مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

دلایل و درمان فیبرومیالژیا در زنان

دلیلها و مداوا فیبرومیالژیا در بانوان

پزشکان اطلاعات زیادی از این که چه چیزی باعث فیبرومیالژیا می شود ندارند. برخی تحقیقات نشان می دهد که زنان دارای سابقه آسیب احتمال بیشتری دارد که به فیبرومیالژیا مبتلا شوند.  مطالعه سال 2017 نشان داد که 49 درصد از زنان مبتلا به فیبرومیالژیا در طول دوران کودکی حداقل یک نوع ناراحتی را تجربه کرده بودند، مانند سوء استفاده عاطفی یا جسمی. زنان مبتلا به فیبرومیالژیا شش برابر بیشتر از زنانی که دارای اختلالات دستگاه گوارش یا مری هستند، دارای  سابقه اختلال پس از سانحه هستند که  معمولا به عنوان PTSD شناخته می شود.  با این حال، این بیماری یک وضعیت روحی نیست. در عوض ارتباط بین ذهن و بدن را نشان می دهد، که نمایانگر این است که سابقه آسیب می تواند موجب درد فیزیکی شود یا آن را افزایش دهد.

نظریه های دیگر عبارتند از:

  • اختلالات خودایمنی:  این امر زمانی اتفاق می افتد که بدن به بافت سالم حمله می کند. موارد زیادی وجود دراد که باعث درد و التهاب می شود و برخی محققان بر این باورند که  فیبرومیالژی ممکن است یک اختلال خود ایمنی باشد.
  • حساسیت مرکزی: این بدین معنی است که اعصاب دچار بیش فعالی شده و نسبت به درد حساس تر می شود.  افراد مبتلا حساسیت بیشتری نسبت به درد دارند که ممکن است به حساسیت مرکزی مربوط باشد.
  • التهاب: فیبرومیالژیا معمولا یک مورد غیر التهابی در نظر گرفته می شود، در حالی که در مطالعه 2017 نشان داده شد که التهاب گسترده ای در افراد مبتلا به فیبرومیالژیا وجود دارد. این پروسه شامل سیستم ایمنی بدن است. التهاب می تواند مزمن و منجر به درد عضلانی شود و همچنین در شرایطی مانند آرتروز نقش زیادی دارد.

یک رویداد ممکن است منجر به ایجاد علائم اولیه فیبرومیالژیا می شود. این رویداد می تواند یک آسیب، یک تجربه تهاجمی یا اختلال دیگری مانند آرتروز باشد. افرادی غالبا حملات فیبرومیالژیا را تجربه می کنند که درگیر علائم بالینی شدید می شوند. بسیاری از افراد بر این باورند که استرس، تغییر در شیوه زندگی و رویدادهای مشابه می تواند یک حمله فیبرومیالژی ایجاد کند.

درمان این بیماری و زمان مناسب مراجعه به دکتر

طیف گسترده ای از درمان ها می تواند به مردم کمک کند تا درد فیبرومیالژیا را کنار بگذارند. آنها عبارتند از: درمان با تمرکز بر تغییر شیوه زندگی، مدیریت استرس، ورزش، فیزیوتراپی در منزل ، دارو، رویکرد های جایگزین مانند طب سوزنی، ماساژ، و درمان از طریق فن ماساژ و جابجا کردن ستون فقرات.
بسیاری از بیماری ها می توانند باعث درد مزمن شوند، اما روش های درمانی نیز برای کاهش درد وجود دارد.  اگر پس از چند هفته هنوز دچار درد ناخوشایند هستید به پزشک مراجعه نمایید.  اگر درد شما همراه با دیگر علایم جدی مانند تپش قلب یا مشکل تنفسی همراه است، باید به دنبال درمان پزشکی باشید.

از بین رفتن بیماری

فیبرومیالژی یک بیماری قابل درمان است و پس از کار با پزشک متخصص در مورد درد مزمن یا فیبرومیالژیا، درد می تواند کاهش یابد. در حالی که این بیماری مزمن است و درمان قطعی وجود ندارد، اکثر مردم می توانند یک طرح درمانی و مدیریتی فراهم نمایند تا بتوانند به طور طبیعی زندگی کنند. با این حال، ممکن است تشخیص دقیق و پیدا کردن ترکیب مناسب برای درمان، طول بکشد. فیبرومیالژیا باعث اختلالات دیگر نمی شود، کشنده نیست و به عضلات آسیب نمی رساند. با این حال، برخی دریافته اند که شدت علائم در طول زمان تغییر می کند. طریقه مداوای فیبرومیالژِی و مدیریت بخش های حساس فیبرومیالژیا را می توانید در مقاله های مربوطه مطالعه کنید.

 

خواندن 585 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت