مرکز خدمات پزشکی طب نو

فیزیوتراپی در منزل 

توصیه درمانی فیزیوتراپی در انتخاب کفش مناسب

فیزیوتراپی و انتخاب کفش مناسب

انتخاب و استفاده از کفش مناسب نقش بسیار مهمی در سلامتی دارد. می توانید با فیزیوتراپیست و درمانگر خود در این رابطه مشورت کنید. ممکن است شما در اثر استفاده از کفش نا مناسب دچار آسیب هایی شده باشید که در این صورت یکی از مناسب ترین درمان ها، فیزیوتراپی در منزل است. شرکت خدمات پزشکی طب نو در کنار شماست. کلیه مفاصل بدن به هم مرتبط هستند و در صورت آسیب در یکی از مفاصل، بقیه مفاصل از وضعیت طبیعی خود خارج می شوند.

کفش با پاشنه های خیلی بلند

 

پاشنه های خیلی بلند - فیزیوتراپی در خانه پا - طب نو

 

درست است که این کفش ها قد شما را خیلی بلند می کنند اما فشار خیلی زیادی به استخوان های پا به خصوص استخوان انگشتان  وارد می کنند. این ها کفش هایی هستند که معمولا بعضی خانم ها با استایل و لباس های خاصی استفاده می کنند و اگر خانمی به صورت روزانه از این مدل کفش ها استفاده کند عوارض ماندگاری ایجاد خواهد شد.

کفش های پاشنه میخی

 

کفش های پاشنه میخی - فشار به پا - فیزیوتراپی طب نو

 

این نوع از کفش ها که می تواند با هر ارتفاعی باشد و معمولا فشار زیادی به استخوان پاشنه و محل اتصال تاندون آشیل به این استخوان وارد می کند. این فشار می تواند منجر به التهاب، تورم، بورسیت و درد و در موارد شدید تر بد شکلی در استخوان شود که در این صورت برای این که درد را کمتر کنید باید از کفش دیگری استفاده کنید و برای جلوگیری از آسیب جدی تر به فیزیوتراپیست مراجعه کنید. معالجه گر با ارزیابی وضعیت ساختاری استخوان های پای شما از یک سری تمرینات ویژه و مدالیته های ضد التهابی استفاده می کند و با تجویزکفش مناسب به بهبود هرچه سریع تر شما کمک خواهد کرد.
استفاده از یک سری کفش های پاشنه بلند میخی که فشار وزن فرد را به صورت عمود و حداکثری روی استخوان های انگشتان وارد می کنند بسیار آسیب رسان است چون فشار حاصل از وزن فرد باید روی تک تک مفاصل تقسیم شود ولی این کفش با ایجاد قوس غیر طبیعی مانع از این اصل می شود.                         

راهکار استفاده از کفش های پاشنه دار

 

راهکار استفاده از کفش ها با پاشنه های بلند - طب نو - فیزیوتراپی در منزل

 

بهتر است از کفش های با پاشنه بیشتر از 2 اینچ استفاده نکنید و دقت کنید که پنجه کفش راحت باشد و انگشتان شما تحت فشار نباشد و پد نرمی داشته باشد که استخوان های پا در وضعیت مناسب قرار گیرد.
بعضی کفش های پاشنه بلند منجر به التهاب رباط های خارجی مچ پا و التهاب در این قسمت می شوند و ممکن است پیچ خوردگی های مکرر و عدم تعادل ایجاد کنند که در این صورت حتما فیزیوتراپیست تمرینات تعادلی لازم را به شما آموزش خواهد داد. تداوم استفاده از این مدل کفش باعث بروز استيوآرتریت  و گاها شکستگی در استخوان های تحت فشار می شود.
کفش های بلند با پاشنه های ضخیم تر هر چند تعادل بهتری نسبت به نوع قبلی را فراهم می کند اما همچنان استرس زیادی به قوس پا وارد می کند و اختلال در این قوس زمینه بروز مشکلات مفاصل بالاتر مثل زانو ها و کمر را وارد می کند. به همین دلیل توصیه می شود برای ارزیابی دقیق وضعیت صحیح قرار گیری مفاصل و استخوان ها از خدمات فیزیوتراپی در منزل طب نو استفاده کنید.

استفاده از کفش های تخت و بدون پاشنه

 

استفاده از کفش های تخت و بدون پاشنه -از بین بردن قوس طبیعی پا - مرکز طب نو و فیزیوتراپی

 

این نوع کفش ها چون وضعیت طبیعی قوس کف پا را به هم می زند اصلا مناسب نمی باشد و در پیاده روی های طولانی مدت علاوه بر ایجاد درد در استخوان ها و رباط ها و عضلات پا، ساختار مکانیکی طبیعی زانو و ران و لگن و کمر را مختل می کند. کفش مناسب باید محافظ قوس طبیعی و فاشیای کف پا باشد.
 
اگر بسیار علاقه مند به استفاده از کفش های تخت هستید حتما از کفه های طبی مناسب قوس پای خودتان استفاده کنید که قوس پا حفظ شود و به استخوان های پایتان فشار اضافی وارد نشود.

 

کفه های طبی مناسب قوس پا - کاهش فشار به پا - فیزیوتراپی در منزل


 
استفاده از دمپایی های انگشتی تخت هم توصیه نمی شود چون علاوه بر اینکه قوس طبیعی پا را حمایت نمی کند پاشنه هم بدون محافظ است و مخصوصا این نوع کفش برای افراد دیابتی که در معرض آسیب جدی هستند ممنوع می باشد. این نوع کفش ها فاشیای کف پا که نوعی بافت پیوندی محافظتی است را در معرض آسیب قرار می دهد. در واقع فاشیای کف پا را در معرض کشش، پارگی و التهاب قرار می دهد و درد پاشنه پا بیشتر می شود و نیاز به جلسات فیزیوتراپی بیشتری خواهید داشت.

 

دمپایی های صندل راحتی لژدار - قرار گیری درست فاشیای کف پا - پزشک در منزل


 
دمپایی های صندل راحتی لژدار سه سانتی انگشتی در صورت تمایل شما به استفاده از کفش های جلو باز مناسب تر است، نرم تر و سبک تر می باشد و قوس و فاشیای کف پا در وضعیت مناسبی قرار دارد.

کفش های لژدار پاشنه بلند

 

کفش های لژدار پاشنه بلند - فیزیوتراپی مرکز طب نو در منزل

 

در این کفش ها که ارتفاع پاشنه خیلی بیشتر از انگشتان است و معمولا جنس بسیار سختی دارند و قوس طبیعی پا را مختل و فاشیا را تحت فشار قرار می دهند اما تعادل بهتری نسبت به کفش های پاشنه بلند پاشنه جدا یا پاشنه میخی دارند.
در بین کفش های جلو باز کفشی که پاشنه سه سانتی لژدار یک تکه که مچ پا را حمایت می کند و ساختار قوس طبیعی پا را به هم نمی ریزد مناسب تر است.
در بین انواع کفش ها، کفش های پاشنه بلند که پنجه تنگی دارند از همه آسیب رسان تر هستند چون علاوه بر اینکه قوس پا، فاشیا، استخوان انگشتان و پاشنه را تحت فشار قرار می دهند زمینه هالوسیس والگوس را ایجاد می کنند یعنی به نحوی انگشت شست پا به سمت بقیه انگشتان زاویه پیدا می کند که از راستای طبیعی خود خارج می شود.

 

پاشنه حدود کمتر از 2 اینچ - مناسب برای قرار گیری پا - عدم آسیب - متخصص در خانه شما


سایز کفش هم بسیار حایز اهمیت است به خصوص در کفش های جلو باز یا کفش هایی که کفه کفش متناسب با کف پای شما نیستند در این حالت کف پا با کف کفش باید کاملا هم پوشانی داشته باشد.
قبل از خرید کفش حتما اندازه طول و عرض پا و قوس کف پایتان را در نظر بگیرید از فیزیوتراپیست خود راهنمایی بخواهید و در پایان روز خرید خود را انجام دهید.
یک سری کفش های اسپورت لژ دارضربه گیر که محافظ قوس پا و فشیا هستند هم وجود دارند که نمی شود استفاده از این کفش ها را برای هر کسی یا هر فردی در موقعیت های مختلف توصیه کرد. از این رو نوع دیگر کفش هایی وجود دارند که با این که محافظ قوس پا هستند و انگشتان پا را می توان در این کفش خم کرد و فاشیا وضعیت مناسبی دارد پاشنه حدود کمتر از 2 اینچ دارند و به راحتی قابل استفاده با هر استایلی هستند.

 

کفش های اسپورت لژ دار - محافظ قوس پا - سلامت پا با طب نو - فیزیوتراپی در منزل

 

خواندن 127 دفعه
طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت