مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

سندروم پلیکا Plica چیست

سندروم پلیکا Plica

سندروم پلیکا در واقع یک تا خوردگی در غشای اطراف مفصل زانوی شما است. مفصل زانو شما توسط یک کپسول پر از مایع به نام غشای سینوویال احاطه شده است. در مرحله جنینی شما سه کپسول دارید که سینوویال پلیکایی نامیده می شود که در اطراف مفصل زانو ایجاد می شود. این ها معمولا قبل از تولد جذب می شوند. با این حال، در یک مطالعه از سال 2006، 95 درصد از افرادی که تحت عمل جراحی آرتروسکوپی قرار گرفتند، برخی از اثرات سینوویال پلیکایی را داشتند. سندرم پلیکا زمانی اتفاق می افتد که یکی از پلیکا های شما معمولا به علت آسیب ملتهب شود. این آسیب اغلب در وسط کشکک زانو اتفاق می افتد که به عنوان سندرم میانی  plica شناخته می شود.

علائم پلیکا چیست؟

علائم اصلی سندرم پلیکا درد زانو است، اما بسیاری از شرایط دیگر نیز می تواند درد زانو ایجاد کند.

درد مرتبط با سندرم پلیکا معمولا:

 • • درد مداوم، به جای درد تیز و تیر کشیدن.
 • • هنگام استفاده از پله ها، به صورت چمباتمه نشستن یا خم شدن بد تر می شود.  علائم دیگر سندرم پلیکا عبارتند از:
 • • احساس گرفتگی و یا قفل شدگی در ناحیه زانو پس از بلند شدن از روی صندلی به مدت طولانی.
 • • مشکل برای نشستن برای مدت زمان طولانی
 • • صدایی شبیه ترک خوردگی هنگامی که شما زانوی خود را خم و راست می کنید.
 • • احساس دررفتگی زانو.
 • • احساس بی ثباتی در بالا رفتن از پله ها و سطوح شیب دار.

 حتی ممکن است قادر باشید تا ورم پلیکای خود را احساس کنید زمانی که کشکک زانوی خود را فشار می دهید.

چه چیزی باعث این سندرم می شود؟

سندروم پلیکا معمولا به علت فشار و یا استفاده  بیش از حد زانو ایجاد می شود. این مشکل اغلب به وسیله ورزش هایی  که نیاز به خم کردن و صاف کردن مکرر زانو دارد مانند راه رفتن، دوچرخه سواری و یا استفاده از دستگاه پله نوردی می تواند به وجود بیاید. آسیب ناشی از یک حادثه، مانند سقوط یا تصادف اتومبیل، همچنین می تواند سبب ایجاد سندرم پلیکا شود.

 

دلیل بروز سندروم پلیکا Plica - فیزیوتراپی در منزل - طب نو

 

چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص سندرم پلیکا، پزشک شما با یک معاینه فیزیکی شروع می کند. آن ها برای از بین بردن هر گونه علل احتمالی دیگر درد زانو آزمایشاتی را انجام می دهند، این احتمالات عبارتند از:

 • • منیسک پاره شده.
 • • التهاب تاندون.
 • • آسیب استخوان.

اطمینان حاصل کنید که به پزشک خود در مورد تمرینات ورزشی که انجام می دهید، به اضافه هر حادثه یا صدماتی که اخیرا برایتان اتفاق افتاده، اطلاعات کافی را دهید. پزشکان همچنین می توانند از یک اسکن MRI یا اشعه ایکس استفاده کنند تا زانویتان را بیشتر بررسی کنند.

آیا تمریناتی هست که می توانم برای تسکین انجام دهم؟

در اغلب موارد سندرم پلیکا نسبت به درمان فیزیوتراپی در منزل یا برنامه تمرین خانگی پاسخ مثبتی می دهند. این درمان‌ها معمولا شامل کشش همسترینگ می شوند و عضلات چهارسر ران  شما را تقویت می کنند. اکثر افراد در طول شش تا هشت هفته از شروع یک فیزیوتراپی یا برنامه ورزشی احساس تسکین درد می‌کنند.

تقویت عضلات چهارسر ران

پلیکای میانی به صورت غیر مستقیم با چهار سر ران، یک عضله بزرگ در ران شما متصل است. اگر چهار سر ران شما ضعیف باشد، بیشتر احتمال دارد که پلیکا تحریک شود.

شما می توانید چهار سر ران خود را با انجام کارهایی تقویت کنید:

 1. حرکت ورزشی quadriceps sets  (سفت کردن عضلات).
 2. straight leg raises(بالا بردن پاها در حالی که صاف و کشیده هستند).
 3. leg presses(فشار دادن پا).
 4. مینی اسکات.

شما همچنین می توانید شنا، دوچرخه سواری، پیاده روی یا استفاده از دستگاه الپتیکال  را امتحان کنید.

کشش همسترینگ

 همسترینگ گروهی از عضلات است که پشت ران را از لگن خاصره به استخوان ساق متصل می کند. شما از آن ها برای خم کردن زانوی خود استفاده می کنید. همسترینگ سفت، فشار اضافی را روی زانوی شما ایجاد می کند، جایی که پلیکا در آن قرار دارد.
یک فیزیوتراپ می تواند از طریق آموزش چندین حرکت کششی به شما کمک کند تا همسترینگ خود را ریلکس کنید. اکثر این حرکات را می توان در حالت نشسته یا ایستاده انجام داد. هنگامی که برخی از این کشش ها را یاد گرفتید، سعی کنید چندین بار آن ها را در روز انجام دهید تا عضلات خود را ریلکس نگه دارید.

تزریق کورتیکواستروئید

اگر التهاب باعث سختی در تمرین شود، پزشک ممکن است تزریق کورتیکواسترویید  را در زانوی شما انجام دهد. این ممکن است درد را به طور کامل ناپدید کند، اما مهم این است که روشهای کششی و روال تمرینی خود را ادامه دهید. اگر این کار را نکنید، در زمانی که اثر کورتیکواستروئید از بین رفت درد دوباره باز می گردد.

آیا من نیاز به عمل جراحی دارم؟

اگر فیزیوتراپی به شما کمک نکند، ممکن است به یک روش به نام رزکسیون آرتروسکوپی arthroscopic resection نیاز داشته باشید. پزشک شما یک دوربین کوچک به نام آرتروسکوپ را با یک برش کوچک در زانوی شما قرار می دهد. آن ها از ابزار کوچک جراحی استفاده می کنند که از طریق یک برش کوچک دیگر وارد می شوند تا پلیکا را حذف کند یا موقعیت آن را اصلاح کند.
بعد از جراحی، دکتر شما یک برنامه فیزیوتراپی برایتان تجویز می‌کند که به شما کمک کند تا قدرت زانو خود را بازسازی کنید. این برنامه را با تمرین ملایم شروع خواهید کرد تا درد و تورم را کاهش دهید. در نهایت با تمرینات چالش برانگیز برای تقویت چهار سر ران، همسترینگ و عضلات پشت ران calf muscles ادامه خواهید داد.
بهبودی جراحی برای سندرم پلیکا بستگی به عوامل متعددی دارد، از جمله سلامت کلی و زانوی آسیب دیده شما. اگر جراحی در زانوی راست انجام دادید برای مثال ممکن است حدود دو هفته برای رانندگی صبر کنید. اگر زانوی چپ شما آسیب دیده باشد، ممکن است در طول سه تا چهار روز کامل بهبود یابد. در نظر داشته باشید که ممکن است قبل از بازگشت به سطوح منظم ورزش و فعالیت بدنی، چند هفته منتظر بمانید.

زندگی با سندرم پلیکا

درمان و مدیریت سندرم پلیکا معمولا با درمان فیزیوتراپی و تمرینات خانگی آسان است. اگر به عمل جراحی نیاز دارید، این فرایند شامل حداقل بریدگی است و نیاز به دوره ریکاوری کمتری نسبت به بسیاری از انواع دیگر جراحی زانو دارد. با پزشک خود مشورت کنید تا گزینه درمان مناسب را برای شما مشخص کند.

 

خواندن 86 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت