مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

دستگاه cpm پس از تعویض مفصل زانو

دستگاه سی پی ام بعد از تعویض مفصل زانو

سی پی ام که حرکت غیر فعال مداوم نیز گفته می‌شود، دستگاهی است که برای خم و راست کردن آهسته مفصل زانو استفاده می‌شود. دستگاه CPM می‌تواند بعد از جراحی برای خم شدن آهسته مفصل زانو استفاده شود. تفکر اولیه این بود که سی پی ام باید حرکت زانو را بعد از عمل تعویض مفصل زانو مانند سایر روش‌ها بهبود بخشد و مشکل سفت شدن مفصل بعد از تعویض مفصل یا جراحی را حل کند. با گذاشتن زانو در این دستگاه بلافاصله بعد از جراحی، بافت اسکار نباید تشکیل شده و سفتی زانو ایجاد نشود.این دستگاه نقش مهمی در فیزیوتراپی زانو بعد از اعمال جراحی دارد.
تا سال‌ها دستگاه‌های سی پی ام یک پیشرفت درمانی بودند که می‌توانستند از پیچیدگی‌های بعد از عمل مفصل زانو پیشگیری کنند. بلافاصله بعد از جراحی و گذاشتن مفصل زانو در این دستگاه، هدف، اصلاح  کیفیت حرکت و در نهایت تسریع روند بهبودی است. دستگاه‌های CPM به طور معمول بعد از عمل های جراحی مختلفی به خصوص تعویض مفصل زانو استفاده می‌شوند.
سفت شدن زانو بعد از عمل تعویض مفصل زانو می‌تواند یک عوارض جدی و مهم باشد و یکی از معمول ترین دلایلی است که افراد از عمل جراحی تعویض مفصل زانو رضایت نداشته باشند. اگر چه 90 درصد افراد از نتایج عمل تعویض مفصل زانو رضایت دارند اما عوارضی وجود دارند که می‌توانند رخ داده و دلیلی بر عدم رضایت افراد از نتایج جراحی شان باشند. یکی از این مشکلات می‌تواند سفت شدن مفصل زانو باشد.

آخرین پیشرفت های استفاده از این دستگاه

مطالعات زیادی درباره استفاده از CPM به دنبال عمل تعویض مفصل زانو و بازسازی ACL تحقیق کرده‌اند. تقریبا در همه مطالعات نتایج مشابه بوده‌اند: در روزها و هفته‌های اول پس از جراحی اثرات خوبی وجود داشته اما بعد از حدود 6 هفته تفاوتی در حرکت زانو ایجاد نمی‌شود. تفاوتی در استفاده یا عدم استفاده از سی پی ام وجود نداشته و در نهایت نتایج مشابه خواهد بود.

 

آخرین پیشرفت های استفاده از این دستگاه - فیزیوتراپی در منزل - طب نو

 

جراحی زانو در 50  سال گذشته راه درازی را پیموده است. جراحان ارتوپدی همیشه به دنبال راه هایی برای بهبود نتایج این عمل بوده اند. یکی از مشکلات ثابت در این جراحی، سفت شدن مفصل است. زانو ها بیشتر با این مشکل درگیر هستند زیرا برای برگشت و بهبود فعالیت، ما به حرکت عالی در زانو هایمان وابسته هستیم. حرکت غیرفعال مداوم یا سی پی ام برای شروع حرکت زانو ها در اولین فرصت بعد از جراحی و کاهش سفت شدن زانو پس از طراحی شده است.

مزیت استفاده از این دستگاه چیست

 بیمارانی که به دنبال عمل جراحی علاوه بر بهره بردن از خدمات فیزیوتراپی در منزل، از چنین دستگاهی استفاده کرده اند، در ابتدا در حرکات خود بهبودی دارند که نسبت به آن‌هایی که از سی پی ام استفاده نمی کنند سریع تر است. بنابراین بیمارانی که به دنبال عمل تعویض مفصل زانو از سی پی ام استفاده می‌کنند، نسبت به بیمارانی که از سی پی ام استفاده نمی کنند زیاد نیاز به دستکاری ( بیمار بی حسی عمومی دریافت کرده و زانوی او با وارد شدن نیرو خم می‌شود) ندارد. بیماران اغلب برای این که برای کمک به بهبودشان کاری انجام شود تقاضای زیادی می‌کنند. CPM ممکن است در حقیقت تغییری در نتیجه جراحی نداشته باشد اما، حس اینکه برای کمک به بهبودی بیمار، کاری انجام شده است می‌دهد.
هیچ کس نشان نداده است که CPM در طولانی مدت می‌تواند مفید تر باشد. مطالعات نشان داده اند که در طی 4 تا 6 هفته پس از عمل تعویض مفصل زانو، بیمارانی که از این دستگاه استفاده کرده‌اند و آن‌هایی که این کار را نکرده اند محدوده حرکت زانوی یکسانی دارند. اگر چه سی پی ام می‌تواند اثرات روانی که در بالا گفته شد داشته باشد اما هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد در انتها در نتیجه جراحی‌های تعویض مفصل زانو یا بازسازی رباط صلیبی قدامی تغییری ایجاد می‌کند. گفته شد که روش های خاصی مانند از بین بردن چسبندگی‌ها یا آزاد کردن انقباضات وجود دارند، در جاهایی نیز سی پی ام می‌تواند نقش مهمی در بهبودی پس از جراحی زانو داشته باشد.

 

خواندن 1459 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت