مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

در رفتگی شانه و فیزیوتراپی بعد از آن

فیزیوتراپی بعد از در رفتگی شانه

مفصل شانه برخلاف پیچیدگی که دارد بسیار مستعد در رفتگی است. ساختار آن به این صورت است که از یک گوی ( سر استخوان بازو) و کاسه ( فرو رفتگی استخوان کتف) تشکیل شده است. با توجه به شکل، ثبات استخوان بازو در فرورفتگی کم عمق استخوان کتف بسیار کم است. اما ساختار هایی وجود دارند که ثبات مفصل را افزایش می دهند مثل عضلات، تاندونِ عضلات، رباط ها و کپسول در برگیرنده مفصل.

 

شانه در رفته - درمان با  فیزیوتراپی در منزل طب نو

 

هر گونه جا به جایی گوی را از گودی استخوان کتف، در رفتگی می گوییم. در بین عناصر ثبات بخش شانه نقش عضلات در شانه بسیار برجسته است. در صورتی که هر کدام از این عناصر به خوبی نقش خود را ایفا نکنند در اصطلاح شانه را بی ثبات یا شل می نامند. از بین عناصر ثبات بخش شانه فقط می توان نقش عضلات را به وسیله فیزیوتراپی تقویت کرد تا نقص عملکردی سایر عناصر جبران شود. گاها بعد از در رفتگی و جا اندازی و یا حتی بعد از جراحی انجام شده، انجام این روند درمانی جهت ترمیم ساختار های آسیب دیده بسیار ضروری می شود.

اگر دچار مشکلاتی در شانه خود شده اید، نگران نباشید، ما در مرکز خدمات در منزل طب نو هر آن چه را که برای انجام فیزیوتراپی در منزل نیاز دارید فراهم کرده ایم تا با خاطر آسوده و بدون جا به جایی در سطح شلوغ و خطرآفرین تهران، بتوانید بهترین معالجه اثر بخش را در خانه خود تجربه کنید.

گاها بدون دلیل و با انجام حرکات ساده مفصل شانه در می رود. اکثر در رفتگی های شانه بر اثر فشار یا ضربه از پشت یا جانب رخ می دهند. افتادن روی دست باز و کشده نیز در رفتگی را به وجود می آورد. بعضی افراد بصورت مادر زادی دارای ساختار های استخوانی مستعد در رفتگی هستند مثل نرمی غضروف و رباط های مفصلی یا قرار گیری نامناسب رباط و تاندون ها که این افراد در صورت عدم درمان کاندید جراحی هستند.

شروع فیزیوتراپی بعد از جراحی

بعد از جراحی یا جا اندازی باید بازو و ساعد توسط اسلینگ ( آویز پارچه ای ) ثابت و بی حرکت شود. پزشک بعد از طی چند روز شما را به فیزیوتراپی ارجاع خواهد داد. در این مرحله هدف از این کار کاهش التهاب و درد و حرکت دادن مفصل به صورت هدفمند جهت جلوگیری از عارضه شانه منجمد است. همچنین پزشک توصیه ها و نکات لازم را برای فیزیوتراپیست نسخه خواهد کرد.

مرکز توانبخشی طب نو خدمات فیزیوتراپی در منزل را برای چنین بیمارانی با استفاده از دستگاه هایی که لازم می باشد، فراهم کرده است تا با انجام این کار بتواند به روند معالجه سریع بیماران کمک کند.

در اولین جلسه فیزیوتراپی ارزیابی اولیه شامل سوالاتی در مورد آسیب وارده، مقدار درد و توانایی شما در حرکت دادن شانه و سایر مشکلات انجام می گیرد. همچنین درمانگر شما مقدار دامنه حرکتی دردناک و غیر دردناک شانه و مقدار قدرت شانه را اندازه گیری و به همراه سایر اطلاعات ارزیابی ثبت خواهد کرد تا بعدا به عنوان یه مقیاس برای میزان بهبودی شما مورد استفاده قرار دهد. وظیفه دیگری که معالجه گر دارد، تعیین اهداف درمانی قابل تحقق و برنامه ریزی برای دستیابی به آنهاست. این کار باعث برانگیختن انگیزه شما شده و مسیر هموار می شود.

اهداف درمانی فیزیوتراپی

به منظور بازگشت شانه به عملکرد طبیعی، فیزیوتراپیست اهداف زیر را دنبال می کند :

  • کاهش درد: در کنار درد ممکن است تورم و کبودی نیز مطرح باشد که باید با توجه به شرایط از سرما درمانی یا گرما درمانی برای کاهش درد و التهاب استفاده کرد. در مواقع لزوم ممکن است درمانگر از امواج فراصوت ( اولتراسوند ) و جریان های تحریکی الکتریکی استفاده کند. ماساژ، تیپ ( باند های چسبی ) ، طب سوزنی جز ابزار های مفید دیگر هستند که ممکن است انجام شوند.
  • دامنه حرکتی: ممکن است به خاطر درد و تورم محدوده حرکتی که شما می توانید شانه خود را حرکت دهید کاهش یافته باشد. این محدودیت به دلیل سفت شدن ( اسپاسم ) عضلات اطراف شانه است. با مها درد این سفتی نیز کمتر خواهد شد. اما در کنار کاهش درد، حرکت دادن شانه به صورت غیرفعال ( توسط فیزیوتراپیست) ضروریست تا عضلات کشیده شده و شل شوند. نحوه کشش صحیح و بی خطر این عضلات مستلزم دانش و مهارت است که معالجه گر علاوه بر انجام آن کار، آموزش های لازم را برای حرکت دادن و کشش عضلات در خانه به شما خواهد آموخت. طی جلسات فیزیوتراپی در منزل این آموزش ها به افراد خانواده نیز انتقال داده خواهد شد.
     
    اهداف انجام فیزیوتراپی در منزل با طب نو - پزشک در خانه
     
  • افزایش قدرت شانه: با توجه به نقش عضلات در حفظ ثبات مفصل در برابر در رفتگی و آسیب ها، بازیابی قدرت عضلات اطراف شانه بسیار حیاتی است. افزایش قدرت علاوه بر ایجاد ثبات لازم، انجام بهتر عملکرد های لازم شانه را میسر خواهد کرد. این عضلات شامل چرخاننده (روتاتور کاف)، عضله دو سر و سه سر و عضلات نگه دارنده کتف بر روی دنده ها می شود. ممکن است عضلات اطراف شانه شما در زمان مناسب وارد عمل نشوند. تمرینات تخصصی مربوطه باید با توجه به شرایط هر فرد طراحی و با کمک فیزیوتراپیست اجرا شوند.

افرادی هستند که به دلیل درد زیاد قادر به رفت و آمد و طی جلسات درمانی خود در مرکز های توانبخشی نمی باشند و این موضوع سبب می شود که جلسه های درمانی را مرتب پیگیری نکنند. اما نگران نباشید زیرا که متخصصان مجرب طب نو برای ارائه خدمات لازم برای انجام فیزیوتراپی در منزل آماده خدمت رسانی به شما می باشند.

 

خواندن 135 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت