مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

درمان درد سیاتیک با فیزیوتراپی و کاردرمانی

درمان درد سیاتیک با فیزیوتراپی و کاردرمانی


درد سیاتیک از جمله عارضه های شایع می باشد که به دلایل مختلفی از جمله فشار وارد شدن یا تحریک شدن عصب سیاتیک رخ می دهد و به عنوان یکی از شایع ترین دلیل های درد در ناحیه کمر و پا می باشد.

برای تسکین چنین درد هایی بهترین راه استفاده از فیزیوتراپی در منزل و کاردرمانی در منزل می باشد که یک متخصص مجرب با بهترین دستگاه های به روز دنیا در خانه حضور پیدا کند و به معالجه و مداوای بیمار بپردازد.

درد سیاتیک چه مشکلاتی را برای زندگی بیمار به وجود می آورد


عصب سیاتیک یکی از بلند ترین عصب های بدن می باشد که قسمت انتهایی ستون فقرات تا بخش انتهایی پا را تشکیل می دهد. عامل های مختلفی وجود دارد که باعث بروز این درد می شود که این عوارض می تواند کاملا خفیف رخ دهد که در چنین شرایطی مشکلی برای فرد به وجود نمی آید اما اگر شدید باشد می تواند سبب خانه نشین شدن و از کار افتادن شخص شود.

درد سیاتیک به صورت تدریجی زیاد می شود و حتی می تواند در هنگام فعالیت های روزمره یا حتی در موقع سرفه و عطسه بیمار را مورد اذیت قرار دهد. این عوارض اگر شدید نباشد تنها به یکی از پا ها و اندام های تحتانی منتقل می شود اما در غیر این صورت باعث بی اختیاری مدفوع و ادرار شده و عملکرد های مناسب مثانه و روده ها را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

تنها و کار آمد ترین راه برای خلاصی از چنین درد هایی که کاملا زندگی را مختل کرده است، کاردرمانی در منزل و فیزیوتراپی در منزل می باشد که بیمار به راحتی در منزل به استراحت خود بپردازد و پزشک مجرب او را ویزیت کرده و به معالجه وی بپردازد.

چه عواملی سبب بروز درد سیاتیک می شود


از جمله عوامل شایعی که باعث بروز درد سیاتیک می شود، بیرون زدگی دیسک بین مهره ای و تخریب شدن آن ها در بخش های انتهایی ستون فقرات گزارش شده است زیرا که به عصب سیاتیک فشار وارد می کند.

از دیگر دلایل می توان گفت که اگر در قسمتی از مهره های موجود در کمر تنگی کانال نخاعی رخ دهد، تومور های نخاعی وجود داشته باشند، لغزیدن مهره ها بر روی یک دیگر یعنی اسپوندیلولیستزی اتفاق افتد، سندرم پیریفورمیس رخ دهد و یا شخص در اثر اتفاقاتی ناگهانی به مانند تصادف و یا پرت شدن از بلندی که سبب آسیب دیدن ستون فقرات وی می شود، در چنین شرایطی و مانند این ها احتمال بروز درد سیاتیک وجود دارد.

علائمی دیگری وجود دارد که بروز درد سیاتیک را نشان می دهد و اهمیت استفاده از فیزیوتراپی در منزل و کاردرمانی در منزل را به وضوح بیشتری بیان می کند، از جمله فرد احساس درد های تیر کشنده و همچنین سوزشی مانند در کمر خود دارد و گاهی این درد ها به لگن و پا ها نیز منتقل می شود و در سطح بدن انتشار می یابد. بیمار در چنین شرایطی احساس بی حسی و ضعف های زیادی در اندام های تحتانی خود دارد و در عملکرد آن ها دچار اختلال می شود زیرا که شاهد درد های زیادی است، همچنین حس ضعف در زانو در بسیاری از افراد دیده شده است. اشخاص در چنین شرایطی قادر به حرکت نیستند و به دیگران وابسته می باشند که جا به جایی آن ها کار بسیار سختی است.

کاردرمانی و فیزیوتراپی چگونه درد سیاتیک را مداوا می کند


کاردرمانی در منزل و فیزیوتراپی در منزل و همچنین در مرکز های درمانی پزشکی، از جمله موثر ترین راه ها برای مداوای درد سیاتیک شناخته شده اند.

فیزیوتراپیست برای چنین بیمارانی از روش های درمانی مانند منوال تراپی، تمرین درمانی، سوزن خشک، لیزر تراپی و کایروپراکتیک استفاده می کند تا به بهبود هر چه سریع وی کمک کند. درمانگر با توجه به شرایط بیمار و با آگاهی از میزان درد او، تزریق داروهای استروئیدی در فضای اپیدورال را تجویز می کند. افراد مبتلا به این عوارض باید زیر نظر معالجه گر خود به انجام فعالیت ها و حرکات ورزشی به صورت منظم بپردازند تا مشکلات به وجود آمده در زندگی آن ها کاهش یابد.

بیماران باید حتما برای تسکین خود چندین مدت طبق نظر فیزیوتراپیست به استراحت مطلق بپردازند تا فشاری که به عصب سیاتیک وارد شده است بهبود یابد. افراد می توانند برای کم کردن درد های خود از کمپرس آب گرم استفاده نمایند. همچنین استفاده از دارو های مسکن و ضد التهاب ناپروکسن یا ایبوپرفن و نیز استفاده از دارو هایی که برای شل کردن عضلات هستند می تواند در تسکین درد های این عارضه موثر واقع شود.

در چه صورت برای درمان درد سیاتیک نیاز به عمل جراحی است


در مواردی که شخص با هیچ یک از روش های ذکر شده بهبود نیافت، بیمار باید حتما جراحی شود. در انجام عمل جراحی فشاری که بر روی عصب های سیاتیک به وجود آمده است برداشته می شود و بعد از عمل جراحی به منظور کاهش عوارض و بهبود سریع تر فرد باید کاردرمانی در منزل و فیزیوتراپی در منزل صورت گیرد که با جا به جایی مکرر، بیمار مجدد آسیب نبیند.

 

خواندن 464 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت