مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

درمان خارپاشنه و التهاب فاشیای کف پا

خارپاشنه و التهاب فاشیای کف پا چیست

تجمع کلسیم در زیر استخوان پاشنه منجر به ایجاد ضایعه استخوانی تیزی می شود که خارپاشنه نام دارد. خار پاشنه در کلیشه رادیوگرافی مشخص است، وجود آن کم کم می تواند التهاب فاشیای کف پا ( فاشیا پلنتار ) را هم ایجاد کند. با ایجاد التهاب در فاشیای پلنتار درد زیادی در محل پاشنه پا و کف پا ایجاد می شود. اگرچه اغلب دردناک نیست ولی در صورتی که منجر به التهاب فاشیای کف پا شود و تجمع کلسیم در نقطه اتصال بافت پیوندی فاشیا به استخوان پاشنه افزایش یابد، بیمار درد بسیار شدیدی  احساس می کند. در این شرایط باید، بیمار فیزیوتراپی در منزل را آغاز کند و کفشش را طبق توصیه فیزیوتراپیستش اصلاح کند.

چه عواملی منجر به تشکیل خار پاشنه می شود

 

عوامل تشکیل دهنده خار پاشنه - فیزیوتراپیست در منزل tebbeno

 

خارپاشنه زمانی ایجاد می شود که کلسیم اضافی در محل اتصال فاشیای کف پا به استخوان پاشنه ( کالکانیوس ) تجمع یابد و این فرایندی است که چند ماه طول می کشد. این عارضه معمولا بعد از کشیدگی ها، پارگی ها، آسیب های عضلات و رباط های مربوط به استخوان پاشنه پا ایجاد می شود. ترمیم های متعدد این آسیب ها منجر به فیبروزه شدن بافت پیوندی و تجمع کلسیم در محل می شود. خار پاشنه در ورزشکاران حرفه ای که عضلات و رباط هایشان در اثر دویدن های سریع و پریدن آسیب دیده است بیشتر دیده می شود.
طب نو برای شما و تمامی افرادی که با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند، فیزیوتراپی در منزل را در نظر گرفته است و شما تنها با یک تماس می توانید فیزیوتراپیست را به محل کار و یا منزل خود بیاورید.

مواردی که در ارتباط با خارپاشنه نباید انجام دهید

 

مواردی که در مورد خارپاشنه نباید انجام شود - فیزیوتراپی در منزل - فیزیوتراپیست

 

-پیاده روی های طولانی مدت و ورزش هایی که اصلی ترین استرس و فشارشان روی استخوان پاشنه پا، رباط ها و عضلات اطراف آن است .
-دویدن و پریدن روی سطوح سفت.
-استفاده از کفش هایی که قوس کف پا را حمایت نمی کنند و فاشیای کف پا را تحت فشار قرار می دهند و از حالت طبیعی خارج می کنند.
-افزایش وزن و چاقی.
دیابت، استفاده نکردن از پدهای طبی مناسب در کفش، پوشیدن کفش های پاشنه بلند و ... منجر به آسیب و التهاب فاشیای کف پا و متعاقب آن ایجاد درد ناشی از خار پاشنه می شود.

درمقاله بعدی با انواع روش های درمانی التهاب فاشیای کف پا و صافی کف پا آشنا خواهید شد.

 

خواندن 496 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت