مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

شین اسپلینت (درد ساق پا) چیست؟

شین اسپلینت یا درد ساق پا را بشناسید

آیا پس از دویدن روزانه یا حتی دویدن برای رسیدن به اتوبوس ساق پای شما درد می گیرد و تیر می کشد؟ این اتفاق می تواند در اثر شین اسپیلینت  باشد. ممکن است شنیده باشید که پزشک آن را سندروم استرس مدیال تیبیا می نامد. علت آن وارد شدن فشار روی استخوان درشت نی پای شما و بافت همبندی است که ماهیچه را به استخوان متصل می کند. ممکن است این عناصر ملتهب و دردناک باشند.

این مشکل رایج در اثر چه مواردی به وجود می آید؟

  • • کف پای صاف – وقتی که فشار در اثر اصابت ضربه باعث تا شدن قوس پای شما می شود. (پزشک آن را رونیشن بیش از حد می نامد) .
  • • کفش هایی که اندازه پا نیستند یا به خوبی از پا محافظت نمی کنند.
  • • ورزش کردن بدون گرم کردن و خنک کردن بدن با حرکات کششی .
  • • ضعف در مچ پا، مفصل ران یا عضلات مرکزی.

اگر شما انسان فعالی هستید، ممکن است این اتفاق را در هنگام تغییرات ناگهانی مانند تمرینات شدیدتر، مکرر و طولانی تر تجربه کنید.

این مشکل چگونه درمان می شود؟

این مشکل معمولا خود به خود درمان می شود. اگر به پزشک مراجعه کنید، انتظار یک معاینه کامل را داشته باشید. او ممکن است از شما بخواهد بدوید تا مشکل را پیدا کند. هم چنین ممکن است اسکن استخوان یا تصویربرداری با اشعه ایکس را تجویز کند تا امکان شکستگی را بررسی کند.

• به بدنتان استراحت دهید. برای خوب شدن به استراحت نیاز دارید.
• روی ساق پایتان کمپرس یخ قرار دهید. برای خلاص شدن از درد و ورم ، 20 الی 30 دقیقه در هر سه یا چهار ساعت این کار را انجام دهید، تا زمانی که دردتان تمام شود.
• از کفی کفش مخصوص استفاده کنید. کفش هایی با کفی های مخصوص که می توانید سفارش دهید یا آماده بخرید، می تواند کمک کند قوس پایتان را هنگام ایستادن صاف نگه دارید.
• در صورت نیاز از داروهای ضد التهابی استفاده کنید. داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs)، مانند ایبوبروفن، ناپروکسن یا آسپرین، به کاهش درد و ورم کمک می کنند. هرچند این داروها ممکن است عوارض جانبی داشته باشند، مانند احتمال ایجاد زخم و خونریزی. با توجه به دستورالعمل از آن ها استفاده کنید مگر اینکه پزشک شما دستور دیگری تجویز کرده باشد.

 

درمان شین اسپلینت یا درد ساق پا - فیزیوتراپی در منزل - طب نو

 

4  علامتی که نشان می دهند شین اسپلینت شما بهبود یافته است، کدامند؟

شما می توانید مطمئن شوید که مشکلتان کاملا برطرف شده است زمانی که:

  1. پای آسیب دیده تان به اندازه پای دیگرتان انعطاف پذیر است.
  2. پای آسیب دیده به اندازه پای دیگرتان قوی است.
  3. شما می توانید به شدت روی نقاطی که دردناک بوده فشار وارد کنید.
  4. شما می توانید آهسته و تند بدوید و بدون احساس درد بپرید.

هیچ راهی وجود ندارد که به طور قطعی تعیین کنیم چه زمانی شین اسپلینت شما برطرف می شود. این بستگی به علت ایجاد آن دارد. زمان بهبودی در افراد مختلف، متفاوت است و بین 3 تا 6 ماه طبیعی است. مهم ترین مسئله این است که شما برای شروع مجدد تمرینات ورزشی عجله نکنید. اگر قبل از بهبودی کامل شین اسپیلیت شروع به ورزش و تمرین کنید، ممکن است یک آسیب همیشگی به خودتان وارد کنید. فعالیت بدون فشار بر مفاصل و سبک جدیدی را شروع کنید، به طوری که مشکل شین اسپیلت تان را تشدید نکند تا زمانی که کاملا بهبود یابد. اگر یک دونده هستید، شنا کردن را جایگزین کنید و یا یک برنامه دوچرخه سواری اینتروال را شروع کنید.
اگر مشکل شما بهبود پیدا نکرد، یا اگر مجددا بازگشت، ممکن است پزشکتان شما را به یک فیزیوتراپ ارجاع دهد،  شما برای انجام این کار می توانید به انجام فیزیوتراپی در منزل بپردازید و یا به مطب های دلخواه خود در این زمینه مراجعه کنید. فیزیوتراپیست می تواند بافت های پای شما و یا نحوه حرکتی که باعث بروز این مشکل می شود را مداوا کند. درمانگر هم چنین می تواند درد را کاهش دهد و به شما کمک کند ورزش را مجددا شروع کنید. او همچنین مطمئن می شود که دچار شکستگی نشدید و در ساق پایتان شکاف های کوچک وجود ندارد.

 

خواندن 572 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت