارتوپدی فنی کدامند؟

ممکن است بیمار برای حرکت بهتر و یا حمایت ناحیه آسیب دیده و یا محدود کردن و ثابت نگه داشتن قسمتی از بدن نیاز به ابزار های خاصی باشد که به آن ها ارتز می گویند. تجویز و آموزش استفاده از این ابزار ها وظیفه فیزیوتراپیست می باشد. چنان چه عضوی از بیمار قطع شده باشد فیزیوتراپیست با تجویز اعضای مصنوعی و آموزش استفاده صحیح از آن ها باعث بهبود کیفیت زندگی بیمار می شود مثلا فیزیوتراپیست برای بیماری که پای خود را از دست داده و یا جراحی شده نحوه ی بالا و پایین رفتن از پله ها، نشستن و برخاستن، دراز کشیدن و انجام کار های روزانه را آموزش می دهد.

 

ابزار ها و وسایل کمکی برای انجام نوردرمانی


وسایل کمکی
ممکن است بیمار به ناچار به شرایط خاص نیازمند استفاده از وسایل کمکی باشد در این صورت انتخاب و تجویز وسیله‌ی مناسب و نحوه ی استفاده از آن به عهده‌ی فیزیوتراپیست می باشد.

این وسایل کمکی شامل موارد زیر هستند:

 • •    کراچ ها.
 • •    واکر‌ های استاندارد یا چرخدار.
 • •    ویلچر‌ ها.
 • •    عصا‌ های استاندارد.
 • •    عصا‌ های سه یا چهار پایه.
 • •    کراچ های بازویی.

 

وسیله کمکی برای بهبود بخش آسیب دیده

 


این وسایل کمکی راه رفتن، ایستادن و تحرک را آسان تر می  کند ابزارهای کمکی دیگری نیز ممکن هست برای حمایت سایر جا های بدن مثل زانو ‌ها آرنج ها و شانه ها و ... استفاده شود.

 

آموزش استفاده از وسایل کمکی توسط متخصص فیزیوتراپی

 

7-    انجام جریان های الکتریکی TENS به چه معناست؟

 تحریکات الکتریکی عصبی فراپوستی یا TENS به معنی گروهی از جریان های تحریک کننده ی اعصاب از روی پوست می باشند. این جریان ها توسط دستگاه های مجهز کلینیکی و یا در مواردی دستگاه های پرتابل خانگی برای کاهش درد از طریق اعمال جریان الکتریکی هستند که جریان الکتریکی توسط الکترود های قرار گرفته بر روی ناحیه مد نظر وارد می شود. با اعمال این جریان ها حس سوزن سوزن شدن بر روی پوست و عضله قرار گرفته در زیرالکترود ها احساس می شود. این سیگنال های تولید شده ی حسی باعث بلوکه شدن حس درد در اعصاب در برگیرنده ی ناحیه آسیب دیده می شوند که با اتمام این جریان بیمار درد کمتری را تجربه خواهد کرد. با کاهش حس درد انجام کار های فیزیوتراپی همانند حرکت در مفاصل انقباضات عضلانی و مانیپولاسیون راحت تر و با درد کمتری قابل انجام خواهد بود.

 

جریان های الکتریکی  فیزیوتراپی در منزل TENS


تحریکات الکتریکی از طریق دو تئوری و مکانیسم باعث کاهش درد می شوند:

 1. تئوری بلوک دروازه ای: تحریکات الکتریکی باعث مخابره شدن حس سوزن سوزن شدن و درد خفیف در ناحیه ی مد نظر به سیگمان مربوطه نخاع شده و باعث بلوکه شدن حس درد واقعی ناحیه آسیب دیده می شود. به عبارتی با ایجاد یک نوع حس درد مصنوعی از حس شدن پیام های درد واقعی جلوگیری می شود.
 2. تئوری مخدر های طبیعی بدن: در این تئوری جریان های الکتریکی باعث آزاد شدن مخدر های طبیعی بدن یا اندورفین‌ها شده و بدون داشتن عوارض جانبی درد به شدت و سرعت کاهش میابد.

یونتوفروزیس نوع دیگری از تحریکات الکتریکی پوستی است که در آن از طریق جریان الکتریکی مواد دارویی مختلفی از جمله مسکن ها وارد بدن می شود در این روش پس از اعمال مواد مخدر به پوست ناحیه آسیب دیده جریان الکتریکی از طریق الکترود ها ورود مواد را به پوست تسهیل کرده و از طریق پوست وارد عضلات تاندون ها و رباط ها می شود به صورت معمول یونتوفروزیس برای اهداف ضد التهابی استفاده می شود.

8-    تحریکات الکتریکی انقباضی NMES به چه معناست؟

این جریان های الکتریکی برای ایجاد انقباض در یک یا گروهی از عضلات به صورت مصنوعی می شود فیزیو تراپیست با جا گذاری الکترود ها در محل های خاصی از پوست که به عضلات زیر آن مرتبط هست جریان الکتریکی را به گروه های خاصی از فیبر های عضلانی اعمال می کند انقباض عضلات از طریق تحریکات الکتریکی که NMES نامیده می شوند باعث انقباضات عضلات آسیب دیده یا مهار شده می شوند فیزیک تراپیست از طریق تغییر نوع و شدت این جریان ها م یتواند بسته به نیاز انقباضات ضعیف یا شدید ایجاد کند در طی استفاده از جریان ها علاوه بر افزایش قدرت عضلانی، جریان خون وارد شده به ناحیه افزایش میابد.
همچنین این جریان ها باعث باز آموزی عضلانی می شود به عبارتی بیمار هم زمان با انقباض مصنوعی در جهت انقباضات طبیعی تلاش کرده و به کار گیری گروه خاصی از عضلات را به صورت منفرد یاد می گیرد.

 

 

تحریکات الکتریکی انقباضی فیزیوتراپی NMES

 

9-    K Tape برچسب یا تیپ یا نوار کا چیست؟

 

K Tape برچسب یا تیپ یا نوار کا فیزیوتراپی

 

چسب نواری یا نوار کا، این یک درمان نسبتا جدید در فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی است. در این روش، نوار پارچه ای مخصوصی به پوستتان چسبانده می شود تا با کم کردن درد به بهبود چرخه مواد و یا تسهیل عملکرد ماهیچه ها کمک کند. این نوار می تواند تا 5 روز برای بهبود شرایط شما بماند. باید در استفاده از آن احتیاط شود. نوار کا یک درمان جدید است و مورد تحقیقات علمی دقیق قرار نگرفته است. در حقیقت، مطالعه ای در سال 2017 هیچ تفاوتی را در درد شانه و حرکات بیمارانی که از نوار کا استفاده کردند در مقابل کسانی که از نوار جعلی استفاده شده، یافت نکرد. نوار از یک بافت انعطاف پذیر ساخته شده که تا جایی که شما حرکت می کنید، انعطاف می یابد که شامل موارد زیر است:

 • - مهار ماهیچه.
 • - تسهیل کردن ماهیچه  ای.
 • - کبود شدگی و مدیریت تورم.

نوار کا برای پوست بکار می رود و می تواند به مدت چند روز در محل نگه داشته شود. باید در استفاده از آن احتیاط شود، چون نوار کا یک روش مداوا جدید است و هنوز به طور کامل مورد آزمایش قرار نگرفته است و سود حاصل از آن ممکن است به خاطر اثر پلاسیبو باشد.

10-    کشش: برای استفاده کشش کمری

در این روش شما به یک وسیله مکانیکی وصل می شوید. آن ها یک جلیقه هستند که دنده های شما را نگاه می دارد و یک دستگاه دیگر که دور لگن پیچیده می شود. جلیقه و وسیله لگن بوسیله تسمه های زین ثابت شده اند و نیروی مکانیکی ماشین به ستون فقرات شما اعمال می شود.
کشش گردن در حالت نشسته یا دراز به کار می رود. نشستن، یک تسمه به سر متصل می شود و یک سیستم قرقره با وزن کمی به آن متصل است. اگر شما روی صندلی راحتی بنشینید این وزن نیروی کششی تامین می کند. در حالت تکیه کرده یا طاق باز، یک وسیله خاص به کار می رود. شما باید به پشت دراز بکشید و پیشانی خود را به دستگاه متصل کنید. سپس از پمپ پنوماتیک برای نیروی کششی گردن کمک بگیرید. تئوری کشش به جداکردن مفصل ها و فضا های دیسک در قسمت پشت یا گردن کمک می کند که این به نوبه خود باعث کاهش فشار روی اعصاب می شود.

کشش کمری - وسیله مکانیکی-فیزیوتراپی در منزل

 

11-    ماساژ: ماساژ تراپی

استفاده از دست ها برای گرم کردن بافت های آسیب دیده بدن، به کاهش درد، بهبود گردش خون و کاهش تنش به شما کمک می کند. تعداد زیادی از تکنیک های ماساژ شامل: افیلوراژ، پتریساژ و ماساژ نقاط ماشه ای.

ماساژ تراپی - بهبود درد-فیزیوتراپی در ماساژ

 

12-    گرما درمانی

پک گرمای مرطوب یا داغ، اگر شما دچار آسیب شدید شده اید برای بدنتان بکار می رود. گرما به افزایش گردش خون در بافت های آسیب دیده کمک می کند، ماهیچه ها را آرام و درد را تسکین می دهد. در کلینیک های فیزیو تراپی، بسته های داغ  در یک وسیله به نام به هم زننده آب (هیدروکولاتور) نگه داری می شوند. این یک مخزن بزرگ از آب داغ است. بسته های داغ، بسته های پارچه ای هستند که از شن  و ماسه و مخلوط سیلیس و سلیکا پرشده است. بسته های داغ، آب گرم را جذب می کنند و قبل از این که به بدنتان گذاشته شود با لباس و حوله پوشانده می شوند. بسته های داغ برای 15 تا 20 دقیقه بر روی قسمت آسیب دیده بدن نگاه داشته می شود.
اگر شما آسیب عضلانی اسکلتی یا اختلال در عملکرد داشته باشید، ممکن است دکترتان برای کمک به کاهش درد و بهبود تحرک شما را به فیزیوتراپی ارجاع دهد.علایم شما ممکن است خفیف باشند یا علائمی باشند که تحرک کارکردی تان را بشدت محدود کند. گزینه های درمانی بسیاری برای بیماران مراجعه کننده به  فیزیوتراپی وجود دارد.عوامل فیزیکی و روش ها اغلب توسط فیزیوتراپیست شما برای درمان و کمک به اهداف توان بخشی استفاده می شود. تعدادی از آنها برای کاهش درد و التهاب مورد استفاده قرار می گیرند. ممکن است تمرین برای کمک به بهبود استقامت، قدرت و گستره حرکت تجویز شود. فیزیوتراپیست شما دلیل استفاده هر روش و این که چه انتظاری از هر درمان داشته باشید را برای شما باید توضیح دهد.

13-    تمرین

تمرین یک فشار فیزیکی کنترل شده است که بهبود استقامت، قدرت و گستره حرکت برای بدن به کار می رود. تمرین فعال یا غیر فعال است. ورزش غیر فعال، شما راحت استراحت می کنید در حالی که فرد دیگری ماننده فیزیوتراپیست ،این فشار را اعمال می کند. برای مثال یکی از این نواحی عضلات عقب ران است که در آن فرد ساق پای شما را بلند می کند و عضلات عقب ران را روی ران خود فشار می دهد.
ورزش فعال، ورزشی است که شما با قدرت خود آن را انجام می دهید. پیاده روی روی تردمیل، تمرین های تقویت باسن یا تمرینات پای راست همگی از ورزش های فعال هستند .اگر شما به فیزیوتراپی در منزل، کلینیک یا بیمارستان شرکت کنید، احتمالا به نوعی ورزش مشغول می شوید که به بهبود تحرک شما کمک می کند. بارها در یک برنامه ورزشی خانگی به شما آموزش داده خواهد شد. برنامه خانگی گروهی از تمرینات هستند که توسط فیزیوتراپیست برایتان تجویز می شود که به تنهایی انجام دهید. برنامه تمرین خانگی بسیار مهم است چون به شما برای برگشتن کارکرد طبیعی کمک می کند.

14-    سونوگرافی عضلات و تاندون ها

یک روش گرما درمانی عمقی فراصوت برای درمان بسیاری از شرایط عضلانی مثل sprains, strains, or tendonitis سونوگرافی توسط فیزیوتراپیست با استفاده از دستگاه سونوگرافی انجام می شود. پروب یا اپلیکاتور صوتی به آرامی روی پوست تان فشار وارد کرده و بصورت حرکات دایره ای نزدیک محل آسیب دیده حرکت می کند. یک مقدار کم ژل استفاده تا امواج فراصوت به ماهیچه ها و پوست جذب شوند.  

15-    محرک سازی مفصل یا موبیلیزاسیون

محرک سازی مفصل زمانی اتفاق می افتد که فیزیوتراپیست شما بطور غیر فعال مفاصل بدنتان را به جهت خاصی حرکت می دهد. این به کاهش درد و بهبود تحرک کمک می کند. در حالی که ما اغلب فکر می کنیم که مفاصل ما بعنوان لولا حرکت می کنند نوعی حرکت سرخوردن هست که بین مفاصل انجام می شود. این حرکت طی عملیات مشترک افزایش می یابد .درجه ای که مفاصل شما با آن حرکت می کند به میزان فشار و جهت اعمال آن بستگی دارد.
محرک سازی مفصل یک درمان منفعل است. فیزیوتراپیست می تواند به شما تکنیک های محرک سازی مفاصلتان را آموزش دهد تا خودتان بتوانید مشکل خود را مدیریت کنید. این می تواند کمک کند به شما به عملکرد عادی برگردید و یک استراتژی برای پیشگیری از مشکلات آتی برایتان ارائه می دهد.

16-    سرما تراپی

اگر شما دچار آسیب شده باشید، به بدنتان کمپرس آب سرد گذاشته می شود که این به کاهش درد و التاب کمک می کند. معمولا یخ در مراحل حاد و اولیه آسیب مورد استفاده قرار می گیرد تا ورم اطراف بافت ها را کاهش دهد. مثل بسته های داغ، بسته های سرد هم معمولا 15 تا 20 دقیقه بکار برده می شود. باید مراقبت لازم جهت جلوگیری از آسیب پوستی ناشی از سرما بعمل آید.

سرما تراپی - کاهش التهاب-فیزیوتراپی طب نو

 

17-    ماساژ آب(ویرپول)

ماساژ آب چرخان نوعی از آب درمانی برای بهبود گردش خون است. تمیز نگاه داشتن زخم ها یا مراقبت از التهاب هاست. ماساژ آب چرخان می تواند گرم یا سرد باشد. دمای معمولی برای یک حوض ماساژ آب داغ بین 98 تا 110 درجه فارنهایت است. دمای یک حوض ماساژ آب سرد معمولا بین 50 تا 60 درجه فارنهایت است.
ماساژ آب چرخان یک موتور یا چرخاننده دارد که برای به حرکت در آمدن آب اطراف بدن که تحت درمان قرار گرفته کمک می کند. این حرکت اثر آرامبخشی دارد و همچنین می تواند در درمان زخم ها هنگام بستری شدن در تخت (زخم بستر) مورد استفاده قرار گیرد. یک جلسه ماساژ آب،شامل قرار گرفتن بدنتان در آب است در حالی که شما استراحت می کنید و آب در اطراف شما میچرخد. تمرین های آرامی را می توان برای کمک به بهبود حرکت زمانی که بدن که داخل حوض ماساژ آب است انجام داد. باید دقت کرد تا اطمینان حاصل شود که حوض ماساژ آب بیش از حد سرد یا داغ نیست زیرا افراط در دما می تواند به پوست شما در طول مدت درمان آسیب می زند.

ماساژ آب - آب درمانی-فیزیوتراپی در منزل

 

خواندن 3202 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت