مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

طب سوزنی در منزل و درمان سکته مغزیآیا طب سوزنی در منزل سکته مغزی اثر فیزیوتراپی را بیشتر می کند؟

طب سوزنی امروزه به عنوان یک درمان مستقل برای بسیاری از مشکلات در نظر گرفته می شود اما هنوز به عنوان طب مکمل برای بسیاری از مشکلات از جمله بیماری های مغز و اعصاب جایگاه خود را دارد. فردی که سکته کرده ، معمولا یک سمت بدن فلج می شود وا در خانه خود تحت درمان فیزیوتراپی در منزل و دارودرمانی قرار می گیرد در این مقاله سعی داریم اثر طب سوزنی در منزل سکته مغزی را در افزایش سرعت درمان بررسی کرده و مزایا و معایب آن را بررسی کنیم. این مقاله توسط متخصصین گروه فیزیوتراپی و طب سوزنی  مرکز طب نو تحریر شده و کاملا پایه علمی دارد.

 

 

چرا فیزیوتراپی و طب سوزنی سکته مغزی لازم است؟


سکته مغزی فرآیندی است که در آن یک قسمت از بافت مغز کارایی خود را از دست می دهد. بسته به محل آسیب علایم مختلفی می تواند داشته باشد. اختلال در بلع و گفتار، بی اختیاری ادرار و مدفوع، عدم قرینگی صورت و ناتوانی در حرکت دادن یک سمت بدن از علائم مهم سکته مغزی است. فیزیوتراپی سکته مغزی به بیمار کمک می کند تا فرد حرکات مختل شده ی خود را بهبود بخشیده و توانایی های خود را افزایش دهد. مواردی شامل تمرین درمانی ، لیزر درمانی، آینه درمانی و الکتروتراپی جزو روش های استفاده شده در فیزیوتراپی سکته مغزی است. بیمار بعد از ترخیص از بیمارستان تحت فیزیوتراپی سکته در منزل قرار می گیرد. فیزیوتراپیست به بیمار کمک می کند تا با شرایط فعلی بتواند استقلال فردی را به دست آورد و کارهای شخصی خود را انجام دهد. ممکن است فیزیوتراپیست بنا به علائم بیمار تصمیم به انجام طب سوزنی در منزل کند. استفاده از این روش درمانی جهت درمان سکته مغزی یا کاهش اثرات منفی آن می شود.

 

طب سوزنی در منزل- فیزیوتراپی در منزل-سکته مغزی- طب نو

 

 

 

طب سوزنی سکته مغزی را چطور سریع تر درمان می کند؟


اختلالات سکته مغزی ممکن است گسترده باشد اما مهم ترین آنها که در حوزه کاری فیزیوتراپی است به شرح زیر است:

 

  • اختلال حسی : انجام طب سوزنی سکته مغزی با هدف ایجاد تحریکات حسی برای کمک به مغز جهت پردازش صحیح و بهتر پیام ها است. بیمار ممکن است بعد از سکته دچار بی حسی، یخ زدن و یا سوختن در بعضی نواحی باشد. مشکل دیگر و مهمتر این است که بیمار در سمت فلج شده وضعیت قرارگیری بدن خود را نمی تواند حس کند. گیرند های حسی پوست و مفصل به خوبی پیام ها را مخابره می کنند. اما اختلال در پردازش حس ها از مهم ترین علائم سکته مغزی است. یکی از مهم ترین روش های فیزیوتراپی سکته مغزی ، تحریک حسی است. ممکن است فیزیوتراپیست پوست را به وسیله چیزهای نرم و زبر، گرم و سرد تحریک کند.طب سوزنی سکته مغزی یک روش علمی و اثربخش برای تحریک حسی بیمار است.

 

 

  •  اختلال حرکتی : فیزیوتراپی در منزل به بیمار کمک خواهد کرد تا حرکت نیمه صورت و نیمه بدن خود را تقویت کند. گاها لازم است در کنار این درمان طب سوزنی در منزل سکته مغزی انجام شود تا حرکات فرد سریع تر شروع شود. سوزن های وارد شده به عضلات باعث تحریک دوک عضلانی شده و اثرات نخاعی خود را نمایان می کند. کمترین فایده طب سوزنی سکته مغزی در این مرحله از بیماری ، افزایش سرعت سفت شدن عضلات فلج شده مثلا برای به دست اوردن توانایی ایستادن بر روی پای درگیر است. ممکن است این درمان بر روی صورت بیمار نیز انجام شود تا حرکات صورت نیز تقویت شود.

 

 

  •  اسپاسم عضلانی: همانطور که در فیزیوتراپی سکته مغزی تلاش می شود عضلات شل، کم کم سفت شده و حالت طبیعی خود را بیابند ممکن است سفتی بیش از حد عضله یا اسپاسم مزاحم حرکتی باشد. فیزیوتراپیت با انجام تکنیک هایی از این اتفاق جلوگیری خواهد کرد. تمرنات خاصی وجود دارد که بر روی بیمار انجام می شود تا سفتی و کندی حرکات مرتفع شود. ممکن است  درمانگر در کنار تکنیک های خود از طب سوزنی در منزل برای سکته مغزی استفاده کند تا ریلکسیشن و تعدیل سفتی عضلات اتفاق بیوفتند.

جهت انجام طب سوزنی و فیزیوتراپی و یا طرح سوالات خود با مرکز طب نو تماس فرمایید تا فیزیوتراپیست های ما پاسخگوی سوالات شما عزازان باشند.

خواندن 1990 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت