مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

طب سوزنی قبل و بعد از تعویض مفصل زانو

طب سوزنی زانو در جراحی تعویض مفصل


زانو‌ یکی از پرکارترین و مطلوم ترین مفاصل بدن است. اگرچه دررفتگی زانو اتفاق نمی افتد اما ساییدگی و آسیب های دیگر آن بسیار شایع است. فیزیوتراپی زانو قبل و بعد از تعویض مفصل یکی از مهترین بخش های درمان است که اکثرا در جامعه پزشکی نادیده گرفته شده و موجب کاهش بازدهی جراحی می شود. در اکثر موارد فیزیوتراپی در منزل زانو بعد از جراحی اتفاق می افتد اما لازم است مطابق استاندارد های علم پزشکی قبل از عمل جراحی نیز اقداماتی انجام شده و آن را برای تعویض مفصل زانو آماده کنند. طب سوزنی در فیزیوتراپی زانو نقش مهمی دارد ، مخصوصا اگر مشکلات عضلات اطراف منشا درد و فشار مفصلی باشند. طب سوزنی در منزل از طرف فیزیوتراپیست هایی که به دانش روز مجهز هستند انجام می شود. این مقاله توسط متخصصین فیزیوتراپی و طب سوزنی مرکز طب نو و در جهت افزایش آگاهی شما عزیزان به نگارش در آمده است. لطفا بعد از مطالعه ، آن را در اختیار عزیزانتان قرار دهید.

 

 طب سوزنی در منزل زانو قبل و بعد از تعویض مفصل

فیزیوتراپی زانو در تعویض مفصل چیست؟


زمانی که به هر دلیلی غضروف زانو ساییده شده و عامل التهاب و درد زندگی فرد را مختل کند، تنها روش درمانی جراحی است. جراحی تعویض مفصل زانو با هدف برداشتن سطح آسیب دیده مفصل و جایگزین کردن آن با فلز صاف و صیقلی انجام می شود. اما بهتر است حتی قبل از عمل جراحی نیز فیزیوتراپی زانو جهت آمادگی آن برای شرایط بعد از عمل ، انجام شود.

 

 

چرا فیزیوتراپی زانو قبل از جراحی لازم است؟


وقتی غضروف مفصلی دچار ساییدگی می شود درد و التهاب فرد را مستاصل می کند. از طرفی درد و انحراف در زانو موجب گرفتگی عضلات پشت ساق و ران و کوتاهی آن ها می شود. شکل گیری نقاط ماشه ای در این نواحی اجتناب ناپذیر است. فیزیوتراپی نقاط ماشه ای و رفع کوتاهی عضلات جهت آمادگی برای تعویض مفصل زانو بسیار مهم است که با طب سوزنی نقاط ماشه ای انجام می شود. سوزن ها در نقاطی از عضله که دچار گره های دردناک است وازد شده و موجب آزاد و شل شدن عضله و رسیدن آن به طول طبیعی می شود. فیزیوتراپی زانو قبل از تعویض مفصل به این موارد ختم نمی شود. فیزیوتراپیست با اعمال کشس های لازم ، عضلات کوتاه را به طول طبیعی نزدیک می کند. رفع کوتاهی عضلات موحب افزایش سرعت بازتوانی بعد از عمل جراحی خواهد شد.
تقویت عضلات پا از دیگر اهداف فیزیوتراپی زانو برای آمادگی قبل از جراحی است. هر آسیب یا برش در پا موحب افت توان عضلات پا به خصوص عضله ی چهارسر خواهد شد. تقویت این عضلات زانو با تمرینات فیزیوتراپی بسیار ضروری است تا فرد بعد از عمل تعویض مفصل ، نیروی کافی در ماهیچه های خود داشته باشد. به طور کلی طب سوزنی و فیزیوتراپی در منزل ابزار های مهم و بسیار ضروری در قبل از عمل جراحی زانو هستند.

 

 

طب سوزنی زانو بعد از تعویض مفصل

بعد از انجام تعویض مفصل زانو نیز درد و تورم و گرفتگی عضلات اطراف زانو منشا درد و نقص دامنه حرکتی می شود. فیزیوتراپی زانو بعد از جراحی حیاتی ترین عنصر است. ممکن است فیزیواراپیست برای کاهش درد و افزایش دامنه حرکتی از ابزارهای مهم فیزیوتراپی استفاده کند. طب سوزنی زانو موجب کاهش تورم ، درد ، چسبندگی و التهاب شده و موجب افزایش نتایج مثبت جراحی خواهد شد. امروز فیزیوتراپیست های جوان در کنار سایر روش های فیزیوتراپی از طب سوزنی در منزل به عنوان یک روش کمکی و حتی ضروری بهره می برند.
مرکز طب نو در زمینه فیزیوتراپی زانو و تعویض مفصل ، آماده پاسخگویی به سوالات شما و ارائه مشاوره رایگان است.

خواندن 649 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت