مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

شکستگی دنده ها

شکستگی دنده ها و درمان آن ها

شکستن دنده یک آسیب رایج است و زمانی رخ می دهد که یکی از استخوان های قفسه سینه شما ترک بردارد یا شکسته شود. شايع ترين علت آن نیز ضربه های وارد به قفسه سينه، از جمله سقوط، حوادث مرتبط با موتور يا تاثیر ناشی از برخوردهای ورزشی است.
بسیاری از شکستگی های دنده فقط به صورت ترک برداشته شده می باشند. با این که مو برداشتن یا ترک خوردن دنده بسیار دردناک است، اما نسبت به دنده هایی که به قطعات جدا شده شکسته شده اند خطر به مراتب کمتری دارد. لبه ناهموار استخوان شکسته می تواند به رگ های خونی بزرگ یا اعضای داخلی مانند ریه آسیب برسانند. در اغلب موارد، دنده های شکسته معمولا در یک یا دو ماه به خودی خود بهبود می یابند. کنترل درد بسیار اهمیت دارد تا بتوانید به طور عمیق نفس بکشید و از عوارض ریه مانند پنومونی pneumonia جلوگیری کنید. انجام فیزیوتراپی در منزل می تواند شما را در جهت کاهش درد هایتان یاری کند.

علائم بروز این عارضه

درد ناشی از شکستگی دنده معمولا هنگامی رخ می دهد و یا بدتر می شود که شما:

 • •    یک نفس عمیق بکشید.
 • •    روی منطقه آسیب دیده فشار دهید.
 • •    بدن خود خم کنید یا بچرخانید.

چه وقت باید به یک دکتر مراجعه کنید

اگر در ناحیه دنده ها نقطه ای بسیار حساس دارید که بعد از تروما رخ می دهد یا اگر دچار تنفس سخت و یا همراه با درد شدید در هنگام تنفس شدید، باید به دکتر مراجعه کنید. بلافاصله به فوریت های پزشکی مراجعه کنید اگر احساس فشار، پریشانی یا درد تیز در مرکز قفسه سینه دارید که بیش از چند دقیقه طول می کشد یا احساس درد فراتر از سینه شما به شانه یا بازو هایتان گسترش می یابد. این علائم می تواند یک حمله قلبی را نشان دهد.

 

زمان مراجعه به دکتر - شکستگی دنده - tebbeno

 

علل بروز این اتفاق

شکستن دنده اغلب به علت اثرات مستقیم آسیب ها به وجود می آید - مانند مواردی از قبیل حوادث ناشی از وسایل نقلیه موتوری، سقوط، کودک آزاری و یا برخورد ورزشی. دنده ها همچنین می توانند از آسیب های تکراری از ورزش هایی مانند گلف و قایقرانی و یا از سرفه شدید و طولانی مدت شکسته شوند.

فاکتورهای ریسک

عوامل زیر می توانند خطر شکستن دنده را افزایش دهند:

 1. پوکی استخوان Osteoporosis:داشتن این بیماری که در آن استخوان های شما چگالی خود را از دست می دهند باعث می شود شما بیشتر به آسیب شکستگی استخوان مستعد باشید.
 2. فعالیت ورزشی: بازی کردن در ورزش های پر برخورد مانند هاکی یا فوتبال، باعث افزایش خطر ابتلا به تروما (آسیب) در قفسه سینه شما می شود.
 3. ضایعه سرطانی در ناحیه دنده ها: ضایعه سرطانی می تواند استخوان را تضعیف کند، و این باعث می شود که بیشتر مستعد شکستگی شود.

عوارض جانبی

دنده شکسته می تواند به رگ های خونی و اندام های داخلی صدمه بزند. این خطر با افزایش تعداد دنده های شکسته افزایش می یابد. عوارض بسته به اینکه کدام دنده ها بشکند، نیز متفاوت است.

عوارض احتمالی عبارتند از:

 • • آئورت پاره شده یا سوراخ شده: قسمت انتهایی تیز شکسته شده یکی از سه دنده اول در بالای قفسه سینه شما می تواند آئورت یا یکی دیگر از رگ های خونی بزرگ را با این پارگی مواجه کند.
 • • ریه های سوراخ شده: انتهای دندانه ای یکی از دنده های میانی می تواند ریه را سوراخ کند و موجب فرو ریختن آن شود.
 • • جراحت طحال، کبد یا کلیه ها: دو دنده پایین به ندرت شکسته می شوند، زیرا انعطاف پذیری بیشتری نسبت به دنده های فوقانی و میانی دارند که بر روی سینه قرار دارند. اما اگر با شکستگی دنده های انتهایی مواجه شدید، انتهای شکسته می تواند باعث آسیب جدی به طحال، کبد و کلیه شما شود.

جلوگیری از ایجاد شکستگی دنده

اقدامات زیر ممکن است به شما در جلوگیری از دنده شکسته کمک کند:

 1. خود را از آسیب های ورزشی محافظت کنید: در هنگام بازی در ورزش های پر برخورد، از تجهیزات حفاظتی استفاده کنید.
 2. کاهش خطر سقوط هایی که در خانه اتفاق می افتد: به هم ریختگی های کف خانه را مرتب کنید و اگر مایعاتی روی کف اتاق ریخته، بلافاصله تمیز کنید، کفپوش لاستیکی در کف حمام پهن کنید تا لیز نخورید، خانه خود را به خوبی روشن نگه دارید، و فرش ها و قالیچه ها روی کف خانه ثابت کنید تا لیز نخورند.
 3. استخوان های خود را تقویت کنید: گرفتن کلسیم و ویتامین D کافی در رژیم غذایی برای حفظ استخوان های قوی مهم است. دریافت حدود 1200 میلی گرم کلسیم و 600 واحد بین المللی ویتامین D از مواد غذایی و مکمل ها در روز ضروری است.

 

خواندن 16992 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت