مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

طب سوزنی در روماتیسم

فیزیوتراپی و طب سوزنی در منزل برای روماتیسم


فیزیونراپی و طب سوزنی در طیف وسیعی از ببماری ها که مجموعه بیماری های  روماتیسمی نامیده می شوند کاربرد فراوان دارد. این بیماری ها ممکن است موجب درد و یا ضعف در حرکت یا محدودیت دامنه حرکتی مفاصل بیمار شوند. اثر طب سوزنی بر بیماران روماتیسمی طی تحقیقات دانشگاهی بررسی شده و نتایج آن در اختیار متخصصین قرار گرفته است.در این مقاله سعی شده تا علاوه بر آشنایی کلی با بیماری های  روماتیسمی ، روش های درمانی هر کدام از جمله فیزیوتراپی و طب سوزنی نیز توضیح داده شود. تیم مرکز طب نو ، از دانش همکاران متخصص خود برای ارائه خدمات طب سوزنی در منزل بهره برده و به کیفیت خدمات ، راحتی و رضایت بیماران اهمیت فراوانی می دهد. توصیه می شود این مطلب را جهت آگاهی هر چه بیشتر در مورد بیماری های روماتیسمی مطالعه کرده و آن را در اختیار عزیزانتان قرار دهید. برای اطلاعات تکمیلی می توانید مقاله فیزیوتراپی در منزل بیماران روماتیسمی نیز در رابطه با این موضوع مطالعه شود.

 

 

اثر طب سوزنی در بیماری روماتیسمی


بیماری های روماتیسمی طیف وسیعی از مشکلات را شامل می شود که در آن بافت همبند بدن در گیر می شود.بافت همبند در اکثر قسمت های بدن وجود داشته و شامل غضروف مفصل، عضله، پرده پوشاننده قلب، غلاف تاندون، پوست و غیره است. علت این مشکلات اغلب ژنتیکی است. این بیماران تحت متخصص روماتولوژی قرار گرفته و دارودرمانی و فیزیوتراپی روماتیسم قرار می گیرند. درد مفصل یا عضله از شایع ترین علایم بیماری روماتیسم است. طب سوزنی در منزل برای بیماران روماتیسمی در جهت کاهش درد و افزایش دامنه حرکتی انجام می شود‌. این روش درمانی در جهت ایجاد انعاطاف بیشتر در عضلات ، باعث رفع کوتاهی آنها و کاهش فشار به مفصل خواهد شد.

 

 

طب سوزنی در کدام بیماران روماتیسمی کاربرد دارد

ممکن است بیماری روماتیسم نواحی مختلف را درگیر کند و بسته به نوع درگیری می تواند علائم متفاوت ایجاد کند. هر بیماری اسم خاص خود و الگوی درد و درگیری مشخص دارد. ممکن است بیماران به علت درگیری های شدید قادر به حرکت نباشد. خشکی مفصلی و درد عضلات از بارزترین علایم روماتیسم است. گاها این مشکلات باعث بستری شدن بیمار در بیمارستان یا خانه می شود. طب سوزنی در منزل برای این افراد ، گزینه خوبی است تا از معضلات به نحو راحت  رها شوند. البته امروز این روش اکثرا در کنار فیزیوتراپی در منزل برای بیماران ارائه می شود. به عبارتی ترکیب فیزیوتراپی ، طب سوزنی و دارودرمانی همدیگر را در جهت بهبودی بیمار تکمیل می کنند.

  • انگشت ماشه ای : در این بیماری غلاف تاندون انگشت دچار التهاب و تورم شده و حرکت تاندون در داخل غلاف به نرمی اتفاق نمی افتد. این بیماری ممکن است در اثر کار بیش از حد نیز به وجود آید. برای مطالعه بیشتر در این موردمی توانید به فیزیوتراپی انگشت ماشه ای رجوع کنید. طب سوزنی انگشت ماشه ای نیز می تواند بسیار مهم و مفید باشد. در این بیماری فیزیوتراپیست سعی می کند التهاب و تورم غلاف تاندون را کاهش داده و حرکت تاندون را تسهیل کند.

 

  • آرتریت روماتویید : یک بیماری خود ایمنی التهابی است که در آن سیستم ایمنی به غضروف مفصل حمله کرده و آن را تخریب می کند. درد و انحراف مفصل از بارزترین مشکلات این بیماران است. آرتریت روماتویید در هر سنی ممکن است به وجود آید. این بیماران تحت کنترل دارو و فیزیوتراپی قرار می گیرند. طب سوزنی آرتریت روماتویید نیز می تواند یک درمان مکمل برای آن باشد برای مطالعه بیشتر می توانید فیزیوتراپی آرتریت روماتویید را مطاله کنید.

 

 

طب سوزنی در منزل چگونه به بیماران روماتیسمی کمک می کند؟


در بیماران روماتیسمی یک عامل ناقص ژنتیکی موجب حمله سیستم ایمنی به قسمتی از بافت همبند بدن می شود. این درگیری باعث التهاب و درد و تورم در ناحیه می شود که با داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی تحت کنترل قرار می گیرد. گاها به خاطر درگیری شدید مفاصل ممکن است تعویض مفصل زانو یا لگن اتفاق بیوفتد که در این صورت فیزیوتراپی تعویض لگن نیز باید انجام شود. طب سوزنی در کنار فیزیوتراپی باعث کاهش درد و تورم مفصل و یا رفع کوتاهی عضلات می شود.

درگیری بافت همبند شامل غضروف مفصل، عضله، پرده پوشاننده قلب، غلاف تاندون، پوست و غیره است.

خواندن 1932 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت