مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

طریقه انجام فیزیوتراپی لگن

فیزیوتراپی لگن چگونه انجام می شود؟

هنگام انجام فیزیوتراپی لگن دستگاه هایی استفاده می شوند که شامل دستگاه های تحریک الکتریکی یعنی TENS-FES-Interfrential  و دستگاه های biofeedback می شود. در ادامه در این مقاله از طب نو سعی داریم شما را با نحوه عملکرد و کاربرد این دستگاه ها آشنا کنیم.

دلیل استفاده از دستگاه بیوفیدبک چیست؟

بدین منظور که بیمار با عضله های کف لگن وعملکردی که عضلات آن ها دارند یعنی نحوه انقباض آن ها آشنا شوند و در مورد طریقه تقویت و بهبود کارایی عضله ها توضیحاتی ارائه شود، از دستگاه بیوفیدبک استفاده می شود. از این مدل دستگاه در صورتی می توان استفاده کرد که شخص دارای سیستم عصبی سالمی باشد، سیستم شناختی کاملا سالمی داشته باشد و همچنین به عفونت مجاری ادراری مبتلا نباشد و به صورت کلی بیمار باید توانایی کافی برای برقراری ارتباط کلامی و بصری مناسب را دارا باشد.
نحوه عملکرد این دستگاه به این صورت است که باید پروب آن در داخل واژن و یا مقعد قرار گیرد تا بتوان میزان انقباضات عضله ها را در صفحه نمایشگر مشاهده کرد. با این کار می توان به قدرت عضلات و طریقه عملکرد بیمار پی برد.

دلیل و علائم بروز درد لگن و درمان آن

درد هایی که در ناحیه لگن احساس می شود می تواند دلایل مختلفی داشته باشد:

  1. کشیدگی رباط ها در ناحیه لگن.
  2. بروز شکستگی در قسمت لگن.
  3. درد دنبالچه.
  4. ایجاد التهاب در این قسمت.
  5. و مانند این هاست.

علائمی که این بیماری دارد، شامل:

  1. درد در ناحیه لگن می باشد که با راه رفتن و یا حتی نشستن شدید تر می شود.
  2. اگر اعصاب این ناحیه نیز درگیر شده باشند، شخص شاهد درد هایی همراه با گزگز و بی حسی در ناحیه لگن و قسمت پشتی پا ها می باشد.
  3. اگر بیماری به سرعت پیشرفت کند ممکن است شما به اختلال در خواب دچار شوید و همچنین در انجام فعالیت های روزمره خود درد زیادی را شاهد باشید.

با دیدن هر علائم در خود فورا به پزشک مراجعه کنید تا با معاینه دقیق توسط آن ها اقدامات درمانی لازم برای شما آغاز شود که یکی از موثر ترین درمان ها در این زمینه فیزیوتراپی در منزل و استفاده از دستگاه های مناسب برای رفع این درد ها می باشد.

 

خواندن 575 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت