مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

درمان گرفتگی عضله با طب سوزنی

درمان گرفتگی عضلات و طب سوزنی در منزل


گرفتگی عضلات یک مقوله دقیق و تعریف شده است که بصورت عامیانه رگ به رگ شدن یا تیر کشیدن رگ نیز گفته می شود. درمان گرفتگی عضلات با روش های فیزیوتراپی در منزل یا کلینیک انجام می شود. فیزیوتراپیست با انجام معاینات لازم درد و کوتاهی عضلات فرد را تشخیص می دهد. ممکن است درمانگر از تمرنات مختلف ، کشس ها و یا ابزارهای دیگر درمانی بهره جوید. یکی از این ابزار ها طب سوزنی است. در این مجال می خواهیم در مورد تعریف گرفتگی عضلات و علت و درمان آن صحبت کنیم. این مقاله توسط تیم درد و فیزیوتراپی مرکز طب نو و براساس آخرین دستاوردهای علم پزشکی روز نگارش شده است. جهت انجام طب سوزنی در منزل یا کلینیک و دریافت مشاوره رایگان با ما تماس فرمایید. جهت افزایش آگاهی دوستان این صفحه را در اختیار آنها قرار دهید.

 

 

گرفتگی عضلات چیست و چگونه با طب سوزنی و فیزیوتراپی درمان می شود؟


عضلات از رشته های ریز یا فایبرها ساخته شده اند که به صورت موازی در کنار هم قرار گرفته و ماهیچه را به وجود می آورند. ه‍رگونه درد و آسیب موضعی و ناگهانی در یک نقطه موجب حالت تدافعی بدن در جهت دفاع از بدن می شود. فرد بدون داشتن اراده با حس درد بصورت غیرارادی عضلات ناحیه آسیب دیده خود را سفت و منقبض می کند. به این حالت گرفتگی عضله یا اسپاسم عضله می گویند.
درمان گرفتگی عضله با دارو و فیزیوتراپی امکان پذیر است. در صورت عدم درمان گرفتگی عضلات، ممکن است موجب تشدید درد و عوارض جانبی مثل آسیب مفصلی و یا افتادن شود. یکی از ابزارهای فیزیوتراپی برای کاهش اسپاسم یا گرفتگی عضله استفاده از طب سوزنی است. ممکن است گرفتگی عضله به علت حرکات ناگهانی و بدون گرم کردن اتفاق بیوفتد. عامل دیگر گرفتگی عضلات حرکات سنگین و بیش از حد عضله است. فردی که بصورت ناکهانی یک وزنه بلند می کند و احساس درد و جمع شدگی در پشت ساق پا حس می کند. این همان گرفتگی عضله یا اسپاسم عضلانی است. کشش و اعمال گرما و داروهای شل کننده و فیزیوتراپی و طب سوزنی موحب کاهش درد و اسپاسم عضله شده و از روش های متداول درمان هستند.

 طب سوزنی در منزل گرفتگی عضله-مرکز طب نو- فیزیوتراپی در منزل گرفتگی ماهیچه

 

نقش طب سوزنی و فیزیوتراپی در درمان گرفتگی عضلات


طب سوزنی یک روش عالی و بی نظیر برای درمان گرفتگی عضلات است. در این روش سوزهای بسیار کم قطر و با طول خاص وارد بافت عضله می شود. برای انجام این کار باید از افراد متخصص فیزیوتراپی که دانش کافی در زمینه ساختار بدن و آسیب و درد و همچنین روش های درمان دارد. انجام طب سوزنی در منزل توسط افراد ناشی و فاقد صلاحیت موجب خسارت های جانی خواهد شد.
ورود سوزن به داخل بافت موجب ایجاد آسیب بافتی بسیار کم شده و این آسیب دقیقا نقطه آغاز درمان است. آزاد شدن مواد ضد درد و شل کننده طبیعی از بافت آسیب دیده موجب عیان شدن اثرات درمانی و رفع گرفتگی عضلات می شود. نقاط خاصی در عضله ممکن است به صورت گره های عضلانی وجود داشته باشد که به آنها نقاط ماشه ای می گویند. فیزیوتراپی نقاط ماشه ای با طب سوزنی در منزل بسیار نتیجه بخش است زیرا طب سوزنی بهترین دسترسی به نقاط ماشه ای را فراهم می کند.فیزیوتراپی گرفتگی عضلات در بسیاری از مشکلات یکی از مراحل درمان مشکل اصلی به شمار می رود. فیزیوتراپیست ها به صورت گسترده از طب سوزنی استفاده می کنند.

 

 

 

گرفتگی کدام عضلات با طب سوزنی و فیزیوتراپی درمان می شود؟


عضلا در نقاط مختلف بدن به علت های متخلف دچار گرفتگی شده و باعث درد و سایر مشکلات می شود. مرجعه به کلینیک یا فیزیوتراپی در منزل جهت رفع اسپاسم یا گرفتگی ماهیچه اولین قدم برای درمان است. ممکن است فیزیوتراپیست در کنار انجام روش ها و تکنیک های خاص ، تصمیم به استفاده از طب سوزنی کند.
در افرادی که فعالیت کاری مرتبط با گردن دارند و دردهای مزمن گردنی را تحربه می کنند گرفتگی عضلات می تواند منشا اصلی درد باشد. دندانپزشکان ، خیاط ها، تعمیرکاران موبایل و کامپیوتر و افرادی که به صورت طولانی مدت با وضعیت سرپایین مطالعه می کنند در معرض کوتاهی و گرفتگی عضلات می شوند. طب سوزنی در این طیف بسیار سودمند است. این افراد با مراجعه به کلینیک یا حین فیزیوتراپی در منزل از درد و سفتی و خشکی ناحیه گردن شکایت کرده و می گویند با استراحت و گرما به صورت موقتی بهبود پیدا می کند.
گرفتگی عضلات شانه در ورزشکاران بدنسازی ، تنیس بازان و نقاشان ساختمانی و بانوان خانه دار بسیار شایع است. این افراد در هنگام خواب به پهلو در شانه درد را تجربه می کنند. در این افراد فیزیوتراپی شانه به همراه طب سوزنی و تمرینات لازم و رعایت نکات مهم بسیار مهم است.
گرقتگی عضلات کمر و افرادی که دیسک کمر داشته و یا فعایت های ناگهانی و بلند کردن اجسام سنگین ، دیده می شود. عضلات فیله ای کمری با گرفتگی خود موجب افزایش فشار بر روی دیسک شده و درد تشدید می شود. طب سوزنی موجب کاهش اسپاسم عضلات کمری و در نتیجه کاهش فشار بر روی دیسک بین مهره ای و ریشه های اعصاب نخاعی می شود. فیزیوتراپیست از سایر روش های تعدیل درد و کاهش سفتی عضلات نیز استفاده خواهد کرد.
در پایان لازم است مجددا یادآور شود که انجام طب سوزنی توسط فیزیوتراپیست در منزل یا کلینیک بوده و حتما از درمانگر خود کارت نظام پزشکی دریافت کنید تا در دام افراد سودجو گرفتار نشوید. جهت دریافت مشاوره ی رایگان در مورد گرفتگی عضلات  و سایر مشکلاتتان با مرکز طب نو تماس فرمایید.

خواندن 5665 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت