مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

طب سوزنی در منزل گیلن باره

طب سوزنی در منزل در گیلن باره

طب سوزنی یکی از کارآمدترین ابزارهای فیزیوتراپی است. به عبارتی فیزیوتراپیست که صلاحیت انجام طب سوزنی را برای درمان گیلن باره دارد، از آن به عنوان یک تکنیک درمانی استفاده می کند. گیلن باره یک بیماری التهابی خود ایمنی سیستم اعصاب است که ممکن است حتی حیات فرد را تهدید کند. گاه این بیماران مدت ها در منزل و بیمارستان بستری می شوند. در کنار دارودرمانی و حتی پلاسمافریز ، فیزیوتراپی این بیماران بسیار ضروریست. حتی بعد از ترخیص از بیمارستان نیز مشکلاتی را خواهند داشت ، مثل گفتاردرمانی ، فیزیوتراپی ریوی و عضلانی. در این گفتار می خواهیم در مورد روند درمان گیلن باره و به خصوص فیزیوتراپی در منزل صحبت کرده و از نقش طب سوزنی در منزل این میان صحبت کنیم. مطالبی که در ادامه می آوریم توسط تیم تخصصی مرکز طب نو نوشته شده و مطابق با آخرین تحقیقات علم پزشکی است.

 

طب سوزنی در درمان گیلن باره چه جایگاهی دارد؟

گیلن باره یک بیماری مغز و اعصاب است که در آن رشته های عصبی محیطی آسیب دیده و دچار اختلال می شوند، به عبارتی مغز و نخاع هیچ آسیبی در این بیماری ندارد. بنابراین در اثر اختلال در رشته های عصبی ، حس و حرکت بیمار دچار کندی می شود. در اغلب موارد بیماران ، بیشتر دچار اختلال حرکتی شده و آسیب حسی چندان نیست. هر چیزی که مربوط به حرکت بدن باشد ممکن است از مغز فرمانبرداری ندشته و بدون حرکت شود حتی پلک زدن و نفس کشیدن و حرکت انگشت کوچک ممکن است امکان پذیر نباشد. شدت درگیری در بیماران متغیر است اما آنچه که مسلم است باید اعصاب بیمار و عضلات بی حرکت تحت توانبخشی و تقویت قرار گیرند. فیزیوتراپی در منزل در مراحلی برای بیماران که در منزل بستری هستند بسیار مفید خواهد بود. فیزیوتراپیست علاوه بر حفظ قوام عضلات و پیشگیری از تحلیل آنها، سعی دارد در جهت حرکت ارادی نیز تقویت هایی داشته باشد. در کنار روش های دیگیر ممکن است طب سوزنی در منزل نیز برای این منظور استفاده شود تا تحریک اعصاب و عضلات برای بیمار سریع تر و بیشتر اتفاق بیوفتد. اگرچه درمان قطعی گیلن باره ناشناخته است اما دارودرمانی و پلاسمافریز، فیزیوتراپی وطب سوزنی در منزل باید اعمال شود تا روند درمان شروع شود.

چه رابطه ای بین فیزیوتراپی و طب سوزنی در منزل برای گیلن باره وجود دارد؟

مهم ترین چالش بیماران گیلن باره مشکلات حرکتی به خصوص حرکات قفسه ی سینه برای نفس کشیدن است. این اختلال می تواند باعث شود تا بیمار به دستگاه تنفس مصنوعی نیازمند باشد. در نقاط مختلف بدن روش های فیزیوتراپی گیلن باره متفاوت خواهد بود. فیزیوتراپی تنفسی برای تخلیه ترشحات بیمار گیلن باره و کاهش وابستگی به دستگاه تنفس انجام می شود. در رابطه با حرکات دست و پاها و حتی حرکات صورت و ابرو باید تکنیک های لازم توسط فیزیوتراپیست انجام شود. طب سوزنی گیلن باره در جهت افزایش پاسخ عضلات به اعصاب بوده و سعی می شود به وسیله آن از تحلیل عضله جلوگیری و در صورت امکات برای انقباض آن را اماده کرد.در صورتی بیمار در منزل خود بستری است انجام روش های تقویتی عضلات باید به صورت مستمر انجام گیرد. فیزیوتراپیست ها از طب سوزنی در منزل نیز به عنوان یک ابزار کمک کننده و درمان تکمیلی استفاده می کنند. در واقع فیزیوتراپی با انجام طب سوزنی یک روش شامل تری خواهد یود.

خواندن 3250 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت