مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

طب سوزنی کمر

آیا طب سوزنی کمر مفید است؟


درد کمر جزو درد های مزمن است که سلامتی بسیاری از مردم را تحت تاثیر قرار داده و آنها را به سمت درمان های مختلف مثل دارو درمانی و فیزیوتراپی کمر سوق می دهد. طب سوزنی کمر یک روش درمانی منطبق با دانش روز پزشکی است که پایه سنتی نیز دارد اما در مورد اثرات درمانی آن تحقیقات فراوانی شده و امروز به صورت گسترده در کنار فیزیوتراپی در منزل و کلینیک از آن برای کاهش درد و التهاب، افزایش توان عملکردی عضلات از آن استفاده می شود. مرکز طب نو در این مقاله شما را با روش های طب سوزنی کمر برای کاهش درد و خشکی آن آشنا می کند. شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان و ویزیت در منزل با ما تماس فرمایید.

اثرات طب سوزنی برای کمر درد چیست؟

طب سوزنی یک روش درمانی باستانی است که امروزه تحت تاثیر تحقیقات علمی به صورت مدون و دقیق توسط متخصصین فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می گیرد. در این متد ، سوزن های نازک و استریل از طریق پوست در نقاطی از عضلات یا تاندون ها ناحیه درگیرد وارد می شود. این کار اصولا نباید موجب درد ، آسیب یا ناراحتی بیمار شود. برای این منظور لازم است این خدمات را از فیزیوتراپیست های واجد شرایط دریافت کنید. یک فیزیوتراپیست با داشتن اطلاعات و دانش کافی از ساختمان دروتی بدن و روش های ایجاد و درمان درد ، به خوبی از طب سوزنی در جهت اهداف درمانی استفاده می کند.

 

طب سوزنی در منزل کمر-فیزیوتراپی در منزل کمر-مرکز طب نو

 


کمردرد می تواند علت های مختلفی داشته باشد که شایع ترین آنها بیرون زدگی دیسک بین مهره ای کمر و همچنین کمردرد های مکانیکال است. تحت هر شرایطی درد ، در هر نطقه از بدن موجب حالت تدافعی بدن می شود. در این وضعیت اصطلاحا اسپاسم عضله اتفاق می افتد. یعنی ماهیچه ها سفت شده و اجازه حرکت را نمی دهند. حتی ممکن است این درد ، خود موجب تشدید علت اصلی درد باشد.
برای کاهش اسپاسم و گرفتگی عضله از داروهای شل کننده و فیزیوتراپی کمر استفاده می شود. طب سوزنی کمر نیز به صورت یک درمان مکمل در کنار سایر درمان ها بسیار کمک کننده و اثر بخش است. فیزیوتراپیست با وارد کردن سوزن های نازک در نقاط خاصی از فیله ها یا عضلات کمری موجب رفع گرفتگی یا اسپاسم عضلانی می شود. با انجام این کار به مدت چند جلسه در کنار فیزیوتراپی و گرما درمانی با شل شدن عضلات کمر ، فیزیوتراپیست تمرینات لازم را برای بهبود درد تجویز خواهد کرد. بنابراین از طب سوزنی برای رفع گرفتگی حاد عضلات کمر استفاده خواهد شد.
اثر دیگر این روش درمانی استفاده از از آن برای رفع کوتاهی عضلات در نقاط خاص است. ممکن است بنابه تشخیص فیزیوتراپیست لازم باشد کوتاهی گروهی از عضلات رفع شود. روش های خاص فیزیوتراپی برای رفع کوتاهی در کنار طب سوزنی نتایج مطلوب تری خواهد داشت. گاها به علت کمردرد های ناگهانی و شدید، فرد قادر به حرکت نبوده و در خانه استراحت می کند. در این شرایط انجام طب سوزنی در منزل بسیار کمک کننده خواهد بود.

 

 

آیا طب سوزنی کمر پایه علمی دارد؟

طب سوزنی یک روش ایمن درمانی است که توسط فیزیوتراپیست های واجد شرایط و آموزش دیده در دانشگاه علوم پزشکی انجام می شود. فیزیوتراپی کمر یا طب سوزنی آن نیازمند دانش کافی در مورد ساختار بدن و همچنین مکانیسم ایجاد و همچنین کنترل درد است. فیزیوتراپیست ها با داشتن اطلاعات علمی کافی در مورد اثرات طب سوزنی اقدام به انجام آن می کنند. بعضی از این اثرات به شرح زیر است:

•آزاد شدن مخدر های ضد درد طبیعی بدن: با وارد شدن سوزن های نازک در داخل عضله ، با ایجاد پارگی های بسیار ناچیز و خفیف ، به سیستم فیزیولوژی بدن القا می شود تا موادی تحت عنوان مخدرهای ضددرد طبیعی خود را آزاد کند. این مواد با کاهش درد به شل شدن عضلات گرفته کمک چشمگیری می کنند.

• آزاد شدن انتقال دهنده های عصبی :
فرآیند انتقال پیام از طریق رشته های عصبی توسط موادی به نام انتقال دهنده های عصبی انجام می شود. مثلا استیل کولین یک انتقال دهنده عصبی معروف بین سول های مغز است. طب سوزنی کمر موجب افزایش رها شدن این مواد از انتهای رشته های عصبی بدن می شود. ممکن است این انتقال دهنده ها از طریق رشته های پاراسمپاتیک تولید شده و موجب ریلکس و آرام شدن بدن شود. اثر طب سوزنی در منزل با افزایش مقدار انتقال دهنده های عصبی و شل شدن عضلات نمایان می شود.

طب سوزنی نقاط ماشه ای : ممکن است به علت فعالیت مداوم و نادرست گروه هایی از عصلات ما ساختار طبیعی رشته مانند خود را از دهند. در این عضلات در نقاطی رشته های عضلانی در هم فرو رفته و یک توده سفت و دردناک تولید می کند که نقاط ماشه ای نامیده می شود. فیزیوتراپی نقاط ماشه ای شامل تکنیک های مختلف از جمله طب سوزنی است. وارد شدن سوزن ها به نقاط ماشه ای موجب باز شدن رشته های درهم تنیده و بازگشت عضله به حالت طبیعی خود می شود.

 

 

مرکز طب نو با ارائه خدمات ویزیت در منزل آماده ارائه خدمات طب سوزنی و فیزیوتراپی است. جهت مشاوره رایگان با ما تماس فرمایید

خواندن 27 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت