مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

درمان آرنج تنیس بازان با طب سوزنی

درمان آرنج تنیس بازان با طب سوزنی


آرنج تنیس بازان یک التهاب تاندونی است که بیشتر در تنیس بازان یا افرادی که فعالیت های مشابه دارند دیده می شوند. فیزیوتراپی ، دارودرمانی و طب سوزنی از جمله ی مهم ترین روش های درمانی است. سوزن درمانی یکی از از مهم ترین روش های درمانی مکمل امروز در کنار فیزیوتراپی در منزل برای درمان بسیاری از مشکلات اسکلتی عضلانی مورد استفاده قرار می گیرد. این مقالیه توسط متخصص طب سوزنی مرکز طب نو و مطابق با دانش روز پزشکی به تحریر درآمده است تا موجب افزایش آگاهی مردم با روش های درمانی طب سوزنی شود. این مرکز در زمینه های مختلف پزشکی از جمله طب سوزنی در منزل نیز فعالیت دارد. جهت دریافت مشاوره رایگان در مورد درمان آرنج تنیس بازان و سوزن درمانی و یا فیزیوتراپی با مرکز طب نو تماس فرمایید.

 

 

آرنج تنیس بازان چیست ؟


انگشتان ما به وسیله ی عضلات طویل که در ساعد هستند خم و صاف می شوند. وقتی عضلات صاف کننده ی انگشتان یا اکستانسور های انگشتان در محل اتصال خود به قسمت خارجی ابتدای ساعد در آرنج دچار کشیدگی و التهاب می شوند موجب درد می شود. به این پدیده آرنج تنیس بازان گفته می شود که به صورت روتین با درمان فیزیوتراپی رفع می شود. این بیماری در افرادی که مچ دست خود را به صورت روزانه و تکراری خم و راست می کنند دیده می شود. قالی بافان یکی از این گروه های پرخطر برای ابتلا به آرنج تنیس بازان هستند.

طب سوزنی در منزل آرنج تنیس بازان- مرکز طب نو- فیزیوتراپی آرنج تنیس بازان

 

 

عضلات برای این که کشش خود را اعمال کنند باید از دو سر کوتاه شوند. برای این کار یک سر عضله به یک جای ثابت متصل است تا سر دیگر ماهیچه کوتاه شده و اعمال نیرو کند. اگر کار تکراری یا سنگین انجام دهیم این محل اتصال ثابت تاندون عضله دچار پارگی های ریز و التهاب و درد می شود. فیزیوتراپی آرنج تنیس بازان شامل متد های درمانی متختلف است که یکی از آن ها طب سوزنی است.

 

 

چگونه فیزیوتراپی و طب سوزنی به درمان آرنج تنیس بازان کمک می کند؟


کاهش التهاب در محل اتصال تاندون عضلات صاف کننده انگشتان و مچ به آرنج ، با دارو و فیزیوتراپی و طب سوزنی در منزل قابل انجام است. وارد شدن سوزن ها به بافت تاندونی میتواند موجب آزاد شدن فاکتورهای افزاینده جریان خون و عوامل ترمیمی طبیعی بدن شود. این کار از طریق ایجاد زخم و آسیب بافتی بسیار ناچیز انجام می شود. همان طور که گفته شد در این روش سیستم ترمیمی و ایمنی بدن با یک هشدار آسیب مواجه شده و به محل اعزام می شود. با این کار اثر طب سوزنی اجرا شده و موجب کاهش درد و تورم و قرمزی تاندون می شود.
روش دیگر درمان، زمانی است که آرنج تنیس بازان دچار حالت مزمن و تشدید یافته است که به فیزیوتراپی و طب سوزنی پاسخ نمی دهد. در این حالت از گچ گیری دست برای ثابت کردن تاندون ها بهره می برند. اما بعد از باز کردن دست از گچ گیری، باز هم برای رفع عوارض بی حرکتی، انجام طب سوزنی آرنج و تمرینات فیزیوتراپی لازم است.

طب سوزنی در آرنج تنیس بازان چه عوارضی دارد؟

انجام سوزن درمانی در کنار فیزیوتراپی در منزل یک روش علمی است که نیازمند دانش آکادمیک دانشگاهی است. در صورتی که طب سوزنی توسط افراد عادی انجام شود علاوه براین که درمان بهینه نخواهد بود، ممکن است آسیب به اعصاب و فلج شدگی مچ دست در اثر آسیب به عصب رادیال اتفاق بیوفتد. بنابراین برای دریافت خدمات پزکش از جمله فیزیوتراپی در منزل حتما کارت نظام پزشکی را متخصص فیزیوتراپی خود مطالبه کنید. این روال حق بیمار و وظیفه ی درمانگر است. اثرات جانبی خاصی برای طب سوزنی مطرح نیست زیرا این کار توسط فیزیوتراپیست که سالها به صورت تئوری و عملی آناتومی و فیزیوپاتولوژی بدن و درد و التهاب را مطالعه کرده یک امر معمول است. سوزن های مورد استفاده بسیار کم قطر بود و طول مناسب آن توسط متخصص طب سوزنی تعیین می گردد بنابراین نگران درد نباشید.

زمان درمان آرنج تنیس بازان با طب فیزیوتراپی و طب سوزنی


وقتی فرد به این بیماری دچار می شود باید فعالت دست خود را محدود کند. برای این کار می توان از آتل های ثابت کننده مچ دست استفاده کرد. به طور معمول وقتی فرد اصول مختلف درمان را رعایت کرده و با مصرف داروهای ضد التهابی و انجام فیزیوتراپی به درمان اقدام کند حدود ۴ الی ۶ هفته برای درمان زمان خواهد داشت. انجام طب سوزنی آرنج تنیس بازان موحب کاهش این زمان خواهد شد. روش های دیگر فیزیوتراپی مثل لیزردرمانی و اولتراسوند نیز برای بهبود درمان اثر گزار خواهد بود. جهت اطلاعات بیشتر با مرکز طب نو تماس فرمایید تا از مشاوره رایگان متخصصین ما بهره مند شوید.

خواندن 24 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت