مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

دستگاه سی پی ام و نقش آن در فیزیوتراپی

دستگاه CPM و تاثیر آن در فیزیوتراپی

سی پی ام مخخف حرکت غیرفعال مداوم (continuous passive motion) است. دستگاه CPM دستگاهی است که برای حرکت مفصل استفاده می‌شود بدون این که بیمار تلاشی برای آن انجام دهد. این دستگاه برای مفاصلی چون سانه و لگن و زانو بعد از جراحی ها کاربرد دارد.
دستگاه سی پی ام معمولا برای مفصل زانو استفاده می‌شود. این دستگاه دارای موتوری است که مفصل را در درجات مختلفی به سمت عقب و جلو خم می‌کند. میزان حرکت CPM  می‌تواند تنظیم شود. این حرکت آهسته و مداوم مفصل باعث کاهش تورم، درد و سفت شدگی مفصل شده و عوارض احتمالی بعد از جراحی را به حداقل می رساند.
دستگاه های سی پی ام اغلب بعد از جراحی زانو مانند عمل تعویض مفصل زانو به کار گرفته می‌شوند. اثر بخشی این وسیله مورد بحث است، زیرا این دستگاه ها نتایج بهتری نسبت به عمل های جراحی استاندارد نشان نداده اند.

آیا CPM خوب است یا بد؟

بازگشت قابلیت حرکتی مفصل پس از جراحی می‌تواند یک چالش مهم باشد. سفت شدن مفصل می‌تواند پیچیدگی ای باشد که نتایج جراحی را محدود کرده و سبب درد شود. بعد از جراحی تعویض مفصل زانو، بازسازی ACL و جراحی شانه منجمد، سفت شدن مفصل می‌تواند یک پیچیدگی مهم باشد. بنابراین برخی جراح ها از سی پی ام استفاده می‌کنند تا از تشکیل بافت اسکار پیشگیری کرده و حرکت مفصل را بهبود بخشند.

 

آیا CPM خوب است یا بد - فیزیوتراپی در منزل دکتر جعفر پور


در استفاده از سی پی ام موارد منفی احتمالی نیز وجود دارد و بنابراین جراح ممکن است برای بهبود حرکت مفصل از سایر روش ها استفاده کند. یکی از موارد منفی این است که دستگاه به صورت غیر فعال کار می‌کند و بیمار برای بهبودی خود نقش فعالی ایفا نمی‌کند. از فواید این که خود بیمار مفصل خود را خم کند این است که بیمار در امر تحرک پیشرفت می‌کند و نیز عضلات اطراف مفصل را درگیر کرده و سبب توانبخشی آن ها می‌شود که این کار بیشتر در انجام فیزیوتراپی در منزل بدون دستگاه امکان پذیر است.

آیا باید از این دستگاه استفاده کنید؟

در بیشتر موارد CPM بخشی از بهبودی پس از جراحی نیست. در شرایطی که بیماران  قادر به انجام درمان های فیزیکی فعال نیستند، سی پی ام ابزاری مفید برای توانبخشی پس از جراحی در این بیماران است.
باید تاکید شود که میانگین بهبودی بیماران پس از جراحی هایی مانند بازسازی ACL یا تعویض مفصل زانو در صورتی که از سی پی ام استفاده کنند بهتر نمی‌شود.
ممکن است شرایطی وجود داشته باشند که اوضاع را متفاوت کنند. اگر نگران هستید که حرکت مفصل شما به اندازه ای که انتظار داشتید بهبود نیافته است از جراح خود سوال کنید، شاید دستگاه CPM برای بهبودی تان بهتر باشد.

 

خواندن 724 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت