مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

شاخه های تخصصی فیزیوتراپی

زمینه های تخصصی فیزیوتراپی

امروزه در قرن بیست و یکم تقریبا همه کار ها به علت پیشرفت و گستردگی  تخصصی شده اند. حتی امروزه خیاط ها در یک زمینه به خصوصی مثل فقط پیراهن یا فقط شلوار فعالیت می کنند. اکثر مردم درباره فیزیوتراپی چیز هایی مثل درد کمر، زانو و گردن را تصور می کنند اما باید بدانید که دارای زمینه های تخصصی بسیار زیادی است که نیازمند مهارت های خاص در آن زمینه است. ما در این جا پنج شاخه از معمول ترین زمینه های این روش معالجه را می آوریم تا شما برای فیزیوتراپی در منزل برای خود یا اعضای خانواده تان، با تشخیص زمینه مشکلاتتان، بهترین درمانگر را انتخاب کنید. فیزیوتراپیست های مرکز طب نو به صورت تخصصی در بسیاری از زمینه ها فعالیت می کنند.

فیزیوتراپی در مشکلات ارتوپدی

در این زمینه، مشکلات مربوط  به سیستم اسکلتی عضلانی تشخیص داده شده و مدیریت و درمان می شوند. همچنین فیزیوتراپیست در این زمینه ریکاوری بیمار بعد از جراحی و باز گرداندن او به زندگی عادی را بر عهده دارد. این حیطه از معمول ترین و شناخته شده ترین شاخه ها است. در این شاخه معالجه گر مهارت های خاصی در مداوای مفاصل بعد ازجراحی، آسیب های ورزشی، التهاب مفاصل، مشکلات ناشی از قطع عضو و ... تخصص ویژه ای دارد.

 

فیزیوتراپی در منزل مشکلات ارتوپدی


در این زمینه درمانگر طب نو در خانه با استفاده از تکنیک های روان سازی مفاصل، بازآموزی عضلات، پک های سرما و گرما، طب سوزنی، تحریکات الکتریکی، شاک ویو، لیزر، مگنت و... برای بازگشت بیمار به زندگی عادی و بدون مشکل استفاده می کند. در این شاخه بیمارانی با آسیب یا بیماری های مرتبط به استخوان، عضلات، تاندون ها و رباط ها مورد ارزیابی و درمان قرار می گیرند. از آسیب های معمول در این حیطه می توان موارد زیر را شمرد:
•    شکستگی ها
•    پیچ خوردگی ها
•    ضربه ها و کوفتگی ها
•    در رفتگی ها
•    التهاب تاندون ها و بالتشک ها
•    کوتاهی و ضعف و گرفتگی عضلات
•    بیرون زدگی دیسک و مشکلات ستون فقرات

فیزیوتراپی سالمندان

این شاخه در ارتباط با مشکلات افرادی است که اکثرا سن بزرگسالی را رد کرده و وارد دوران سالمندی شده اند. از این مشکلات می توان به التهاب و درد مفاصل، آرتروز، پوکی استخوان، آلزایمر، سرطان، تعویض مفاصل، مشکلات تعادل و بی اختیاری ادرار و مدفوع اشاره کرد.
گاها ممکن است یک سالمند همزمان به فیزیوتراپی قلبی و مغز و اعصاب نیز نیازمند باشد که در پایین آن ها را توضیح خواهیم داد. معالجه گر در زمینه سالمندان با طرح ریزی برنامه درمانی، کاهش درد ، افزایش انعطاف و حرکت و بهبود چالاکی را در سالمندان دنبال می کند. طب نو برای سالمندان انجام فیزیوتراپی در منزل را در نظر گرفته است تا در رفت و آمد های مکر اذیت نشوند.

 

فیزیوتراپی سالمندان با طب نو در منزل

 

بیماران مغز و اعصاب و انجام فیزیوتراپی

در این شاخه درمانگر مهارت های خاص جهت تشخیص و درمان بیماران مغز و اعصاب مثل سکته مغزی، ام اس، پارکینسون، ای ال اس، آسیب های نخاعی، فلج مغزی و ... است. مشکلات رایج این بیماران ضعف در تعادل، بینایی، حرکت دادن اندام ها و نبود استقلال فردی است. فیزیوتراپیست در خانه در مرکز توانبخشی طب نو در زمینه حل این مشکلات تلاش خواهد کرد.

فیزیوتراپی بیماری های قلبی عروقی ریوی

در این شاخه معالجه گر در ارتباط با بیماران دارای مشکلات قلبی عروقی ریوی و جراحی های قلب و ریه مداخله درمانی می کند. در این حیطه هدف نخست ارتقا استقامت و تحمل بیمار در انجام فعالیت های روتین به صورت طولانی مدت مثل راه رفتن بدون مشکلات قلبی یا تنفسی است.
بیماران عمل قلب باز، پنومونی ( عفوتت ریه ) ، سیستیک فیبروزیس، آسم، نارسایی تنفسی و قلبی و ... در این حیطه با خدمات فیزیوتراپی در منزل مرکز طب نو می توانند کیفیت زندگی خود را بهبود بخشند. بیماران بعد از حملات قلبی و سپری کردن دوران بستری برنامه بازتوانی قلبی را در حیطه قلبی ریوی شروع می کنند.

خدمات فیزیوتراپی برای بیماری های کودکان

در این شاخه از این روش مداوا، مشکلات نوزادان و کودکان و نوجوانان کنترل، تشخیص و درمان می شود. گاها برای پیشگیری از بعضی مشکلات معاینات مرتب و دوره ای برای کودکان لازم است. این مشکلات استخوان ها، عضلات و مفاصل بیمار را ممکن است تحت تاثیر قرار دهد. در این زمینه، به ارتقا مهارت های حرکتی درشت، ظریف، تعادل، هماهنگی حرکات، قدرت و  استقامت توجه ویژه ای می شود مثل راه رفتن و استفاده از انگشتان. کودکان دارای فلج مغزی، رشد تاخیری، نخاع دوشاخه ای (اسپاینا بایفیدا) ، تورتیکولی انحراف گردن)  و ... در این شاخه از روش مداوا تحت درمان قرار می گیرند.
با شناخت مشکلات خود و انتخاب بهترین فیزیوتراپیست برای انجام فیزیوتراپی در منزل از مرکز طب نو در مسیر صحیح درمان قرار خواهید گرفت.

 

فیزیوتراپی کودکان در منزل با توانبخشی طب نو

 

خواندن 86 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت