مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

درمان خار پاشنه با طب سوزنی

طب سوزنی در منزل و درمان خار پاشنه


خار پاشنه یکی از مشکلات نسبتا معمول است که بیماران برای فیزیوتراپی در منزل یا کلینیک جهت درمان آن اقدام می کنند. فیزیوتراپی خار پاشنه با توجه به علل و شدت و حدت آن می تواند توسط ابزارهای مختلف درمانی انجام شود. طب سوزنی خار پاشنه یکی از مهمترین بخش های درمان ان است که توسط فیزیوتراپیست انجام می شود. در این مقاله قصد داریم شما را با علل و روش های فیزیوتراپی خار پاشنه از جمله طب سوزنی در منزل یا کلینیک آشنا کنیم. این مطالب توسط متخصصین فیزیوتراپی مرکز طب نو و مطابق با دانش علمی روز تهیه تودوین شده است. لطفا پس از مطالعه ، آن را در اختیار عزیزان خود قرار دهید.

 

 


خار پاشنه چیست؟


مطابق شکل زیر استخوان پاشنه یا کالکانئوس توسط یک فشیا یا نیام پهن و نسبتا طویل به انگشتان می متصل است. این فاشیا در محل اتصال خود به استخوان پاشنه قطور است. دقیقا در این محل مشکلاتی به وجود می آید که ما می خواهیم روش درمان خار پاشنه با طب سوزنی را توضیح دهیم. این فاشیا قوس کف پا را تشکیل می دهد. ممکن این غلاف بنا به دلایل زیر دچار کشیدگی بیش از حد شود:

  • صافی کف پا
  • قوس بیش از حد کف پا
  • استفاده از کفش های نامناسب
  • فعالیت های نادرست یا بیش از حد به صورت سرپا

طب سوزنی در منزل برای خار پاشنه

هنگامی که در طولانی مدت این فاشیا کشیده شود موجب پارگی های ریز در محل اتصال ان به استخوان پاشنه رخ می دهد. بعد از این اتفاق پروسه ی ترمیم و التهابی بدن شروع شده و با روسب کلسیم در آن محل درد شدید به وجود می آید. درد خار پاشنه با فعالیت سرپایی تشدید شده و با استراحت بهبود می یابد. فیزیوتراپی خار پاشنه در کنار استراحت و استفاده از کفش و کفی مناسب موجب رفع آن خواهد شد. فیزیوتراپیست می تواند توسط روش ها و ابزارهای مختلف مثل شاک ویو درمانی و طب سوزنی این مشکل را درمان کند.

 

 


فیزیوتراپی و طب سوزنی خار پاشنه


برای درمان این بیماری در ابتدا عکس ساده رادیولوژی به صورت نیمرخ کف پا تهیه می شود. قبل از شروع فیزیوتراپی باید به مقدار رسوب کسیم یا وجود التهاب در ناحیه از طریق عکس رادیولوژی دقت کرد. مورد بعدی که فیزیوتراپیست به آن توجه می کند قوس کف پا است. این قوس به صورت صافی کف پا ، نرمال ، قوس افزایش یافته در افراد ممکن است دیده شود. فیزیوتراپی خار پاشنه در هرکدام از این سه حالت قوس متفاوت است. بنا براین در مورد انجام طب سوزنی در منزل یا کلینیک برای خار پاشنه نیز لازم است فیزیوتراپیست تصمیم بگیرد.
گاها برای کاهش التهاب در محل اتصال غلاف کف پا به پاشنه تزریق کورتون با هدف سرکوب التهاب انجام می شود اما این روش اثرات موقتی داشته و بعد از مدتی عود مجدد خار پاشنه حتمی است. در مواردی فیزیوتراپیست با استفاده از دستگاه شک ویو برای درمان خار پاشنه بهره می برد. این وسیله با وارد کردن ضربات مکانیکی صوتی موجب افزایش خون رسانی محل و جذب موارد جمع شده در آن نقطه می شود.

 

 


اثر طب سوزنی بر خار پاشنه


درد خار پاشنه مزمن بوده و حتی ممکن است فرد مجبور به استفاده از خدمات فیزیوتراپی در منزل باشد. سوزن های مورد استفاده یک بار مصرف و استریل هستند. با توجه به نحوه ی درگیری و عمق بافت باید طول سوزن ها توسط فیزیوتراپیست به درستی انتخاب شود. پروسه التهابی و درد کف پا ممکن است موجب چسبندگی یا تورم آن ناحیه شود که به کمک این ابزار می توان ان ها را رفع کرد. اثر طب سوزنی بر روی عضلات کف پا و همچنین محل رسوب کسلیم به کرات توسط محقیقن حوزه سلامت بررسی و مورد راستی آزمایی گرفته است. با این ابزار، درمانگر تلاش می کند التهاب و درد و گرفتگی عضلات کف پا را کاهش دهد. قطعا انجام تمرینات فیزیوتراپی و دارودرمانی در کنار طب سوزنی خار پاشه بسیار مفید و اثر بخش خواهد بود. اما با توجه به این که هر فرد شرایط منحصر به فرد در هر بیماری را دارد ، بنابراین لازم است روش و متد درمانی خار پاشنه برای هرکس مخصوص خود باشد.

جهت دریافت مشاوره رایگان و معاینات تکمیلی و انجام فیزیوتراپی و طب سوزنی خار پاشنه با مرکز طب نو تماس فرمایید.

خواندن 1381 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت