مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

طب سوزنی و درمان سندروم تونل کارپال

طب سوزنی در منزل برای سندرم تونل کارپال


بیماری سی تی اس در اثر افزایش فشار بر روی عصب دست به وجود می آید و باعث گزگز و بی حسی در کف دست و انگشتان می شود. در این فرصت می خواهیم ماهیت این بیماری را بررسی و درمان آن را با طب سوزنی در منزل ، مکانیسم اثر طب سوزنی و غیره تشریح کنیم. این مطالب توسط تیم فیزیوتراپی در منزل مرکز طب نو نگارش شده و مطابق با دانش روز پزشکی است. دعوت می کنیم ادامه مطلب را مطالعه فرموده و آن رادر اختیار عزیزانتان قرار دهید. زمان مطالعه این مقاله 3 دقیقه است.

 

 

طب سوزنی سندروم تونل کارپال


در ساختار مچ دست تونلی به اسم تونل کارپال وجود دارد که اجزای مختلفی از جمله تاندون ها و عصب مدین از آن عبورمی کند. این عصب حس و حرکت بخشی از دست و انگشتان شست و اشاره و میانی را در کف دست تامین می کند. در صورتی که فضای این تونل تنگ شود شود فرد به سندرم تونل کارپال مبتلا می شود. که یکی از درمان های آن طب سوزنی در منزل یا کلینیک است. انجام فیزیوتراپی برای سندرم تونل کارپال بسیار مهم و حیاتی بوده و درکنار آن طب سوزنی نیز تسریع کننده درمان است.

 

 طب سوزنی در منزل سندرون تونل کارپال- فیزیوتراپی در منزل مچ دست

 

کاهش علائم سندروم تونل کارپال با طب سوزنی

این بیماری موجب ضعف در انتقال پیام های حرکتی و حسی کف دست و قسمتی از انگشتان می شود. البته شدت علائم در افراد متفاوت است. مهم ترین علامت سندروم تونل کارپال لاغر شدن قاعده انگشت شست و ضعف در گرفتن اشیا است. گزگز و مور مور شدن نوک انشگشتان شست و اشاره و میانی درگیر علامت مهم آن است. اثرات طب سوزنی نیز همانند فیزیوتراپی ، در مورد این مشکل باعث کاهش فشار بر روی عصب و رفع اختلالات حسی و حرکتی خواهد شد. به کمک طب سوزنی در منزل هم می توان درمان دقیق و با کیفیت را تجربه کرد. افزایش فضای تونل کارپال از طریق فیزیوتراپی و طب سوزنی با افزایش خاصیت الاستیکی رباط های دست انجام می شود. هر چقدر این فضای افزایش یابد تحرک و خون رسانی عصب و سایر اجزای آن محل بیشتر شده و درد و سایر علائم مرتفع می شود.

 

 

مکانیسم اثر طب سوزنی در منزل برای سندروم تونل کارپال

 

در مراحل اول دارو درمانی و فیزیوتراپی در منزل سندروم تونل کارپال انجام می شود.ممکن است فیزیوتراپیست پیشنهاد انجام طب سوزنی در منزل را نیز بدهد. در این حالت درمانگر شما با توجه به شرح حال شما به درمان خواهد پرداخت. توضیحات بیمار بسیار کمک کننده خواهد بود تا ریشه و دلیل اصلی بیماری تشخیص داده شود. در صورتی که التهاب در مچ عامل اصلی باشد ، در کنار داروهای ضد التهاب از فیزیوتراپی برای کاهش التهاب استفاده خواهد شد. طب سوزنی برای کاهش التهاب مچ دست بسیار کمک کننده خواهد بود. در صورتی که به علت سفتی رباط و تاندون ها و یا عضلات دچار سندروم تونل کارپال شوید طب سوزنی با اثر به آن اجزا باعث شل تر شدن آنها شده و فضای تونل آزاد می شود. البته فیزیوتراپی در سندروم تونل کارپال بسیار مهم تر است.

 

 

علل سندروم تونل کارپال کدامند و طب سوزنی


این بیماری به دلایل مختلف می تواند رخ دهد که بسیار گسترده هستند. متخصص فیزیوتراپی بعد از گرفتن شرح حال دقیق و انجام آزمون های ویژه به علل آن پی می برد. مهم ترین دلایل سندرون تونل کارپال به این شرح است :

 

  • حاملگی : در اثر بارداری تا خدی فیزیولوژی هورمونهای بدن تغییر یافته و ممکن است دراثر این تغییرات هورمونی تورم و کاهش فضای مفصلی تونل کارپال رخ دهد. در این مورد کنترل علائم بسیار مهم است زیرا در صورت عدم درمان ممکن است فشار بر روی عصب دائمی شود.

 

  • شکستگی : در صورتی که قبلا دچار شکستگی شده اید ممکن است به خاطر کم تحرکی مچ دست یا بد جوش خوردن استخوان ها فضای تونل کارپال تنگ شود. در این مورد نیز طب سوزنی در کنار فیزیوتراپی بسیار اثربخش خواهد بود.

 

  • استفاده بیش ازحد از مچ: انجام کارهای تکراری و بیش از حد شما را در معرض این سندرون قرار می دهد. کارهایی مث استفاده از موس کامپیوتر ، قالی بافی، دوزندگی و غیره به مچ آسیب زا هستند. این فعالیت ها باعث سفت شدن عضلات مچ دست و بروز تنگی فضای تونل کارپال می شوند. طب سوزنی در منزل یا کلینیک باعث کاهش اسپاسم عضلات و شل شدن آن ها شده ، فضای تونل کارپال طبیعیمی شود.
خواندن 2424 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت